Підписатися на розсилку

Пошук

Основа миру і гармонії в родині

Рамбам приводить таке питання: припустимо, людина настільки бідна, що до суботи Хануки може купити тільки одну свічку. Яку свічку слід купити: суботню або ханукальну? Адже заповідь запалювання ханукальних свічок дуже важлива. Існує навіть обов'язок просити милостиню, якщо буде необхідність, але виконати її. Але при всьому цьому, говорить Рамбам, суботня свічка все ж важливіша, тому що це - свічка миру в сім'ї. Рамбам наводить два докази особливої важливості миру в сім'ї.

Перший доказ тому ми знаходимо в нашій святій Торі. Святе Ім'я Творця стирається заради того, щоб встановити мир між чоловіком і дружиною. Коли чоловік підозрює свою дружину, не дай Б-г, у зраді (парашат сота), існує особлива процедура, що перевіряє праведність дружини. Частина цієї процедури - стирання написаного Імені Вс-вишнього в воді, яку жінка п'є. Якщо вона невинна, то на неї сходить благословення, а якщо вона дійсно зрадила чоловікові, то вмирає. Таким чином, заради миру в сім'ї Творець повелів нам стерти Його Ім'я! Наскільки ж велика значимість миру в сім'ї для Творця!

Другий доказ. Говорячи про особливе ставлення Тори до поняття шалом (мир), Рамбам наводить таку фразу: "Великий мир, бо вся Тора дана заради того, щоб привести мир у цей світ, як сказано: "Шляхи її - шляхи добра, і все стежки її - мир"". Про цей вірш Рамбам говорить наступне: якщо перед нами стоїть вибір з двох заповідей, одна з яких приводить до миру, а друга такої переваги не має, ми повинні вибрати ту, яка приносить мир.

Для того, щоб краще зрозуміти слова Рамбама, слід спочатку розглянути таке питання: у чому сенс того, що стирається ім'я Вс-вишнього заради миру? Адже стирати ім'я Б-га - одна з найсуворіших заборон. Сказано в трактаті Шабат, що Шалом також є одним з імен Вс-вишнього. Якщо це так, значить, його теж не можна стирати, як і всі інші Імена? Але цього ми не знаходимо ні в Мішні, ні в Гемарі.

У трактаті Швуот наводяться сім Імен Вс-вишнього, які заборонено стирати, але Імені Шалом серед них немає. І тут є суперечність законодавців: одні кажуть, що Ім'я Шалом теж забороняється стирати, інші ж стверджують, що стирати можна, але не можна зневажливо до нього ставитися. Маараль каже, що, коли йдеться про ім'я Вс-вишнього Шалом, маються на увазі не букви шин, ламед, вав, мем, а саме поняття «мир». Іншими словами, сама присутність миру є розкриттям єдності Творця. Говорили пророки, що після приходу Машиаха знаходитимуться разом хижаки і травоїдні тварини, і не будуть один одного поїдати. Коли є гармонія, мир серед людей, - це і є саме поняття шалом, в цьому розкривається єдність Творця. Тепер ми можемо краще зрозуміти слова Рамбама, що вся Тора дана, щоб привести шалом в цей світ, тому що все призначення, вся суть Тори - розкриття єдності Вс-вишнього.

Присутність Творця або пожираючий вогонь?

Отже, Рамбам, як ми сказали, наводить два приклади: мир між чоловіком і дружиною, і мир в цілому.

Чому ж він не включає всі варіанти в одне загальне поняття шалом, а приводить окремо мир між подружжям? Яке місце у всій цій системі займає мир у домі?

Мир в сім'ї - це частковий вияв миру в усьому світі. Це означає, що єдність Творця розкривається не тільки в стані гармонії в усьому світі в цілому, але і тоді, коли в родині, між чоловіком і дружиною присутній мир.

Як відомо, чоловік на івриті називається איש (іш), а жінка - אשה (іша). І в слові «чоловік», і в слові «жінка» є один і той же корінь - אש (еш), що означає «вогонь». Крім цього, є додаткові літери: у чоловіка це י (йуд), а у жінки - ה (гей). Ці букви, в сукупності, є Іменем Вс-вишнього. Сказали мудреці: «Чоловік і дружина удостоїлися - Шхіна (присутність Вс-вишнього) між ними, не удостоїлися - вогонь (еш) поглине їх».

