Підписатися на розсилку

Пошук

Видатні жінки ТаНаХу: Серах, дочка Ашера

У Торі Серах дочка Ашера згадана лише двічі - при перерахуванні синів Ізраїлю, що спускалися до Єгипту (Брейшит, 46:17) і при перерахуванні народу Ізраїлю в степах Ізраїлю (Бемідбар, 26:46). Крім цього, вона не бере участі в жодній події, про неї фактично нічого сказати.

На відміну від цього, є безліч традиційних мідрашів про цю жінку, і, таким чином, безликий персонаж Тори стає захоплюючою особистістю. Її життєвий шлях нерозривно переплетений з історією переселення в Єгипет і поневолення, а також з виходом із рабства і поверненням в Ерец-Ісраель.

І виявляється, що ця жінка була дуже впливовою фігурою серед євреїв. Вона прожила довге життя, знала багато таємниць минулого і тримала в руках ключі від багатьох подій... Вс-вишній  благословив її великою земною мудрістю і знаннями, які вона використовувала, щоб допомогти народу Ізраїлю в разі потреби, навіть в епоху рабинів.

У Ашера, сина Якова, була дочка на ім'я Серах. Це одна з двох дівчаток, згаданих в Торі серед онуків Яакова. Другою була Йохевед, мати Моше. Звичайно, у дванадцяти синів Якова було ще чимало дочок, але згадки удостоїлися тільки ці дві жінки. І це неспроста.

Дідусева онучка

З самого раннього дитинства Серах виховувалася в будинку діда. Вона була неабиякою дитиною, і Яаков особисто дбав про її виховання. Зрозуміло, що Серах дуже любила діда і, в свою чергу, користувалася його особливим ставленням. Коли Якову повідомили про загибель улюбленого сина Йосефа, Серах стала для нього розрадою в скорботі (Брейшит, Мідраш Раба, 94:1-9).

Але ось настав день, і батько Серах, Ашер, разом з іншими братами, повернувся з Єгипту з новиною про те, що Йосеф живий і править Єгиптом. Розгублені брати не знали, як сказати старому батьку цю новину. Вони боялися, що батько в його віці не витримає радості. Брати попросили Серах тактовно і обережно поговорити з дідусем.

Серах дуже мудро впоралася з цим дорученням. Вона взяла в руки ліру, на якій не грала з тих пір, як в будинку настав траур по Йосефу. Давно забуті звуки музики, що пролунали в його будинку, вразили Яакова. Він прислухався і розібрав слова пісні: "Йосеф живий... Йосеф живий...". Поки вражений Яаков розмірковував, чи вірити своїм вухам, з'явилися його сини і почали розповідати про свої пригоди в Єгипті. Вони розповіли, як правитель Єгипту звинуватив їх у крадіжці, і як це виявилося лише випробуванням їх відданості один одному, а сам правитель розкрився перед ними як їх зниклий брат, Йосеф.

Радості Яакова не було меж, і він сказав (Брейшит, 45:28): "[Це] досить [для мене]! Мій син Йосеф живий! Я повинен піти і подивитися на нього, перш ніж я помру "(Сефер ГаЯшар, Ваігаш, глава 14).

А онучку, яка так мудро і обережно підготувала його до радісної звістки, він благословив довголіттям. Серах удостоїлася пережити багато поколінь. Вона разом з усією родиною спустилася в Єгипет і разом з усім народом повернулася в Святу Землю після виходу з Єгипту і сорока років мандрів по пустелі.

Секрет Визволення

Мідраш розповідає, що Ашер передав доньці секрет визволення з єгипетського рабства. Коли Моше і Аарон повернулися до Єгипту, щоб звільнити євреїв, єврейські старійшини прийшли до Серах і розповіли їй про те, які слова сказав їм Моше: "Чи згадає (пакод йіфкод) вам Вс-вишній". Серах негайно зрозуміла, що Моше - не самозванець, бо саме ці слова (пакод йіфкод) як пароль визволителя передав їй батько. Так, завдяки Серах, народ почав довіряти Моше (Шмот, 4:31).

