Підписатися на розсилку

Пошук

Кіркут у Підгайцях

Колись Підгайці були одним із найбільш «єврейських» міст Галичини. І жили тут євреї щонайменше п’ять століть. На початку двадцятого єврейська громада міста складала майже 53%. У Підгайцях євреї торгували, тримали шинки, бровар та винниці-гуральні. Але час та історія жорстокі. Особливо населення міста постраждало під час Другої Світової війни. Гетто. Табори смерті. І кількатисячна громада майже перестала існувати. Сьогодні історія підгаєцьких євреїв залишилась на папері та в пам’яті.

Про численну єврейську громаду Підгайців нагадує миква (ритуальна лазня) і великий стародавній кіркут, розташований за декілька сот метрів від синагоги.

Поховання датуються ХVІІ-ХVІІІ століттям. Більше сотні мацев мають високу художню цінність. Найдавніша з існуючих на даний час мацев датована 1647 роком. Хоча під час досліджень кіркуту в 1926 році знайдено могилу, датовану 1420 роком. Останнє поховання на кіркуті датується 1952 роком.
В 1580-1620 роках рабином в Підгайцях був раббі Біньямін Аарон Сольник, учень Рама і Магаршала, один з найавторитетніших рабинів у  Речі Посполитій, член "Ради чотирьох країн", автор книг "Маса Беньяміна", "Ноша Беньяміна".  Потім рабином став його син Яаков. 

Відновлена могила раббі Аарона Біньяміна Сольника з Підгайців

На могильній плиті раббі Аарона Біньяміна вибито написи: "Огалей Цадікім", "Тут похований Великий Гаон - Велика Людина, знаменитий вчений і найвидатніший лідер всього Єврейського світу того часу, головний равин Підгайців (1580-1620), раббі Аарон Біньямін Сольник син Авраама. помер 21 серпня 1620 р. Автор знаменитих книг "Маса Беньяміна", "Ноша Беньяміна".