Підписатися на розсилку

Пошук

Чи може єврейська жінка бути успішною?

У порівнянні з будь-якою епохою в історії людства, в наш час жінки домоглися значних успіхів. У сучасному світі у жінок з'явилися небачені повноваження і вплив. Нікого не дивують жінки-політики (навіть голови держав!), жінки-адвокати та громадські діячі, топ-менеджери найбільших світових компаній! Так, в нашому світі жінки легко беруться за першу виключно «чоловічу» роботу і досягають успіху в цьому.

На жаль, всі ці перемоги жінок у суспільному житті часто відбуваються за рахунок тяжких поразок, і перш за все це стосується дому та сім'ї. Сімейні цінності в сучасному західному суспільстві міцно відсунуті на другий план кар'єрою, заробітком і отриманням задоволень виключно для самого себе. Крім того, горезвісна рівність позбавила жінок їх унікальності в цьому світі. Постараємося поглянути на описане положення крізь призму Тори і зрозуміти, чи настільки значущий успіх, здобутий ціною таких жертв. Чи може єврейська жінка бути успішною і при цьому залишатися єврейською жінкою?

Ні для кого не секрет, що сучасна економіка багато в чому залежить від масового виробництва, яке, в свою чергу, стоїть на принципах стандартизації. Багато однакових машин, випущених з конвеєра, можна продати набагато вигідніше, ніж одну, унікальну, зібрану руками людей. У наші дні рівність означає стирання будь-яких кордонів - все повинно бути однаковим, стандартизованим. Видима різниця в продуктах, які випускаються, давно стала долею тих, хто товар рекламує, а не тих, хто його виробляє (тобто, по суті, ця різниця є надуманою і досить умовною). На жаль, цей принцип міцно вкоренився і в суспільстві, в стосунках між людьми. Стирання кордонів (а водночас скасування «застарілих» умовностей в поведінці, сімейних відносинах тощо) відбувається під яскравими гаслами про «рівність» і «толерантність». Таким чином, в сучасному світі чоловік і жінка поступово втратили свої унікальні риси (крім зовнішніх, фізичних ознак).

Але якщо ми подивимося на історію нашого народу, то зрозуміємо, що вся ця «стандартизація» суспільства нам абсолютно чужа. Наша унікальність, наша історична місія - нести світло Тори в цей світ - завжди забезпечували нам збереження і виживання. Такий же підхід вірний і щодо чоловіків і жінок. Тора принципово розрізняє місію і роль чоловіків і жінок в цьому світі (при цьому мова не йде про те, що ті або інші більш важливі; ролі чоловіків і жінок у світі важливі в рівній мірі).

Адам і Хава

Задамо собі непросте питання: навіщо Вс-вишній створив чоловіків і жінок? Чому потрібно було населити цей світ настільки різними істотами? Хіба не простіше було створити один вид? Однак Вс-вишній, у Своїй абсолютної мудрості, вчинив інакше: «І створив Б-г людину за образом Своїм, за образом Б-га (бе-целем Елокім) створив його, чоловіка і жінку - створив їх» (Брейшит, 1:27) .

Вс-вишній створив два різних види - чоловіка і жінку - бе-целем Елокім, «на образ Б-жий». Таким чином, задум Творця складався саме в тому, щоб створити різних по суті істот, які будуть реалізовувати Його задум в цьому світі! Причому саме існування двох таких різних видів вказує на те, що кожен з них повинен володіти унікальними рисами в служінні Творцю.

Ідеальний баланс

Наша свята мова, лашон га-кодеш - мова, на якій дана Тора і якою був створений наш світ. Свята мову ідеально відображає внутрішню суть описуваного суб'єкта. Саме тому в івриті немає безособового поняття «це». Всі іменники - чоловічого або жіночого роду. За допомогою святої мови, наведемо кілька прикладів унікальності чоловічого і жіночого начала, а також їх ідеальною взаємозв'язку.

Слово гуф (тіло) на святій мові - чоловічого роду. А слово нешама (душа) - жіночого. Людина складається з тіла і душі, при цьому сутність гуф і нешама, їх ролі - абсолютно різні. Однак окремо вони ніколи не зможуть виконати загальне призначення - стати людиною.

