Підписатися на розсилку

Пошук

Заповіді підготовки до сну

Як відомо, підготовка до сну є одним із основних принципів служіння Вс-вишньому. У євреїв день починається з вечора. Коли людина читає молитву перед сном не так, як це вимагається, то її життя і служіння Вс-вишньому проходять наче в постійному сні. Той, хто правильно виконує заповіді, промовляє молитву перед сном, читає її зосереджено, змінює сам процес сну. Більше того, його наступний день виглядає по-іншому, оскільки його служіння Вс-вишньому підноситься на більш високий рівень.

До молитви бажано підготуватись заздалегідь, маючи на увазі, що день справді закінчений. Як тільки людина готова лягти до ліжка спати і відповідним чином проголосити молитву, вступають у дію певні обмеження, що не дозволяють їй  ніби продовжити день (наприклад, їсти, пити чи навіть розмовляти). Постфактум, якщо якась розмова була не закінчена або несподівано з'явилося відчуття спраги, то допускається втамувати спрагу, але після цього повторити знову молитву «Шма». Тим не менш, необхідно пам’ятати наступне: після проголошення благословення «заплющуючий очі» - забороняється пити або розмовляти.

Молитву перед сном не промовляють в піжамі. Одяг повинен бути відповідним, як коли людина стоїть перед королем. Молитву перед сном читають не лежачи, а сидячи або стоячи. Потрібно спробувати читати цю молитву не біля ліжка. Постфактум, допускається молитися лежачи у ліжку не на спині і на животі, а повністю лежачи на боці.

До початку молитви, проводиться самозвіт («хешбон нефеш»), тобто потрібно спробувати прокрутити в своїх думках весь день від його початку і до цього моменту, і згадати все, що було зроблено не за законами Тори. І в повній надії на милосердя Вс-вышнього, попросити вибачення за це (і пообіцяти Йому, що будуть прикладені всі зусилля на виключення цих помилок (якщо вони були знайдені), і, відповідно, розпізнавши їх, старатися не повторювати. Робота абсолютно індивідуальна в залежності від рівня в служінні Б-гу. При цьому необхідно взяти до уваги те, що самозвіт робиться в радість, з повною вірою в те, що все сказане буде почуте і прийняте Б-гом, і немає ніяких підстав для сумніву.

Молитву перед сном прийнято читати по тексту в сидурі. Що стосується жінок, якщо жінка не молилася вечірню молитву, вона повинна прочитати всю молитву «Шма» повністю. Далі  продовжити молитву, як в сидурі. Далі і чоловіки, і жінки промовляють останнє благословення «заплющуючий очі». Це благословення промовляється безпосередньо біля ліжка.

У разі здійснення подружніх відносин відразу після молитви прочитати 23-й псалом. Після виконання цієї заповіді необхідно зробити омовіння рук, почитати знову перший абзац молитви «Шма» і благословення «заплющуючий очі».

Якщо людина хвора і не в змозі промовити всю молитву, то вирішується сказати тільки перший абзац молитви «Шма» і закінчити благословенням «заплющуючий очі».

При безсонні після прочитання молитви «Шма» не слід промовляти благословення «заплющуючий очі», до моменту, поки людина не відчуває, що готова заснути. Чоловікам слід пам'ятати про те, що спати потрібно з покритою головою (кіпа).

Існує знаменитий хасидський вислів: день повинен закінчуватися і початися у святості. Остання дія ввечері - це підготовка посудини з водою біля ліжка для омовіння рук вранці. Останні слова ввечері – це читання молитви «Шма» перед сном. Останні думки вечері - слова Тори, поки на заснете. А вранці все так само, але в зворотному порядку: найперша думка - уявити себе перед лицем Вс-вишнього. Найперші слова - «Моде Ані»  і найперша дія - омовіння рук після сну.

Рабин Барух Губницький

Благословенна пам'ять про праведника!