Першу народжену людину звали Каїн. Чому Каїн? Сказала Хава, мати всього людства: «Набула чоловіка з Вс-вишнім». Чому Хава так сказала? Сказано, що в творенні людини беруть участь троє - батько, мати і Вс-вишній. Вс-вишній виявляє себе в кожному домі, відповідно до того, чи дають Йому можливість брати участь. Якщо подружжя удостоїлося, і в їхньому домі присутня Шхіна, то, таким чином, вони впускають в свій дім Вс-вишнього, що, безумовно відбивається в їх дітях. Якщо ж вони Його виганяють, не дай Б-г, якщо в їхньому домі немає миру, злагоди і гармонії, між ними залишається тільки вогонь. І, на жаль, душа, яку отримує дитина від такого союзу, спочатку буде мати безліч недоліків. Тому однією з причин появи проблемних дітей часто може бути відсутність миру в сім'ї.

Якщо говорити про гармонію в світі, то основна причина її відсутності - це людина. Все в світі було створено гармонійно, але прийшла людина, і порушила цей порядок. Рош ГаШана, перше тішрея - шостий день творіння. Чому ж цей день називається початком, першим днем? Це день творіння людини. Людина - це головний задум творіння, все створено для неї і заради неї. Тому, коли мова йде про поняття шалом, то, в першу чергу, це стосується саме людини.

Що таке «єдина плоть»?

Коли в Торі йдеться про створення людини (чоловіка і жінки), сказано, що вони були «єдиною плоттю». Раши і Рамбам наводять різні думки, про те, що мається на увазі під словами «єдина плоть»? Раши говорить, що дитина, народжена у батька і матері, - це і є «єдина плоть». Рамбам заперечує думку Раши: адже та ж сама «єдина плоть» виходить і від спарювання тварин. Але Тора згадує поняття «єдина плоть» щодо людини. Тоді в чому ж наша перевага? Рамбам пояснює, що це поняття говорить про батьків дитини, а не про саму дитину. Людина називається людиною, коли разом чоловік і дружина. Коли є повне єднання чоловіка і дружини, а не випадковий зв'язок, як у кішки або собаки, а єдина плоть, яку об'єднує Вс-вишній - тоді у нас є сім'я. А якщо цього немає, то замість цього в будинок приходить вогонь, що пожирає все.

Про причини і наслідки гріха першої людини

Всі нещастя нашого світу є наслідками гріха першої людини. Причиною ж цього гріха був нахаш (змій).

Давайте замислимося, як змій вразив цей світ? Він вразив його, зокрема, розірвавши зв'язок між Вс-вишнім і людиною. Але почав він з іншого - він спокусив Хаву і підбив не послухатися свого чоловіка.

Кажуть наші мудреці, що Хава сказала змію: Адам звелів не їсти від дерева пізнання, а також заборонив торкатися до нього. Змій штовхнув Хаву до цього дерева, і... нічого не сталося, Хава не вмерла. Всі ці речі не слід розуміти буквально, тому що ми не здатні зрозуміти в повній мірі, ким був Адам ГаРішон (перший чоловік), і що являв собою нахаш (змій). Проте, постараємося вивчити на нашому рівні, найважливішу основу.

Найбільше єднання чоловіка і дружини досягається, коли дружина слухається свого чоловіка, коли вони є цільною людиною, із загальним напрямком думок і поглядами. Саме це він хотів зруйнувати, і йому це вдалося. Він порушив зв'язок між Адамом і Хавою, вона не послухалася свого чоловіка, оступилася, покуштувала від забороненого плоду, а потім, щоб не пропадати одній, потягнула за собою Адама. Вінець творіння, сенс творіння - це людина, а справжній стан людини - це єдність чоловіка і дружини, це те, що називається «цілісна людина». Наводиться в кодексі «Шулхан Арух» (в розділі «Евен ГаЕзер») у зв'язку з законами одруження: людина, яка ще не одружена, не називається людиною.

Особливості поняття «шалом байт»

Існує поняття даркей шалом (шляхи миру). Найважливіша заповідь - підтримувати хороші відносини з усіма навколишніми: з сусідами, колегами по роботі і т. д. Це, як ми вже згадували, частина прояву імені Вс-вишнього Шалом.

Однак шалом байт, мир у домі, посідає особливе, важливе місце. Шалом байт - це не просто «холодний мир», як між сусідами чи колегами на роботі, це мир, який об'єднує подружжя в єдине ціле. У сім'ї, де є цей справжній мир, згуртованість між чоловіком і дружиною, буде присутня Шхіна.

Світ створений заради Тори і заради Ізраїлю - цілісної людини, яка буде керуватися волею Вс-вишнього. А цілісна людина - це та, хто перебуває в істинному мирі зі своєю дружиною. Тобто, шалом байт, мир у в домі, займає центральне місце, і є, по суті, основою творення.

