Підписатися на розсилку

Пошук

Звідки взялася традиція запалювати свічки?

Колись свічки служили просто для освітлення будинку. Але і тоді вони несли в собі додаткове значення, адже ми бачимо, що сьогодні їх запалюють на свята, хоча будинок освітлений. Мудреці Великих Зборів навіть встановили спеціальну заповідь запалювання свічок в деякі особливі дні.

У книзі «Кад ГаКемах» рабейну Бехайе пояснює: дім, в якому горять свічки, знаходить повагу в очах людей, свічки - це ознака розкоші; і наводить слова пророка Йешаягу (розділ 24): «Шануйте Вс-вишнього вогнями...» - мається на увазі свічка. Тому будь-яка подія, важливість якої ми хочемо підкреслити, супроводжується запаленням свічок. Як правило, їх запалюють під час святкової трапези, пов'язаної з виконанням заповіді.

Під час бріт-міли свічки запалюють ще з однієї причини - написано в книзі Естер з приводу перемоги над Аманом і його поплічниками: «У євреїв було світло і радість, радість і пошана». Мудреці наші, благословенної пам'яті, витлумачили цей вірш так: Аман свого часу заборонив євреям виконувати декілька найважливіших заповідей, тепер вони були знову дозволені. «Світло» натякає на вивчення Тори, «радість» - на бріт. Слово «світло» означає і просто світло, тому на бріт прийнято запалювати свічки. До того ж, мудреці хотіли, щоб люди, проходячи повз будинок, бачили, що там роблять бріт, і заходили би взяти участь (Сефер Таамей ГаМіцвот).

У Шабат і свята свічки запалюють ще з двох причин - по-перше, для того, щоб в домі панували спокій і злагода, він повинен бути освітлений, по-друге, в ці дні людина повинна отримувати задоволення - і свічки запалюють, оскільки вони створюють приємну, святкову атмосферу в домі. Тому, як би добре електрика не освітлювала будинок, друга причина залишається.

У Хануку свічки покликані нагадувати людям про диво, що сталося багато років тому; для цього їх ставлять туди, де зазвичай не тримають освітлювальні прилади - так, щоб було ясно, що їх поставили спеціально в пам'ять про диво.

Свічки запалюють також для підняття душі померлого, як сказано «Душа людини - свічка Вс-вишнього».

Крім сказаного тут, запалювання свічок має глибокий сенс, таємницю якого дано осягнути лише при глибокому вивченні.

Джерело: toldot.ru