Мудреці заборонили їсти деякі продукти через небезпеку, в тому числі існує заборона їсти рибу з м'ясом тварин або з м'ясом птиці. І заборонено їм саме водночас, але дозволено їсти одне після другого, і можна їсти рибу перед м'ясом або навпаки. І таким є звичай, і так бажано робити, - спочатку їсти рибу. Пояснюють, що є різниця між м'ясом і рибою - риба охолоджує тіло (містить йод, що звязується з жирами), м'ясо багате на жири і підігріває тіло, і ця комбінація небезпечна, в основному, в місцях пережовування та ковтання їжі.
Між тим, як їсти рибу та м'ясо, потрібно щось з'їсти і випити, щоб прополоскати рот, а також потрібно змінити або вимити ложки, ножі та виделки.
Сефардські євреї строго дотримуються звичаю робити маім емцаім - (проміжне омовіння рук) перед тим, як з'їсти мясо.
Шульхан Арух також говорить про заборону їсти разом рибу та м'ясо.
У кошерних тварин - два начала: нейтральне (м'ясо, яке використовується як приношення в Храмі) і низьке (кров, в біологічному складі якої - звірська природа тварини, тому перед процедурою принесення в Храмі її видаляють з м'яса).
Риба в їжі посилює наше тваринне начало, але - на іншій (в відмінності від м'яса) основі. Приготування риби для їжі не передбачає ні спеціального способу забиття, ні видалення крові. Це пояснюється тим, що риби живуть в особливому середовищі - плавають у морі та інші водах. А вода, згідно з єврейською традицією, являє собою Тору або ще - в чистому виді доброту. В водному середовищі не існує злісних та безнадійних схильностей. Риба, яку ми зїдаємо, духовно піднімає наші фізичні бажання, і вони приймаються Вс-вишнім. Тому рибу прийнято подавати на стіл під час Шабату.
Вказівка мудреців з приводу того, що у тих, хто вживає в їжу м'ясо з рибою - одночасно, може розвинутися хвороба шкіри цараат, допомагає зрозуміти природу цієї заборони.
З інших єврейських джерел відомо, що цараат виникає з причин духовного характеру. Серед них названі - наклеп, плітки тощо. Талмуд наводить 7 причин, які можуть призвести до появи цараат (трактат Архін, лист 16). І всі вони пов'язані з порушеннями заповідей, що регламентують відносини між людьми (крадіжка, гординя) і які обмежують поведінку людини в її служінні Вс-вишньому (богохульство, помилкові клятви із згадкою Його імені). Але про їжу, про порушення законів кашруту тут не сказано ні слова.
За вказівкою Тори, той, у кого виявлені ознаки цараат, повинен бути ізольований і до повного вилікування йому пропонується жити поза єврейським табором (Ваікра, розділ 13, ст. 46). Маараль в своїй книзі Хідушей агадот пояснює: той, кого спіткала ця хвороба, винен в порушенні гармонії відносин між людьми, а тому не повинен знаходитися серед них.
Їжа багато в чому обумовлює духовний стан людини: трансформується в життєву енергію і формує духовне обличчя людини. Тому так важливо дотримуватися цієї заборони.
Рабин Іцхак Яаков Фукс