Підписатися на розсилку

Пошук

Виконання законів Тори як запорука успішного бізнесу

Мільйонер єврейського походження Боб Дінер понад 20 років успішний у бізнесі засновник та власник концерну «Getaroom.com», яка зростає, приносить прибуток і вже досягла нових етапів у своєму розвитку, розповідає: "Моя мати запитала: "Звідки ж ти знав, що потрібно робити в цій компанії і в інших, щоб вони процвітали? Адже ти не вчився в школі підприємництва і не працював у великих компаніях". Вона була права: я не проходив ніякого формального бізнес-навчання, крім базового курсу з бухгалтерського обліку та фінансів. У мене не було абсолютно ніякого досвіду роботи в бізнесі. Ніяких стажувань. Ніяких кураторів. Моя відповідь здивувала її: «Всіма своїми успіхами в бізнесі я зобов'язаний вам з татом - все це завдяки тому, що ви відправили мене в єврейську денну школу, де я провчився 12 років. Саме там я познайомився з найкращим посібником по успішному веденню бізнесу, який коли-небудь був написаний - з Торою».

Ось найбільш важливі принципи Тори, які привели його до успіху:
1. Принцип належного старанності

Цей принцип Боб збагнув при вивченні Талмуду, аналізуючи протягом багатьох років суперечки на різні теми серед єврейських мудреців. Ніщо не приймалося на віру: всі твердження зважувалися і ставилися під сумнів. Боб навчився запитувати «чому» і неодмінно доходити до суті питань. Самостійного вивчення було недостатньо. Його ставили в пару з іншими учнями, і перед наступним заняттям вони довго обговорювали ці питання з однокласниками, призначеними їм в напарники, вчилися розбивати аргументи один одного вщент, читали всі коментарі за темою, яку вдавалося знайти.
До бізнесу Боб ставився точнісінько так само. Він виконував своє домашнє завдання: аналізував конкуренцію, тестував ринок, сперечався з іншою стороною. Для виконання свого «домашнього завдання» в бізнесі і розуміння конкурентного середовища не буває легких шляхів. Щоб уникати серйозних помилок і знаходити нові можливості, потрібно спілкуватися з експертами і аналітиками, критикувати бізнес-плани, займатися вивченням ринку і аналізувати витрати і бути належно старанним.

2. Принцип справедливості до найманих працівників
Одна з найважчих частин ведення бізнесу - це вирішення питань з найманими працівниками. З ними буває важко: вимоги підвищення заробітної плати, вихідних днів, витрати, конфлікти і так далі.

Зіткнувшись з усім цим, Боб подумав про принцип своєчасної оплати праці працівників: " ...і не залишиться в тебе на ніч плата найманому працівникові до ранку" (Ваікра, 19:13).

Також Тора велить нам не обманювати працівників для досягнення власних інтересів: "І не оббирай найманого працівника, убогого й незаможного з братів своїх та з твоїх прибульців, які на твоїй землі, у воротах твоїх" (Дварім, 24:14).

Це навчило Боба завжди ставитися до своїх співробітників однаково і по справедливості. Коли мова йшла про оплату та інші питання, він підходив до всіх працівників з абсолютним рівнем об'єктивності. Раса, вік, стать, віросповідання, колір шкіри - все це не мало значення. Говорити «ні» завжди непросто, проте коли ви заслужите серед своїх співробітників репутацію справедливої людини, вони будуть відчувати до вас більше поваги і знати, що з ними обійшлися як личить.

3. Підтримувати обслуговування людей на найвищому рівні.
У сфері подорожей і туризму рівень проблем в обслуговуванні клієнтів досить високий: затримки рейсів, загублений багаж, шум у готельних номерах, організаційні питання та інше. А ще багато людей намагаються зловживати системою.

Боб взяв на озброєння один дуже простий стандарт обслуговування клієнтів: "Полюби ближнього твого, як самого себе" (Ваікра 19:18). Тобто, слід поставити себе на місце клієнта і поводитися з ним так, як ви хотіли б, щоб поводилися з вами. При тому, що багатьом компаніям доводиться долати чималі труднощі в цих питаннях, проходження такого стандарту стає найбільш оптимальним способом для створення бази постійних клієнтів на довгострокову перспективу.

Всі ми бажаємо постійно користуватися послугами тих компаній, які виробляють повернення і обміни по справедливості і в яких до нас добре ставляться. Їх ми рекомендуємо і своїм друзям. При створенні «Getaroom.com» першокласний рівень обслуговування став для Боба значною перевагою перед конкурентами на ринку, де повсюдно застосовувалося залучення зарубіжних сторонніх виконавців і зниження витрат. Завдяки високому рівню обслуговування клієнтів Боб виділяється з числа інших компаній на ринку, і це дозволило йому створити свою базу постійних клієнтів. Тора вчить ставитися до інших так, як ви хотіли б, щоб ставилися до вас.

