Підписатися на розсилку

Пошук

Про заповіді єврейської жінки

Щоранку єврейський чоловік вимовляє благословення «Благословенний, Ти, Вс-вишній… що не створив мене жінкою». Будь-яка людина, знайома з єврейським світоглядом, знає, що це зовсім не означає, що жінка - істота "другого гатунку", не дай Б-же! Єврей висловлює подяку Творцеві за те, що дав йому додаткові міцвот (заповіді). А їх у єврея більше, ніж у неєврея і у кнаанейского раба, а у чоловіка - більше, ніж у жінки. Єврейська жінка звільнена від позитивних заповідей, пов'язаних з часом: накладання тфіліну, щоденне вивчення Тори, деякі заповіді, пов'язані зі святами.

Але чому? Ми знаємо, що міцвот потрібні нам для того, щоб підняти і очистити нашу душу і удостоїти нас вічної нагороди. А нагорода для того, хто «зобов'язаний і робить», більше, ніж для того, хто «не зобов'язаний і робить». Тобто, навіть якщо жінка буде виконувати все вищеперелічене, її нагорода буде меншою, ніж у чоловіка. Значить, жінка чимось обділена? Спробуємо розібратися.

Відомо, що існує декілька міцвот саме для жінок: запалювання суботніх свічок, відокремлення хали від тіста і деякі аспекти законів сімейної чистоти. Але свічки треба запалювати раз на тиждень. Той, хто не пече хліб, не відокремлює халу. Незаміжня жінка не зобов'язана дотримуватися законів сімейної чистоти. Але навіть якщо жінка все це робить, ці міцвот не можуть заповнити весь її день. А чи є щось таке, нехай і не пов'язане з певним часом, що допомагало б жінці рости духовно протягом усього дня і всього життя? Міцвот, за якими прийде гідна нагорода? Є! Це цніют (скромність) і хесед (діла милосердя).

Скромність

Цніют? А яка від нього нагорода? - Запитає хтось. Одягнути спідницю подовше та хустку пострашніше, щоб всі перехожі сахалися, - ось і все... Такий погляд дуже далекий від дійсності. Насправді неохайний, ріжучий очі несмаком або занадто похмурий одяг суперечить вимогам цніюту! Одна з основних причин того, що єврейська жінка не виставляє себе напоказ, - це її повага до себе, як до дочки Царя Царів. А царська дочка не зганьбить себе не тільки публічною демонстрацією своїх «принад», а й невідповідним, негармонійним одягом. Уміння одягатися скромно і непомітно, але при цьому красиво і благородно - ціла наука. Образ жінки, яка її засвоїла, сприймається як єдине ціле - діамант (єврейська душа) в золотій оправі (благородство вигляду). На жаль, замість цього наші вулиці, в основному, рясніють мозаїкою з відкритих частин тіла і крикливих деталей одягу і туалету. Такий вигляд повністю приховує будь-який прояв духовності і наче заявляє, що жінка зі шкіри геть лізе (з сучасними засобами пластичної хірургії цей вислів можна розуміти буквально), тільки б привернути до себе ще кілька легковажних поглядів.

Але цніют - це набагато більше, ніж одяг і туалет. Це і поведінка, і манери, і хода, і розмова - як його форма, так і зміст. Є речі, про які нескромно говорити на людях, є слова, які неможливо вимовити, не принизивши себе. Цніют необхідний не тільки в присутності сторонніх, але і в колі сім'ї, і наодинці з чоловіком, і навіть... наодинці з самою собою. Чистота думок - необхідна умова цніюту, вона впливає на всю поведінку жінки і на її сім'ю.

Правил цніюту дуже багато. Так само, як у вивченні Тори неможливо осягнути все за короткий час, так і цніют не набувається зразу. Чим більше жінка привчає себе до дотримання різних аспектів цніюту, тим легше і природніше це виходить, розвиваються особлива чутливість і внутрішнє прагнення приймати на себе нові правила.

