Підписатися на розсилку

Пошук

Рахель і Леа - дві долі, два світи

Рахель і Лея - дві сестри і дві жінки Яакова, дві праматері єврейського народу, дві могутні і абсолютно не схожі одна на одну особистості.

Рахель була першим коханням Яакова і головною для нього дружиною. Але Лея стала першою дружиною, з якою він одружився фактично, вона стала матір'ю його старших синів і більшої частини всіх дітей.

Рятуючи Лею, Рахель зробила найбільший акт самопожертви, відмовившись від призначеного їй чоловіка на користь сестри. У той час як шахраюватий батько сестер закрив вуаллю обличчя Леї, бажаючи видати її за Рахель перед Яаковом, сама Рахель не тільки зберігала мовчання, а й допомогла сестрі брати участь в обмані. І робила вона це для того, щоб не збентежити і не образити Лею. Лея ж, незважаючи на біль від того, що вона була «нелюбимою» дружиною Яакова, і єдину розраду, яку вона знаходила в їхніх спільних дітях, демонструє справжню любов сестри і молиться про те, щоб у Рахелі теж народилися діти. Вагітна всьоме, Лея просить Вс-вишнього, щоб ця дитина була дівчинкою, а Рахель отримала б можливість стати праматір'ю колін Ізраїлевих.

Вони обидві - дві сестри, дочки Лавана, одна - старша, друга молодша. Проте, відчуваючи один до одного сильну любов, Рахель і Лея були абсолютно різними особистостями, котрі представляють два різні світи.

Поняття "леа" (дослівно з івриту перекладається як "втомлена") відповідає людині, яка нічого не отримує готовим, - всім іншим «усе на тарілочці з блакитним обідочком» для інших, а для «леа» - тільки праця, праця і ще раз праця. Все дістається нелегко, і виключно завдяки величезним зусиллям. Такі люди так важко працюють, що, як правило, не виглядають гарними і гармонійними. Але є в іудаїзмі така річ як ремез, яка на рівні натяку дає дещо ще. Так, наприклад, в слові можна поміняти порядок букв, не довільно, а за певним принципом. Якщо в імені Леа ми вибудуємо літери по порядку алфавіту, вийде огель - шатро. Леа, яку, здається, ніхто не хоче бачити в шатрі Яакова, проте, першою знаходилася в шатрі. Слово "рахель" в перекладі з івриту означає "овечка", що є символом смиренності єврейського народу перед Вс-вишнім. Це покірність своїй долі, це щирість, скромність і смиренність. 

А у Рівки і Іцхака два сини - Яаков і Ейсав. І всі повторювали: старша - старшому, а молодша - молодшому. Все нібито вже вирішено.

Близнюки Яаков і Ейсав були зовсім різними. Різними зовні і з не схожими характерами. Яаков, м'який, добрий, тихий Яаков... Про його мудрість ходили легенди, його відданість Вс-вишньому ставили в приклад навіть лиходії. Яаков... навіть ім'я його звучало для Леї музикою, як спів флейти. Але не їй він був призначений, чи не над нею посміювалися брати, не її ім'я пов'язували з ним в грубих жартах. Її батько збирався видати за Ейсава. Старший брат, спадкоємець чималого статку, повинен був одружитися на старшій з двох дочок Лавана. Батько мріяв про цей союз, про об'єднання багатств, про беззаперечну владу, яку йому дасть вигідний шлюб старшої дочки. А її коханий Яаков, призначався в чоловіки молодшій сестрі, красуні Рахелі. Від неї батько не чекав нічого хорошого. Мовчунка, ніколи не сперечається та робить по-своєму. Ніщо її не лякає, ні злість батька, ні жарти братів, з дитинства звикла тікати в поля говорити там зі своїм Б-гом, поки вся сім'я веселиться навколо статуї Ваала.

Як говорить Мідраш, Леа виходила на розвилку доріг і питала: «Хто це, Ейсав»? А їй відповідали: «Ейсав поганий!». І вона плакала, поки у неї не випали вії. І, як сказано, очі у неї стали «м'якими». М'якими від сліз, від плачу і молитви. Тому Мідраш говорить, що Леа «взяла собі веретено молитви». І діти її успадкували від матері це якість.

Як хотіла Леа побігти з Рахеллю, вдихнути повітря свободи, заговорити зі своїм Творцем вголос, не ховаючись... Але вона - старша сестра, вона не може розчарувати батька, не сміє піти проти сім'ї. А значить... значить, доведеться виходити заміж за цього жахливого Ейсава. Леа боялася його. Говорили про нього, що він дикий, рудий, волохатий, з зарослим жорстким волоссям червоним ротом. Великий мисливець, вбивство його професія, вбиває майстерно і з радістю. Вийти заміж за не коханого, стати третьою дружиною... Як ще бути в злагоді з його старшими дружинами? Чужі, недобрі, служать тим самим богам, що батько і брати... Душа Леї кричала.

Леа молилася з усіх сил Вс-вишньому, а заслуга Рахелі в той самий час була великою, адже вона дала таємні знаки Рахелі і врятувала свою сестру від поганої долі у домі Ейсава.

А ми з прикладу Леї отримуємо урок. Подивіться, що досягається молитвою! Леа, яка не повинна була вийти заміж за Яакова, стала його першою дружиною, народила йому сімох з тринадцяти його дітей і похована разом з ним в Меарат ГаМахпела.

Відомо, що Рахель називали красивою. Це означає, що вона завжди тримала себе правильно, привітно і спокійно і була приємною для оточуючих. Вона вміла добре контролювати свій внутрішній стан, і що б там не відбувалося в її душі, зовні вона була абсолютно врівноваженою. Ця повна і досконала узгодженість між внутрішнім світом і світом навколишнім робить людину в очах інших людей красивою. Рахель вміла зберігати рівновагу. Все в ній було пропорційно і відповідно одне до одного. Її нащадки мають ті ж якості.

Леа - ні. У будь-який момент вона у полоні якоїсь ідеї, завжди дуже важливої і позитивної. Але ідея так сильно її поглинає, захоплює, що у неї зовсім не залишається можливості погоджувати свій внутрішній світ з довколишнім. 

Рахель «красива», тому що несе в собі гармонію і рівновагу. Лею красивою не називають. Тільки про очі кажуть, що «м'які» (за однією з думок, це те ж саме, що і красиві). Очі - відображають внутрішній світ. Леа так і бачить світ - внутрішнім зором. Те, як її сприймають оточуючі, їй незрозуміло і недоступно.

Однак, наші великі праматері дають кожній з нас великі приклади для наслідування їх якостей, зокрема довіри Вс-вишньому, самопожертви, самовідданості та смиренності.

Джерело: Беерот