Злочинцями народжуються?

Є поняття з Гемари - бней тейша мідот, «діти дев'яти якостей». Мова йде про дітей, які стають злочинцями. Всі ці дев'ять «якостей» стосуються відносин між чоловіком і дружиною під час зачаття.

Коли є цілісність в родині, коли батько і мати удостоїлися присутності Вс-вишнього у своєму житті, - в світ приходять діти, які є продовженням потомства наших предків. Але якщо це не так, то, незважаючи на все галахічне ставлення до своїх предків, народжуються злочинці, що повстають проти Тори. І це дуже важливо знати, тому що часто ми не розуміємо важливості миру в домі, часто живемо, начебто дотримуючись законів Тори, але щодня сварячись зі своєю дружиною (чоловіком), вважаючи, що таке життя, нічого не поробиш. Так не повинно бути, ми зобов'язані працювати над виправленням цього щосили!

Коли я починав своє навчання в єшиві, мій учитель рав Яаков Фрідман сказав мені: «У тебе зараз є два основні обов'язки в житті: один - безперервно навчатися, а другий - щоб у домі був мир!».

Що таке "добре" і що таке "погано"

Про другий день творіння в Торі не говориться кі тов ( «що добре») - чому? На другий день творення було створено розділення, махлокет. Вс-вишній розділив між вищими і нижніми водами. Мідраш говорить, що в цей день була створена розбіжність. Вс-вишній, без сумніву, створив розбіжність заради найкращих цілей. Але саме поняття махлокет і слова кі тов не можуть співіснувати. Неможливо, щоб була розбіжність, і разом з тим було добре. Коли розбіжність виправить те, що потрібно виправити, тоді можна буде сказати кі тов.

Сенс і мета світу - об'єднання заради розкриття єдності Творця. Світ і єднання повинні починатися з нашого дому.

Сенс ктуби і трактату Ктубот

Ктуба - майновий договір, який говорить про зобов'язання чоловіка перед дружиною (і за життя, і після розлучення або смерті). Здавалося б, слово ктуба, що походить від слова ктіва - написання, не дуже підходить для правильного визначення цього поняття. Правильніше було б сказати «шлюбний контракт». Чому ж прийнято урочисто зачитувати ктубу під хупою, запрошуючи для цього шанованих людей? У чому полягає велич і важливість ктуби, якщо вона - тільки контракт, майновий договір?

Ми вже говорили про те, що буква י в слові איש (чоловік), і буква ה в слові אשה (жінка) разом утворюють ім'я Всевишнього. Але це не повне Ім'я. Повне Ім'я складається з чотирьох букв: י, ה, ו, ה.

Чому утворюється не повне, а скорочене Ім'я Творця? Каже Арізаль, що ктуба, з усіма її умовами і зобов'язаннями, що зв'язують подружжя, доповнює відсутні літери Імені Творця. Тобто головний сенс ктуби - об'єднати подружжя Іменем Всевишнього. Слово ктуба (כתובה) має корінь כתב - написання, і ще дві літери: ו і ה. З цього виходить, що ктуба - це дописування двох відсутніх букв Імені Вс-вишнього.

Згідно із законом Тори, між чоловіком і дружиною практично немає матеріальних зобов'язань. Для чого тоді існує цілий трактат Ктубот, що займається регулюванням відносин, зокрема - і майнових, між чоловіком і дружиною (що чоловік зобов'язаний давати дружині, і що дружина - чоловікові, і т. д.)?

Існує поняття ішто ке-гуфо - дружина чоловіка, як частина його самого. Просте розуміння говорить нам про те, що чоловік і дружина повинні бути єдині, як частини одного цілого. Сенс всього трактату Ктубот, всіх постанов мудреців щодо подружжя, в тому, щоб це єднання чоловіка і дружини було повним не тільки по відношенню до інтимного життя, але щоб у всіх сферах життя між ними панувала єдність, гармонія і злагода. А це засноване на обов'язках - обов'язках чоловіка по відношенню до дружини і обов'язках дружини по відношенню до чоловіка. Сама ктуба зобов'язує чоловіка заплатити своїй дружині гроші в разі, якщо він дає їй гет (лист розлучення). Сенс цього закону - зробити так, щоб чоловікові було важко розлучитися зі своєю дружиною. Не просто прийти в РАЦС і з легкістю розлучитися, як це прийнято в інших народів, а щоб це було непросто. Сенс сім'ї - щоб чоловік і жінка були єдиним цілим. Але коли дружину можна поміняти раз в кілька місяців, це не єдине ціле. Коли немає ктуби, і можна розлучитися з легкістю, коли захочеться, таке життя подібне до розпусти. І в ньому відсутнє справжнє єднання чоловіка і дружини.