Милосердя

Восхваляється образ єврейської жінки - це цнуа (скромна) і баалат хесед (відома справами милосердя). У всі часи праведні жінки готували їжу для бідних, доглядали за хворими та породіллями, дбали про сиріт і самотніх людей. Всім цим вони займаються і зараз. Є багато добровольчих благодійних організацій, і всі бажаючі можуть там хто знайти допомогу, а хто проявити свої здібності.

Але що робити жінці, яка не може брати участь в діяльності цих організацій, тому що у неї вдома – багато маленьких дітей, і часто немає навіть чверті години, щоб спокійно помолитися? Людина, знайома з іудаїзмом, скаже: піклуватися про будинок і про дітей - теж міцва, для цього жінка і звільнена від інших міцвот. Але тоді виникає питання: адже турбота про будинок, догляд за дітьми - це те, чим споконвіку займаються всі жінки, єврейські і неєврейські, навіть загрузлі в язичництві і інших гріхах! Для них це теж міцва? І чим ми тоді від них відрізняємося?

День молодої мами заповнений купою повсякденних справ: прання, прибирання, зміна пелюшок, витирання носів, готування, миття посуду ... Настав час відкрити головний секрет єврейського життя: міцвот це чи ні, залежить від... нашого вибору! Справа в тому, що є дії, які є міцвот завдяки здійсненню самої дії, такі, як накладання тфіліну, заповідь жити в суцці і т. п. В цьому випадку міцва вважається виконаною, навіть якщо кавана (намір) була мінімальною. Але є дії, які можуть стати міцвот саме завдяки думкам і намірам, які ми в них вкладаємо.

Наприклад, таке просте заняття, як їжа. Якщо ми просто споживаємо їжу, тому що голодні, вона насичує наше тіло, але не піднімає нашу душу (а може навіть нашкодити). Але якщо ми приготували цю їжу зі скрупульозним дотриманням законів кашруту, вдумливо і з глибокою вдячністю сказали благословення і їмо, щоб у нас були сили і здоров'я для життя по Торі, то весь процес їжі перетворюється в ланцюжок міцвот, підносить душу і гідний нагороди. Точно так само йде справа, коли людина працює і отримує зарплату. Якщо вона бачить у своїй роботі можливість допомагати людям, а в заробітку - процвітання для своєї родини і засіб для благодійності та інших добрих справ, її професійна діяльність - міцва. Але якщо вона працює тільки для того, щоб витратити гроші на розваги і непотрібну розкіш, міцви у неї немає.

Якби мами, які сидять вдома з малюками, дбали про маленьких сиріт, вони б ясно відчували, що все, що вони роблять, - хесед. Чому ж вони так не відчувають з власними дітьми? Тільки тому, що у них є мама? Але це означає, що колись вони зробили найбільший хесед, який людина здатна в цьому світі зробити для іншого, - подарували їм життя! І тепер продовжують вершити хесед день за днем. Якщо жінка скаржиться на «сіре і безрадісне існування в чотирьох стінах» і заздрить своїм «вільним» подружкам, вона упускає чудову можливість перетворити своє життя в прекрасний сад духовних насолод. Коли навіть турбота про власне здоров'я є величезною міцвою і тягне за собою безліч інших міцвот - діянь хеседу для всієї сім'ї.

Відомо, що погане начало в людині (йецер гара) прагне відволікти її саме від тих міцвот, які особливо необхідні для її душі. І той факт, що сьогодні так багато молодих жінок обтяжені «професією» мами і прагнуть знайти собі заняття поза домом, свідчить про величезну важливість цієї «професії» для єврейської жінки і для єврейського народу в цілому.

Єврейська жінка може проявити себе ще в багатьох напрямках. Але головне, що ми бачимо: у нас є можливості для досягнення через прості матеріальні дії вищої духовності, повної гармонії душі і тіла.

Автор тексту - ребецн Мірьям Климовська