Підписатися на розсилку

Пошук

Скромність як головна риса єврейської жінки

У ранкових благословення жінки дякують Вс-вишньому за те, що він створив їх згідно зі Своїм бажанням (шеасані кірцоно). Як же можемо зробити так, щоб слідувати бажанням Вс-вишнього? У чому полягає завдання жінок в цьому світі? Євреї в цілому, виконуючи заповіді Тори, виконують тим самим волю Вс-вишнього. Той, хто постійно чинить згідно з волею Вс-вишнього, може бути гідним називатися «праведник». А хто така праведна жінка?

Звернімося до джерел. Сказано в Талмуді, у трактаті Сота, 2а: Людина отримує собі дружину виключно відповідно до своїх заслуг. Раши пояснює це так: Праведнику - скромну жінку, лиходієві - розпусну.

Раши не пише, що праведному дістанеться праведниця, а лиходієві - дружина-лиходійка, а пише, що праведному посилають скромну дружину. З цього ми бачимо, що скромна жінка - це і є жінка праведна, яка гідна стати дружиною праведного чоловіка.

Віленський Гаон пише до своєї матері в листі так: «Моя улюблена мати, я знаю, що ти не потребуєш моїх моральних настанов, оскільки ти скромна». Виникає питання: що, якщо жінка скромна, вона більш не потребує ніяких настанов? Ні, але ми з цього вчимо, що скромність - це основна якість, над якою жінка повинна працювати в цьому світі, і якщо є у жінки скромність, то є у неї і все інше.

Рав Еліезер Папо, автор книг "Пеле Йоец" і "Хесед ЛеАлафім" пише: "Від скромності залежить майже все покарання жінки в цьому і в майбутньому світі, а також те, чи удостоїться вона частки в майбутньому світі".

Маараль з Праги писав: "Святі праматері особливо відрізнялися своєю скромністю, адже скромність - це для жінки найвища похвала і це найвища міра".

Можна навести ще багато цитат, які показують, що скромність - це центральна тема в житті єврейської жінки.

Якщо скромність настільки важлива для жінки, то як її досягти найкращим чином? Це велика робота, але у жінки є важлива перевага.

Сутність жінки, створеної Вс-вишнім, включає в себе основи скромності. Творець світу, благословенне Його Ім'я, величі і мудрості Якого немає меж, створив у Своєму світі незліченну безліч створінь. Коли кожне з цих створінь виконує призначену йому роль, всі творіння в цілому виконують своє завдання і досягають досконалості.

Зрозуміло, що і жінка, яка є частиною Адама, вінця Творіння, була створена з особливими притаманними їй якостями, які їй необхідні для здійснення її завдання. Про це йдеться у розділі Брейшит, 2:18-24.

Створенню жінки в Торі присвячено сім псукім. Серед іншого, тут містяться натяки на дві основні, принципово важливі завдання жінки: по-перше, бути помічницею своєму чоловікові; по-друге, бути присвяченою чоловіку і відокремленою від інших. І так пояснює Бааль ГаТурім у вступі до Тур Евен ГаЕзер слова "зроблю йому помічника, який стоїть поруч": "помічника" означає, що вона буде йому в допомогу, "стоїть поруч" означає, що вона буде поруч з ним, спеціально для нього.

Під час єврейського весілля, а саме кідушин, наречений каже нареченій: "Ось ти присвячуєшся мені", і це включає в себе обидва вищезгаданих завдання, тобто, ти будеш для мене дружиною і будеш відокремлена від усього іншого світу.

Мідраш Брейшит Раба прояснює властивості жінки, закладені в її основу з самого моменту її створення. "І побудував Б-г Вс-сильний ребро". Дієслово "ваівен" зіставляється з іменником "біна" (розуміння). Вс-вишній наче задумався, з чого створити жінку. Сказав: "Не створю її з голови, щоб вона не підносилася. І не з ока, щоб вона не дивилася на всі боки, щоб все бачити і знати. І не з вуха, щоб вона не підслуховувала всі розмови. І не з рота, щоб вона не була балакучою. І не з серця, щоб вона не була заздрісною. І не з руки, щоб вона не хапала і не мацала все підряд. І не з ноги, щоб вона не йшла з дому часто і без потреби. А з місця, яке у Адама приховане і його зовсім не видно, навіть тоді, коли він голий. І під час створення кожного окремого органу жінки Вс-вишній казав їй: "Будь скромною жінкою, будь скромною жінкою" ".

"Будь скромною жінкою" це, з одного боку, веління Вс-вишнього, звернене до жінки, а з іншого боку, це той код, який був закладений в жінку при її створенні. З слів мідраша ми вчимо, що вже в процесі створення жінка була так влаштована, що її скромність стала служити основою її успіху у виконанні покладеного на неї завдання.

Скромність - це основа успіху жінки в досягненні її цілей, про які говорилося вище, а саме - бути помічницею своєму чоловікові, а також бути призначеною виключно для нього і прихованою від чужих очей.