Інший приклад. Слово ец (дерево) - чоловічого роду. Адама (земля) - жіночого. Без землі дереву нізвідки вирости, але і земля, якщо не дає життя дереву, втрачає свою роль. Таким чином, дерево і земля в однаковій мірі потребують один одного!

Спочатку перша людина була створена чоловіком і жінкою, і його душа об'єднувала обидва начала (див. Рамбан на Брейшит, 1:27). Але потім Вс-вишній розділив чоловіче і жіноче начало. Виходить, що людина, з одного боку, об'єднувала в собі обидва начала, але з іншого - після поділу - отримала унікальні риси різних статей для повноцінного втілення целем Елокім в нашому світі. Сама по собі ця тема - втілення образу Творця в світі - для більш глибокого вивчення за рамками цієї статті. Наведемо лише невеликий натяк, скориставшись унікальністю святої мови. Для позначення Творця в наших святих книгах використовується зворот ГаКадош Барух Гу - Святий, благословенний Він. Цей зворот чоловічого роду. Проте, слово Шхіна - Б-жественна присутність в нашому світі - жіночого роду.

Жити за образом Творця

Отже, чоловік і жінка отримали різні засоби для досягнення однієї і тієї ж мети - втілення целем Елокім в нашому світі. Що це означає на практиці? І чоловіки, і жінки за Торою реалізують одне і те саме призначення, але різними шляхами. Більш того, чоловік і жінка доповнюють один одного в цьому, залишаючись, проте, різними. Тобто, в конкретних життєвих ситуаціях образ дії чоловіків і жінок серйозно різниться. Приклади тому - ставлення жінок до молитви, виконання заповідей, пов'язаних з часом. Важливо відзначити, що все це ні в якому разі не означає навіть найменшу «неповноцінність» жіночого служіння Творцю!

Сама по собі роль єврейської жінки в світі дуже непроста - мати, вихователька, хранителька унікальної святості єврейського дому. Ця роль стає ще більш складною, якщо є непорозуміння унікальності жінки як творіння! Уже згадувана уявна «неповноцінність» виходить якраз з того, що люди (це в рівній мірі стосується і чоловіків, і жінок) не розуміють унікальності жіночого служіння Творцю. Неможливо зробити жіноче начало другорядним або приниженим - без цього саме «життя за образом Творця" не буде повноцінним.

«Світ чоловіків»

Не таємниця, що впродовж довгих століть в світі домінували чоловіки. Серед довгого списку правителів протягом багатьох століть лише іноді будуть траплятися цариці, а не царі. І навіть ті жінки, яким вдавалося зійти на трон, спиралися в своїй діяльності на чоловіків. Таким чином, коли людство підійшло до питання гендерної рівності, воно вирішило задачу просто - зробило жінок схожими на чоловіків, дало їм суто «чоловічі» обов'язки і функції. Для того, щоб домогтися успіху, жінці потрібно діяти, подібно до чоловіка. Трагічним результатом цього стала втрата жінками своєї унікальності. Яскравий приклад тому - сучасний спорт, де все частіше звучить абсолютно немислиме і парадоксальне в минулому твердження про необхідність перевіряти спортсменів на приналежність до чоловічої або жіночої статі! Чому так? Сучасна наука внесла свій сумний внесок і почала стирати фізичні відмінності, які здавалися очевидними! Можна сказати, що людство успішно рухається до повного зникнення меж між чоловіками і жінками.

Єврейський дім

Вище ми сказали, що унікальність нашого народу - в збереженні власної традиції, послідовний захист від чужих впливів. Найбільш міцним бастіоном на шляху таких віянь ззовні завжди залишався єврейський дім, хранителькою якого завжди була жінка. Досить згадати, яку роль зіграли єврейські жінки під час єгипетського рабства, щоб зрозуміти, чому така цінність, як святість єврейського дому, віддана на збереження саме жінкам.

