Підписатися на розсилку

Пошук

Старосамбірська синагога – центр хасидського життя містечка

Перші згадки про юдеїв у містечку Старий Самбір Львівської області датуються 1519 р. 1553 р. місто отримало Магдебурзьке право і стало справжнім центром єврейського життя. Однак, Юліана Ярема, історик-краєзнавець Старого Самбора зазначила: «У силу різних економічних та правових обмежень Старий Самбір був малопривабливим для євреїв. Про це свідчить часткове заселення середмістя – 30%, яке не могло внести істотних змін у розпланувальну структуру міста. В 1737 році комісарський суд Самбірської економії дав офіційний дозвіл на проживання євреїв у місті».

Попри загальну злиденність у Старому Самборі було кілька успішних і заможних єврейських родин, які займалися торгівлею, мали свої крамниці, невеликі промислові підприємства. Це родини Лам, Авердам, Шаумани. Євреї у місті мали свою початкову школу. Також організовували аматорський театр, читання лекцій, вечірні гуртки та футбольну команду. У міжвоєнні часи незмінним рабином Старого Самбора був раббі Хаїм Іцхак Йерухам, який зробив місто добре знаним у єврейському світі. Були тут і відомі єврейські лікарі реб Фукс і реб Цальцман та дантист реб Рамер.

«Згідно опису Галичини в 1919 році Мечиславом Орловичем Старий Самбір налічував 4900 мешканців: з них 1300 поляків, 1700 євреїв та 1900 українців» – повідомила Юліана Ярема.

Друга світова війна у 1941-1944 роках змінила долю єврейського народу: єврейська громада була повністю знищена німцями.

Під час війни збереглася, хоча й була дуже сильно пошкоджена, будівля синагоги, зведена ще у 1862 р. (за іншими даними, у 1886 р.) із дотриманням юдейських архітектурних традицій Божниця знаходиться на захід від центральної частини міста власне в історичному центрі міста, на розі вулиць Б. Хмельницького і професора Зіблікевича. Єврейська святиня знаходиться на підвищенні в центрі міста – невеличка за розміром, яка на даний час своїм зовнішнім виглядом нагадує руїну.

Але колись це був величний молитовний храм, який був місцем богослужіння для єврейської громади міста і центром хасидського релігійного життя, адже сама будівля розташована згідно вимог єврейського закону безпосередньо в центрі колишнього юдейського поселення і була домінантною спорудою на території району Затилля.

«Архітектура синагоги чітко відображає історію свого народу. Чільний фасад, акцентований ламаним фронтоном, вказує на бароко та орієнтований на схід, у бік Ізраїлю чи Ієрусалиму. Периметр будівлі обрамлений складним кількаярусним фризом. Задня та бокові стіни синагоги мають входи. Такий вигляд єврейських храмів сформувався під впливом візантійської та української архітектури, якій притаманні центричність та пірамідальна композиція» – проінформувала Юліана Ярема із свого краєзнавчого дослідження «Стара Самбірляндія».

Вздовж вулиці розміщені будинки (тут знаходився єврейський квартал), в яких колись проживали євреї. Зараз у цих будівлях мешкають місцеві жителі.

«Біля синагоги була і початкова єврейська школа, – розповідає Юрій Леус, начальник організаційного відділу Старосамбірської міської ради, – яку бульдозер зрівняв із землею. Після Другої світової війни синагога не використовувалась за призначенням, тому що єврейської громади як такої в місті вже не було. За радянських часів її використовували під склад. Всередині будівлі нічого немає. Синагога поступово і невпинно руйнується, зсередини протікає. Місцеві мешканці займаються синагогою: закрили її під замок, охороняють, прибирають довкола неї».

Так, справді, будучи частково зруйнованою німецькими окупантами, після закінчення Другої Світової війни не використовувалася за призначенням за причиною відсутності єврейської громади, яка була майже повністю винищена під час німецької окупації. Будівля довгий час використовувалась в якості складу, а зараз є досить занедбаною та поступово руйнується.

12 червня 2018 року в м. Старий Самбір прибула група волонтерів для встановлення нової інформаційної дошки та мезузи в будівлі єврейської синагоги. Проект реалізував Львівський волонтерський центр Всеукраїнського єврейського благодійного фонду «Хесед-Ар’є». Також завдяки зусиллям волонтерів і допомозі бригади спеціалістів синагога отримала новий дах, ринви і водостоки.Представники єврейської громади Джей та Марла Осборни, які опікуються збереженням єврейської культурної спадщини, разом із екіпажем волонтерів очистили синагогу від сміття. Родина Осборнів вдячна міській владі за сприяння у роботі над проектом та збереження історичної культурної спадщини.

Джерела:

1.      Ольга Турчин Сторінки з історії Старосамбірської єврейської громади – кладовище і синагога «просять» про допомогу /Дивись Info (16-08-2016). 2. Синагоги Львівщини: залишки знищеного світу / Край – краєзнавчо-туристичний портал (22-01-2018). 3. Юрій Леус У Старому Самборі на старій синагозі встановили інформаційну дошку / Старосамбірські вісті (13-06-2018).