Підписатися на розсилку

Пошук

Єврейські мудреці про сни

Зміст снів

Те, що людина бачить уві сні є наслідком усіх його думок протягом дня (Талмуд, трактат «Брахот» 55б; книга «Зоар», частина I 183а).

Якщо людина буде думати про щось протягом дня, а потім побачить це уві сні, то це безумовно не є знаком згори («Шулхан Арух», розділ «Орах Хаїм» 288:7).

Якщо людина думає про щось протягом дня, зовсім не обов'язково, що вона побачить це уві сні («Ітваадуйот» Любавичського Ребе від 5747 4: 266).

Часто сни є продуктом «йецер га-ра» (злого начала), щоб відвернути людину від виконання заповідей Тори і молитви протягом дня («Ігрот Кодеш» 7:290-291).

Деякі люди стверджують, що вони не бачать снів. Насправді всі бачать сни, але не всі здатні запам'ятати їх після пробудження. Доказом цього є той факт, що якби людині нагадали про зміст сну, вона згадала би його («Ітваадуйот» Любавичського Ребе від 5743 2:1061).

Є хороші сни, в яких людина пізнає Тору. Зазвичай це відбувається після інтенсивного вивчення Тори протягом дня і повноцінної молитви. В такому випадку, коли вночі душа піднімається отримати сили, їй розкриваються нові ідеї в Торі ( книга «Га-Йом Йом» на  4 тевета).

У виняткових випадках Галаха (єврейський закон) заснований на снах. Сни також можуть бути і джерелом пророчого дару. Це відбувається тому, що сон являє собою взаємодію високої духовної сили і людського інтелекту.

Поради єврейських мудреців щодо усунення поганих снів

Ребе Шалом Дов-Бер одного разу сказав чоловіку, який скаржився на погані сни: «Те, про що ти думаєш днем, ти бачиш уві сні. Якщо ти почнеш вивчати Тору і молитися як слід, у тебе будуть хороші сни».

Оскільки неможливо вивчати Тору в дорозі або на роботі, дуже важливо, щоб кожна людина прочитала хоча б кілька уривків з Тори, про які вона змогла би думати у вільний час. Так можна уникнути поганих снів.

Необхідно перевірити мезузи у всьому будинку і особливо на дверях спальні («Ігрот Кодеш» 13:63).

Чоловіки повинні спати в кіпі і в малому таліті.

Потрібно згадати, чи не поводили ми себе нешанобливо по відношенню до іншого єврея. В такому випадку треба попросити у нього вибачення в присутності трьох євреїв. Потрібно сказати: Якщо я образив когось, навмисне чи ні, я висловлюю своє співчуття і прошу вибачення ( «Ігрот Кодеш» 5:50).

Жінка повинна відкласти кілька монет або купюр на благодійність. Перед сном вона повинна сказати молитву «Шма перед сном» (з Сидуру).

Чоловікові, який був стривожений видінням уві сні свого батька, Сьомий Любавичський Ребе Менахем-Мендл  порадив попросити вибачення у душі свого батька прощення в присутності десяти євреїв.

Піст після поганих снів

Існує єврейський звичай постити після поганого сну навіть у Шабат, коли інші пости заборонені. Сьогодні ми не маємо достатньо знань, щоб дати визначення поганого сну, тому «Шулхан Арух» наводить приклади: коли сниться, що викликають до Тори, коли сниться молитва Неіла в Йом-Кіпур, коли сниться, що обрушуються балки будинку або коли сниться, що раптом випадають зуби.

Проте, вкрай не рекомендується постити після кожного неприємного сну. Постити необхідно, тільки якщо сон не є результатом думок протягом дня. Після інших поганих снів ми говоримо один з Тегілім (Псалмів Давида)  і даємо гроші на благодійність (книга «Лікутей Сіхоте» том 23, стор. 27).

Сни з точки зору хасидизму

Сон має здатність з'єднувати дві протилежності. Це відбувається тому, що духовне джерело снів - область «ігулім» (надприродних сфер) (коментар «Тора Ор» до розділу «Вайешев» 28д-29а).

Нічний сон очищає людину від сторонніх думок і загострює її розумові здібності (книга «Сефер маамарім» 5660:11).

Більш детально: думки і мова людини складаються з літер, кожна з яких представляє вираз її душі. Коли людина засинає, її душа потрапляє вгору разом з цими літерами, все, що вона подумала і сказала за день. Один з ангелів переставляє літери, через що думки змішуються. Душа бажає піднятися ще вище, але її затримують літери, присвячені матеріальним речам світу. Тільки за допомогою сну душа очищується від впливу літр і може піднятися вище. Тому сон корисний для душі, освіжає душу, гонить погані думки та дозволяє почати новий день зранку з чистого листка (книга «Сефер маамарім» 5678:130).

Наші мудреці вчили, що «людина не може побачити уві сні слона, що проходить крізь вушко голки». Але якщо людина буде весь день думати про неможливість побачити такий сон, цілком можливо, що вона все-таки побачить це (книга «Ігрот Кодеш» 3: 234).

Існує два типи людей, які бачать сни: ті, які знають, що вони лише сплять, але тим не менше насолоджуються сном, і ті, які не знають, що вони сплять, і приймають бажане за дійсне. Люди першої групи в змозі відрізнити правду від брехні і розуміють оманливість сну. Люди другої групи не в змозі зробити цього і приймають свої помилки за істину (книга «Ігрот Кодеш» 6: 304).

В книзі «Танія» (розділ 15), що являє собою глибоке Вчення Хасидизму, і книзі «Зоар» в розділі «Ваікра» (стор. 25), що є Вченням Кабали, сказано, що нехай людина усвідомлює також, що більшість її снів суть лише «порожнеча і крах духу», бо душа її не піднімається догори. І як сказано: «Хто підніметься на гору Вс-вишнього? Той, у кого руки чисті і т.д.». І «те, що відбувається з боку зла, приходить до людини, пристає до нього і говорить в снах її пусте... і часто над нею глузує, і показує їй помилкове, і мучить її уві сні і т.д.». Тому ми повинні постаратися, щоб наші сни були усвідомленими, справжніми, хорошими та допомогали нам у житті – цього можна досягти чистотою думок і вчинків протягом дня, благодійністю і молитвою перед сном.

Рабин Шолем Лугов