Підписатися на розсилку

Пошук

Синагога у місті Турка - велична будівля з сумною історією

Синагога у місті Турка Львівської області застала як часи розквіту єврейської громади, з одного боку, так і стала мовчазним свідком наруги над єврейським народом в часи Голокосту, з іншого. Саме в її будівлі в роки ІІ Світової війни підносили свої відчайдушні молитви євреї, яких от-от повинні були вивезти на розстріл або в табори смерті...

Перші документальні згадки про Турківську синагогу, яка знаходиться в центрі міста за сучасною адресою вул. Джерельна, 2, датуються серединою 19 ст. Деякі дані вказують на те, що юдейський Темпль існував у Турці вже в кінці 18 ст. Зведення синагоги пов'язане з іменем власника міста Антонія Каліновського, котштом якого після отримання Туркою Магдебурзького права було споруджено не тільки синагогу, але й єврейську школу та друкарню, а також виділено землю під єврейське кладовище (окописько).

Турківська синагога є двоярусною, хоральною і насправді представлена цілим комлексом різноманітних за призначенням споруд, що має форму монолітного куба та дві барочні високі оглядові вежі. Цей комплекс включав велику (центральну) синагогу, бейс-мідраш (дім молитви або місце вивчення Тори) і низку "професійних" синагог (для шевців, ремісників, крамарів тощо). Стилем побудови цієї фортечної синагоги став романтичний модерн і багатьма рисами споруда нагадує замок. Однак, в той же час будівля витримана в юдейських архітектурних традиціях, лише її чотирисхилий бляшаний дах був виконаний в непритаманній для юдейської божниці карпатській манері. Низка дослідників відносить синагогу в Турці до класичного галицького стилю єврейського будівництва.

Турківська синагога споруджена з цегли., її верхній ярус кожної з бічних стін має по 4 великих вікна; кожне вікно розміщене в дуже високій плоскій прямокутній ніші та мають красиві напівкруглі арочні завершення. Головний фасад мав великі парадні двері з напівкруглим арочним завершенням над ними два вузьких вікна, а над ними одне широке вікно. З тильної сторони також були прямокутні двері і два вікна у першому, та два вікна у другому ярусі. Посередині другого ярусу на цьому фасаді розміщено круглу нішу. Чільний фасад має великі парадні двері з півциркульним завершенням; над ними розташовані два вузьких вікна, а у фронтоні – широке вікно. Башта має по одному вікну у першому, другому і третьому ярусах чільного фасаду, в четвертому ярусі – плоску прямокутну нішу. Всі згадані вікна основного об’єму й башти мають півциркульне завершення. Ґзимс об’єднує основний об’єм синагоги та башту на рівні другого ярусу останньої.

Єврейська громада Турки мала всі умови для розвитку і релігійного життя, аж доки 17 березня 1916 року російські солдати в І Світовій війні не розорили синагогу і частково не зруйнували.

Серед відомих рабинів Турки - раббі Магід Йосеф Шейнер (благословенна пам'ять про Праведника), який був дідом раббі Яакова-Моше з Комарно.Також про єврейську громаду Турки в більш пізні роки відомо, що там в 1931 р. мешкало 4117 євреїв (41% від числа мешканців (за даними Юсипович І.М.)

Сумні події спіткали синагогу в 1942-1943 рр.: у всіх чотирьох частинах синагоги розмістилося єврейське гетто, там мордували місцевих євреїв і звідти їх відправляли на розстріл або в концтабори. 

В 1945 році кільком євреям, які повернулися до Турки, представники радянської влади "запропонували" дати згоду на використання синагоги "в господарських цілях". Як не важко здогадатися, згода була дана. 

Внаслідок цього в основному корпусі з двома оглядовими вежами розмістили міську електростанцію, а в двох інших — артіль "Мебльовик "Карпати". В приміщеннях на рівні колишніх галерей - встановили стелі, порушивши вихідний стиль будівлі.

Сьогодні в приміщенні синагоги функціонує столярна майстерня і теперішній власник приміщення успішно продовжує нищити храм перебудовами і добудовами. 

Джерело: 1. Котляр Є. О. Синагоги України другої половини XVI — початку XX століть як історико-культурний феномен. Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата мистецтвознавства. — Харк. держ. акад. культури. — Х., 2001. — 20 с. 2. Жарких М. Синагога в місті Турка (Львівська обл.) / Мислене дерево (https://www.myslenedrevo.com.ua).