Підписатися на розсилку

Пошук

Синагоги у Скалі-Подольській

Наприкінці 19 ст. євреї становили половину населення містечка Скала-Подольська Борщівського району Тернопільської області, а напередодні Другої Світової війни в маленькій Скалі-над-Збручем (це стара назва міста) було аж 8 єврейських молитовних домів. Більшості з них вже немає, але залишки юдейських культових споруд все ж можна відшукати.

Найкраще збереглася найновіша синагога "Бейт Ам" ("Будинок Народу"), яка знаходиться на вул. Міцкевича та була побудована в кінці 19 ст. в період розквіту єврейської громади міста. Синагога має цікаву архітектуру: чотири довгі вікна на першому поверсі та п'ть на другому, а над вікнами другого поверху розташовані декоративні круглі вікна, розділені колонами. Також зберігся фронтон з декоративним кільцем, в кому раніше знаходилос зображення зірки Давида. З правого боку від нього був напис на івриті "Бейт Ам".

Майже всі євреї у містечку практично загинули у роки Другої Світової війни. Причиною збереження будівлі синагоги слугувало те, що за комуністів її переобладнали під двоповерховий житловиий будинок. В ньому і зараз живуть люди, а сама споруда є пам'яткою архітектури України місцевого значення.

Ще декілька синагог знаходилося на території колишнього консервного заводу Скали-Подольської. Однак ці синагоги зруйнували з приходом комуністів, а з каменю синагог побудували приміщення заводу. Саме на території заводу знаходилася найстаровинніша синагога Скали-Подольської "Альт Шуль", яка була зведена ще у 17 ст. Зараз на фундаменті цієї синагоги стоїть склад заводу, який також збудований з каменю синагоги. 

Інші молитовні споруди на території заводу повністю стерті з лиця землі.

Збереглися єврейські молитовні будинки на колишній Ринковій площі,зокрема "Струсовер Клойз" та "Отинер Клойз" поруч із синагогою "Бейт Ам".

\

"Струсовер Клойз" на колишній Площі Ринок

"Отинер Клойз" неподалік від "нової" синагоги

Однак через значні перебудови важко впізнати у цих будівлях сліди архітектурних особливостей єврейських храмів.

Джерела: templesua, Україна Інкогніта