Проте, важко заперечувати, що і в наш народ почали проникати спочатку чужі ідеї про те, що дім і сім'я - другорядні по відношенню до кар'єри, роботи і т. д. Часто важка ситуація змушує єврейських жінок брати на себе нелегкий тягар забезпечення матеріального достатку. Крім того, праведність єврейських жінок виходить за рамки сім'ї: бажання допомогти людям, бути корисною для інших - цілком можна пояснити з точки зору Тори.

Згодом склалася така ситуація. Єврейська жінка, з одного боку - цариця дому, хранителька святості сім'ї, а з іншого боку - потрібно реалізувати себе і поза домом. Як поєднати це і при цьому правильно розставити пріоритети? Адже питання не в тому, чи може єврейська жінка бути успішною поза домом. Може! Питання в тому, успіх на якому з цих теренів вважати головним і визначальним.

Неможливо переоцінити самовідданість жінок, які йдуть працювати заради підтримки своєї родини, заради допомоги своїм чоловікам, які займаються Торою. Єврейський дім не може існувати без Тори, яку несе в будинок чоловік! Але за кожним великим в Торі чоловіком стоїть його дружина, роль якої часто не так помітна зовні, але без якої не було б і величі в Торі її чоловіка.

Проте, Тора підкреслює важливість єврейського дому! Неможливо відвести єврейську сім'ю на другий план. Не можна сказати, що виховання дітей не має значення або менш важливе, ніж заробіток.

Є історія про одного рабина і лектора, який пояснював на семінарі, що життя за Торою може принести в сім'ю радість і щастя. Хтось із слухачів запитав: «Ну, з вами зрозуміло - ви відомий рабин і викладач. А як Тора допомагає самореалізації вашої дружини? Чим вона відома, крім того, що готує вам їжу? Це - радість і щастя, про яке ви говорите?». Рабин відповів: «Ви знаєте, моя дружина - успішний керівник унікального навчального закладу для обдарованих дітей. І саме виховання і життя по Торі допомагають цьому закладу процвітати». Почувши про дружину - успішного керівника, слухачі зааплодували, а рабин посміхнувся і додав: «Цей унікальний навчальний заклад - наша родина».

Ця історія дуже добре ілюструє правильне ставлення до дому і сім'ї за Торою. Але в сучасному світі, на жаль, більш успішною буде вважатися жінка, яка керує, наприклад, школою. Тоді як мати, що віддає всі свої сили на виховання власних дітей (і домагається успіху!), багатьом часто бачиться не такою, як усі, та людиною, що не реалізувала себе в житті.

Сила залишатися самим собою

Протягом багатьох століть наш народ виживав в силу непорушності єврейського дому. Бо єврейки не йшли на компроміси і не піддавалися впливам ззовні, відмовлялися слідувати примхам навколишнього суспільства.

Що давало єврейським жінкам сили «плисти проти течії», і при цьому зберігати наш дім? Свідомість обраності Всевишнім для унікального служіння. У ранкових благословеннях жінки кажуть: «Ше-асані кі-рецоно» ( «... що зробив мене за Своїм бажанням»), висловлюючи подяку Творцеві саме за те, що Він створив їх за Своїм бажанням! І це ж благословення демонструє різницю між чоловіком і жінкою. У житті з волі Творця в рамках створених Їм відмінностей закладена унікальна можливість самореалізації. Єврейська жінка ніколи не втрачала своїх унікальних якостей, не намагалася змішатися з оточенням або підлаштуватися під обставини, і її життя було наповнене сенсом і радістю.

На початку статті ми поставили запитання, чи може єврейська жінка бути успішною. Можна довго розмірковувати про те, які причини призводять до того, що в наш час багато єврейських жінок змушені реалізовувати себе і за межами свого дому. Проте, розуміючи важливість і пріоритетність єврейського дому, єврейська жінка завжди залишається самою собою. Навіть виходячи з власного дому, вона не втрачала своїх унікальних святих якостей! «Успішний керівник», «важливий співробітник» і т. д. Завжди залишалася люблячою дружиною, матір'ю і господинею, саме в силу того, що єврейська жінка зберігає свою унікальність, свою частку целем Елокім.

Автор: рабин Ар'є Кац