Наші найбільші мудреці знали способи, як об'єднати подружжя належним чином, щоб в наших сім'ях чоловік і дружина стали єдиним цілим заради присутності Шхіни в нашому домі. В цьому і полягає мета ктуби, і цього нас вчить трактат Ктубот.

Хто така «кошерна дружина»?

До всього сказаного варто додати красиві слова наших мудреців: «Хто така кошерна дружина? Та, що виконує волю свого чоловіка».

У працях Арізаля наводиться цікава притча. Коли людина хоче підняти руку, її голова не повинна спеціально «обертатися» до руки, щоб наказати їй піднятися. Немає ні озвучування наказу, ні прийняття наказу - людина просто піднімає руку.

Є й інша ситуація: відносини царя зі своїми рабами. Якщо цар бажає чогось, його раби про це не знають. Для того, щоб бажання царя було виконано, йому необхідно спочатку сказати про це рабу. І після цього раб, відповідно до свого розуміння, виконує наказу царя. Якщо раб зрозумів наказ правильно, він вірно виконає бажання царя, але якщо раб не зрозумів наказу, то він може зробити все з точністю навпаки. І тут можливий розрив між тим, хто наказує, і тим, хто виконує, адже вони не є єдиним цілим.

У відносинах чоловіка і дружини обидва описані стани повинні бути присутніми в гармонійній пропорції.

Коли є повна гармонія і єдність в родині, часто трапляється, що чоловік і дружина думають про одне й те саме одночасно. Це відбувається в силу невидимого внутрішнього зв'язку їхніх сердець. Рав Моше Кордоверо, один з найбільших каббалістів, говорить, що в розділі Брейшит ми читаємо про те, як з ребра Адама була створена Хава. Після цього вони стали єдиним цілим, адже сім'я по Торі - коли чоловік і дружина діють і мислять буквально, як одна людина. У кожного чоловіка є своє духовне джерело, від нього відрізається частина і передається його дружині. Коли він приходить в цей світ, і одружується, то отримує назад свою другу половину.

Важливо зауважити, що в словах «кошерна дружина - та, що виконує волю свого чоловіка» не сказано, що вона робить те, що чоловік наказує їй робити, а сказано, що вона робить те, чого він бажає. Особлива перевага дружини - здатність відчути і зрозуміти бажання чоловіка, навіть коли він не говорить їй про це.

Є тут тільки одне «але»: коли ми торкаємося питання шалом байт, то слова «кошерна дружина - та, що виконує волю свого чоловіка» не можна говорити чоловіку, а тільки жінці. Чому? Тому що чоловік, почувши ці слова, прийде додому, побачить, що дружина не зробила так, як він хотів, і влаштує скандал, обурюючись тим, що його дружина не є кошерною!

Сказано на початку трактату Кідушін: Іша нікнет («дружина купується»). Слово нікнет пояснюється так: дружина купується з її волі і згоди. Основа сім'ї, основа єдності сім'ї - це голова сім'ї, той, хто керує домом за згодою своєї дружини. Якщо ми хочемо, щоб наші дружини виконували нашу волю, треба будувати сім'ю, ґрунтуючись на її згоді. Якщо дім буде побудований саме так, то дружина виконуватиме волю чоловіка. Це не купується криком і скандалами. Безумовно, кожен чоловік хоче, щоб його дружина була найкращою. Однак слова про кошерну дружині - це також претензія і вимога до чоловіка. Якщо дружина не слухається, треба перевірити, перш за все, чи правильно ми поводимося по відношенню до неї.

Відомо, що відносини нашого народу з Вс-вишнім порівнюються з відносинами чоловіка і дружини. Єврейський народ уподібнюється дружині, а Вс-вишній - чоловікові. Людина більш-менш праведна, може перевірити, наскільки вона поводить себе правильно з Вс-вишнім за тим, як поводиться з ним його власна дружина. Міра за міру: якщо він по відношенню до Вс-вишнього, як «кошерна дружина», виконує Його волю, то він удостоїться того, що і дружина буде слухатися його. Якщо ж він поводить себе з Вс-вишнім не так, а живе за принципом «я собі знаю», то і дружина його буде поводити себе з ним так само ...

Дай Б-г, щоб ми удостоїлися будувати себе і наші сім'ї так, щоб в нашому домі була присутність Вс-вишнього!

Автор: рабин Ігаль Поліщук