4. Бути чесними з клієнтами
Перед Бобом постійно вставали такі дилеми: «Який обсяг інформації розкривати клієнтам? Чи надавати їм в точності те, що вони замовили, або ж що-небудь з більш низькою якістю, щоб отримати більше прибутку? Чи вкладати в роботу трохи менший обсяг зусиль, ніж той, за який, на думку клієнта, він платить? Чи брати з клієнта більше, ніж напередодні домовилися взяти? Повертати їм менше грошей?»

Відповісти на ці питання легко, якщо слідувати вказівкам з Тори: "Ваги вірні, гирі вірні, ейфа вірна і ін вірний будуть у вас" (Ваікра 19:36).

Навіть якщо ваш клієнт про це ніколи не дізнається - не обманюйте його: " ...і перед сліпим не клади перешкоди" (Ваікра, 19:14).

Це означає: не зловживати, коли друга сторона не знає або не бачить, як ви ставите її в невигідне становище. Ми часто стикаємося з ситуаціями, коли можна підвищити свій прибуток, обійшовши правила або якимось іншим чином обдуривши клієнта так, що він про це не дізнається. Чому б не збільшити свій прибуток, використовуючи дешевші матеріали або вживані вироби? Або ж використати більш дешеві деталі, незважаючи на впевненість клієнта в тому, що ви використовуєте деталі найвищої якості? Відповідь на всі питання знайти неважко, якщо слідувати принципу Тори - «і перед сліпим не клади перешкоди». Тора вчить не обманювати людей, навіть якщо вони про це не знають.

5. Поводьтеся так, немов за вами спостерігають.
Клієнт переплатив вам. Ви отримали відшкодування двічі. Ви розраховуєтесь біля каси, і вам дали 100-доларову купюру замість 10-доларової. Чи залишите ви собі гроші, що дісталися вам помилково, або ж повернете їх? Хто про це дізнається?

"Знай, що над тобою: очі, які бачать, і вухо, яке чує, і всі твої діяння записуються в книгу» (Піркей Авот, 2:1).

Коли ви усвідомлюєте, що хтось згори завжди спостерігає за вами, відповісти на такі питання легко. Ви будете поводити себе інакше і працювати за вищими стандартами. Ви будете поводити себе в бізнесі і в особистому житті завжди чесно.

6. Завоюйте репутацію надійної і чесної людини.
У Талмуді обговорюються питання, які будуть задані кожному з нас, коли в кінці життя ми постанемо перед Небесним Судом (Шабат, 31a). Перше питання таке: «Чи був ти чесним у справах своїх»? Це запитання задають першим, оскільки це - справжнє мірило успіху в житті. Ніде спокуса не буває настільки ж великою, як в діловій сфері, де можна отримати більше прибутку. Якщо ви зумієте подолати цю величезну спокусу, то досягнете високого рівня особистісних якостей, шанованого іншими людьми. Вашим клієнтам, співробітникам і діловим партнерам захочеться продовжувати мати з вами справу. Коли ви чесні, ваш бізнес зростає і розвивається. А ще ви зможете дати вірну відповідь перед Небесним Судом. Як свідчить мідраш, «якщо людина чесна в справах своїх і люди шанують її, вважається, що вона виконала всю Тору» (Мехільта, Бешалах, 1).

7. Будьте скромним: приймайте і заохочуйте критику.
"Любить настанову, той, хто любить знання, а той, хто ненавидить науку - невіглас" (Мішлей, 12:1).
Іудаїзм вчить нас, що потрібно бути скромними. Гордість перешкоджає досягненню успіху. Всі ми робимо помилки, і не варто думати, що ви завжди праві. Приймайте і заохочуйте критику, особливо від своїх співробітників, які розбираються в цьому бізнесі краще, ніж хто б то не було. Найкращі ідеї Боба виходили від клієнтів і співробітників компанії. Всі пропозиції та побажання від клієнтів або співробітників Боб читає дуже уважно. Створивши середовище, у якому пропозиції і критичні зауваження заохочуються, ви зможете істотно підвищити ефективність свого бізнесу і дозволити співробітникам і клієнтам теж відчути себе частиною компанії.

Тора вчить нас не тільки тому, як побудувати успішний бізнес, а й тому, що слід робити, досягнувши успіху. Тора вчить нас бути соціально відповідальними і не забувати про тих, кому нічого їсти. Ми несемо соціальну відповідальність перед своїми громадами і зобов'язані жертвувати частину своїх прибутків на користь нужденних.

Для успішного бізнесу треба спонукати своїх співробітників, партнерів і клієнтів теж займатися благодійністю та жертвувати частину своїх прибутків на благодійність, проводити маркетингові заходи, в ході яких частина прибутку від кожного продажу направляється на благодійність. Також важливо використовувати свій бізнес як засіб для поліпшення життя в суспільстві.

"Інший сипле (щедро), і у нього додасться ще, а (другий), хто утримується від благодіяння - лише до збитків (Мішлей, 11:24).

Розглядайте свою роботу як засіб, а не кінцеву мету. Допомагаючи іншим, ми відчуваємо задоволення. Як сказав цар Шломо: "Дізнався я, що немає для нього нічого кращого, ніж тільки радіти й робити добро у своєму житті" (Когелет, 3:12).

Ви можете допомогти зараз тим, хто цього потребує!