Пізніше, коли євреї виходили з Єгипту, Серах, єдина сучасниця Йосефа, яка залишилася в живих, вказала Моше місце його поховання, щоб, згідно із заповітом, забрати його кістки в Святу Землю (Мехільта деРаббі Ішмаель, Масехет Вайехі Бешалах, Петіхта; Вавилонський Талмуд, трактат Сота, 13а; Мідраш Раба, 94:9).

Неважко помітити, що образ Серах нерозривно пов'язаний з центральною подією єврейської історії - спуском до Єгипту і виходом з нього. Немов історія цілого народу вклалася в долю цієї незвичайної жінки. Вона була знаряддям втілення в життя Б-жественного плану. Те, що завдяки допомозі Серах кістки Йосефа були знайдені, підтвердило в очах євреїв Б-жественні обіцянки народу. Серах, що спустилася в рабство разом з усіма і дожила до звільнення з нього, стала живим символом надії єврейського народу і його вічності.

Хранителька миру

Як справжній патріарх, Серах була берегинею миру в своїй великій сім'ї. Її порада допомогла зберегти єдність народу під час повстання Шва бен Бахрі проти царя Давида. Додаткова традиція ідентифікує її з мудрою жінкою Абель-бет-мааха. А Йоав, воєначальник Давида, запитав її: "Хто ти?," Вона відповіла (Шмуель II, 20:19): "Я одна з тих, хто прагне до благополуччя віруючих в Ізраїлі". В рабинській екзегезі, вона каже до Йоава: "Я одна з ізраїльтян, які пішли в Єгипет з Яковом. Я була останньою з семидесяти душ, які перейшли в Єгипет. Невже ви хочете, щоб вбити все місто, а також мене, таку важлива жінка". Таким чином, Серах врятував життя всіх жителів її міста? (Когелет Мідраш Раба, 9:18:2).

Традиція зберегла історію про появу дуже старої жінки Серах в будинку вчення амораїв, серед яких був і раббі Йоханан, які сперечалися про те, чи справді води Червоного моря, які розступилися, і вони були, наче прозорі стіни, чи ні. Як очевидець виходу з Єгипту, Серах від першої особи засвідчила перед ними, що стіна води тоді була прозорою (Псікта деРав Кагана, 11:13). І її думка була відразу прийнята раббі Йохананом.  Що це було? Серах досі була в живих? Або з'явилася до мудреців з царства душ? Невідомо...

Як води Червоного моря, життя Серах ніби застигло і стала для нащадків прозорим вікном в минуле.

Вічне життя

Благословення довголіттям збулося: за свідченням мудреців Серах не вмирала взагалі, а також, будучи однією з дев'яти людей в історії, які живими потрапили в Ган-Еден. В пізніших мідрашах, Яаков благословив Серах, що вона буде жити вічно, сказавши їй: «Дочко моя, оскільки ти відродила мій дух, ти не будеш підвладна смерті» (Сефер ГаЯшар, Ваігаш, розділ 14).

За іншою версією Серах дожила до руйнування Першого Храму і померла в вавилонському вигнанні.

Таким чином, особистість Серах втілює в собі історію народу Ізраїлю, оскільки її ім’я було пов’язане з лідерами єврейського народу, а її дії прискорювали реалізацію Б-жественного задуму. Адже вона переконує Яакова, що Йосеф досі живий, таким чином, через що він збирається до Єгипту; вона допомагає народу Ізраїлю, коли вона впізнає у Моше істинного Спасителя Ізраїлю, і люди починають до нього прислухатися; вона допомагає Моше знайти кістки Йосефа, щоб не затримувати Вихід з Єгипту. Поява Серах є підтвердженням того, що обіцянки Вс-вишнього в ті часи будуть виконані, і що народ Ізраїлю вийде з Єгипту і заволодіє Землею Обітованою.

Джерело: Jewish Women`s Archive