Зауважимо, між іншим, що сказано, що Вс-вишній створив світ десятьма висловами. Скільки ж висловів знадобилося для створення жінки? Кількість органів треба помножити на два, оскільки під час створення кожного окремого органу жінки Вс-вишній казав їй: "Будь скромною жінкою, будь скромною жінкою", разом виходить у багато разів більше висловів, ніж було потрібно для створення світу!

Єврейській жінці слід пам'ятати, що ці якості скромності їй притаманні, що вони вже знаходяться у неї всередині, і потрібно лише дати їм можливість розкритися.

Як приклад того, як якості скромності закладені в жіночій природі, раббі Фальк в книзі "Оз веадар левуша" наводить відомий епізод, в якому цар Шломо відповідав на питання, поставлені царицею Савською. Одне із завдань полягало в тому, щоб визначити, хто з дітей, котрі були абсолютно однаково вбрані в довгий одяг і котрі виглядали однаково, є хлопчиками, а хто - дівчатками. Цар Шломо запропонував дітям численні частування - горіхи та інше - і тоді хлопчики підібгали низ своїх убрань, щоб набрати в них побільше, в той час як дівчатка так не вчинили, а склали частування в хусточки, хоча через це їм дісталося менше, ніж хлопчикам.

Внутрішні якості скромності зможуть взяти гору, якщо їм не заважати і якщо уникати негативних впливів. Євреїв відомо, що за вчинками слідують серця, тобто, якщо жінки будемо чинити правильно, згідно з волею Творця, вони тим самим зможуть здобути перемогу не тільки над зовнішніми негативними впливами, а й над внутрішнім опором з боку їх йецер-гара.
Що мається на увазі під скромністю?

"Скромність" - це всього лише приблизний переклад поняття цніют.

На святій мовою поняття "Цніют" має декілька значень: приховування тіла (байшанут); збереження таємниці; приховування хороших справ і вчинків від людей (Анава).

Найближче за змістом слово, яке можна для всього цього підібрати - це є "скромність". Скромний одяг, скромні розмови, скромна поведінка. Для євреїв всі ці речі є заповіддю.

Всупереч поширеній думці, закони скромного одягу і скромної поведінки не призначені виключно для жінок. Єврейський закон стосується і чоловічого, і жіночого одягу, оскільки одяг - це одна з характерних ознак людського роду в цілому.

Людина є унікальним поєднанням духовного і матеріального. З одного боку, з ангелами людину об'єднує розум, мова і прямоходіння. З іншого боку, з тваринним світом її об'єднують інші ознаки: обмежена тривалість життя, потреба в їжі тощо. Завдання людини в цьому світі - розвинути свою духовну складову, оскільки лише душа її зможе насолоджуватися світлом Вс-вишнього в Майбутньому Світі.

Той, для кого не існує нічого, крім тіла, виставляє його напоказ, підкреслюючи своє фізичне існування. Той же, хто усвідомлює, що його тіло є вмістилищем душі, гідним чином покриває своє тіло одягом.

Чому ж Тора не обмежиться лише загальною вказівкою про те, що євреям необхідна скромність? Чому потрібно слідувати чітким, визначеним законам, що стосуються нашого одягу і способу поведінки?

В якості одного з пояснень можна привести наступну історію, пов'язану з ім'ям Бріскер Ров. Ребе з Бріска, благословенна пам'ять про праведника, був відомий своїм скрупульозним підходом до точності виконання заповідей.

Коли його якось запитали про причини такої поведінки, він навів такий приклад:

Наречений замовив у кравця костюм до весілля і докладно описав кравцю, як саме цей костюм повинен виглядати: колір, крій, вид тканини та інші деталі. За кілька днів до весілля наречений прийшов на примірку, і що ж виявилося? Колір не той, шви криві, рукави закороткі, кишені якось дивно випирають в сторони. У відповідь на обурені протести замовника, кравець відповідав, що нема через що здіймати такий галас: рукави можна час від часу підтягувати, кишені якось прикрити ліктями, та й взагалі, яка різниця, як костюм виглядає - весілля триватиме лише декілька годин. Для чого потрібне все це слідування викрійці і акуратні шви? Насправді, пояснив Ребе з Бріска, ми так само точно поводимося, коли мова йде про виконання заповідей. Тут - складно в точності виконати, там - нам не подобається зробити це найкращим чином... Костюм, який ми шиємо в цьому світі для самих себе, для того дня, коли після 120 років життя ми постанемо перед Вс-вишнім, виходить неякісним і не відповідає викрійці, даній нам Всевишнім.

Закони скромності - це центральна тема в житті єврейських жінок, це їх основна місія в цьому світі, і тому саме в цій області слід виконувати все з точністю і намагатися виконати заповідь найкращим чином.

Автор тексту: ребецн Хая Рівкін