Підписатися на розсилку

Пошук

Тіша Бе-Ав - день скорботи для всіх євреїв

Впродовж усієї історії єврейського народу день 9 ава супровожувався великими трагедіями для єврейського народу, у пам'ять про що встановлено строгий піст.

На думку мудреців, Вс-вишній обрав 9-го ава як день найсильніших випробувань для єврейського народу у зв'язку з величезним гріхом, який єврейський народ вчинив у пустелі.

Почалися все трагедії відразу після виходу євреїв з Єгипту. Моше-рабейну послав тоді 12 людей, аби вони розвідали, що знаходиться в тій землі, в яку вони йдуть. В день 9-го ава ці розвідники повернулися і 10 з них стали переконувати євреїв не входити в цю землю. Вони розповідали, що в цій землі живуть велетні, яких євреям ніколи не перемогти. Повіривши їм, весь народ плакав даремно, розчарувавшись без причини. В покарання Все-вишній не дав всьому тому поколінню увійти в Землю Ізраїлю, і визначив дату 9-го ава як день жалоби для всіх поколінь. В результаті цього євреї і перебували в пустелі 40 років - чекали поки не зміниться покоління. З усіх людей, які вийшли з Єгипту - тільки двоє удостоїлися увійти до Ізраїлю, тільки ті 2 розвідники, що не відмовляли народ від входу до Ізраїлю.

З сумних сторінок історії

9 Ава в 586 р. до н.е. був зруйнований Перший Храм. 9 Ава в 70 р. н.е. був зруйнований Другий Храм. 9 Ава в 135 р. була взята римлянами фортеця Бейтар - останній оплот антиримського повстання Бар-Кохби. 9 Ава руїни Ієрусалима були переорані плугом. Збулося пророцтво: "Ціон переораний буде".

Подальша єврейська історія також сповнена трагічних подій, що сталися 9 ава. Саме 9 Ава 1290 року євреї були вигнані з Англії. Також 9 Ава в 1492 році євреї були вигнані з Іспанії. А 9 Ава в 1555 році римська єврейська громада була укладена в стіни гетто. Відомо, що 9 Ава в 1914 році почалася Перша світова війна, яка принесла єврейському народу і в Східній Європі, і в Країні Ізраїлю, що була тоді глухою провінцією Османської імперії, величезні лиха. Перша світова війна стала початком ланцюга трагічних подій XX століття. І 9 Ава в 1941 році нацистами був затверджений план концентрації євреїв Польщі в гетто для їх подальшого знищення.

Закони 9-го ава

Але головний зміст цього дня - піст в пам'ять про руйнування Храму. У цей день в синагозі читають "Ейха" ("Плач Ірмеягу") і кінот (скорботні елегії). В кінці дня (до заходу сонця) влаштовують сеуда hа-мафсекет - "заключну трапезу". Ця трапеза - траурна. На ній не повинно бути більше однієї вареної (або смаженої, печеної) страви.

Якщо 9-е Ава випадає на Шабат, то постяться в неділю. Тобто якщо власне піст випадає на неділю, то в суботу напередодні з третьою трапезою не зволікатимуть на час після заходу сонця, а hавдалу після Суботи роблять в скороченому вигляді: з благословенням на свічки, але без благословення на вино і прянощі.

Заборони дня 9 Ава особливо суворі. 9-го Ава заборонено п'ять речей: їжа і питво, умивання, умащення, "носіння сандалів" (будь-шкіряного взуття) і подружня близькість. Ці закони розповсюджуються на всю добу. Тому ми закінчуємо їсти ще до настання 9-го Ава і не їмо в сутінки під кінець цього дня. 

Всі заборони, пов'язані з 9-му Ава, поширюються на проміжок часу між заходом сонця 8-го Ава і виходом 9-го Ава на наступний день.

Обов'язок поститися 9-го Ава поширюється на всіх - навіть на вагітних і годуючих жінок. Однак хворим людям дозволяється їсти в цей день, навіть якщо піст не несе в собі безпосередньої небезпеки, яка загрожує їхньому здоров'ю. При цьому вони не повинні їсти досхочу або їсти вишукані страви, але лише найпростіші в кількості, необхідній для їх здоров'я.

Якщо 9-е Ава припадає на неділю, хворий (який в цей день не постить), перш ніж приступити до їжі, повинен зробити Гавдалу (хоча всі інші в такому випадку роблять Гавдалу лише по завершенню посту).

9-го Ава забороняється полоскати рот - як вранці, так і вдень, до закінчення посту.\

9-го Ава забороняється вмиватися як гарячою, так і холодною водою. Забороняється навіть занурювати у воду палець. Однак ця заборона стосується лише вмивання, що здійснюється заради задоволення. У той же час дозволяється мити руки (або інші частини тіла) для того, щоб змити бруд, який на них потрапив. Дозволяється також вимити руки вранці, прокинувшись від сну, як і в усі інші дні. Однак 9-го Ава ми вмиваємо руки не цілком (всю кисть), а лише пальці - до суглобів, а потім трохи вологими (але не мокрими) руками проводимо по повіках - цим завершується ранкове умивання. Однак якщо очі були брудними, дозволяється вимити їх, як в звичайні дні.

Жінкам, які готують в цей день їжу, дозволяється мити і споліскувати продукти в міру необхідності, як в звичайні дні (незважаючи на те, що при цьому вони мочать руки), тому, що вони роблять це не заради вмивання.

Дозволяється мити і змащувати маленьку дитину - так само як в усі інші дні року.

Заборона на "носіння сандалів" відноситься тільки до шкіряного взуття. Дозволяється носити дерев'яне або гумове взуття, проте не в тому випадку, якщо воно покрите шкірою або має шкіряні устілки. Той, кому необхідно пройти місцем, де багато колючок, або ж (поза межами Ерец Ісраель) по вулиці, де живуть неєвреї (серед яких не прийнято носити нешкіряне взуття), може надіти шкіряне взуття, але тільки безпосередньо перед тим, як увійти в згадане місце - а потім потрібно його зняти.

Заборонено вивчати Тору, оскільки це радує серце. Але можна читати траурний розділ з трактату "Моед Катан" і опис руйнувань в трактаті "Гітін", а також вивчати книгу "Ейха" ("Плач Єремії") і Книгу Йова з мідрашами до них. Крім того, дозволяється вивчати розділи з Книги Йірмеягу, в яких пророк дорікає єврейський народ за вчинені ним гріхи і пророкує різні лиха. Вивчаючи їх, слід пропускати фрагменти, в яких пророк втішає єврейський народ.

9-го Ава забороняється вітати знайомих, навіть звертатися до них зі словами: "Доброго ранку". Однак якщо знайомий звертається до нас з привітанням, ми зобов'язані відповісти йому (правда, тихим голосом), щоб він не проникся до нас неприязню. 9-го Ава забороняється посилати кому-небудь подарунки.

Згідно із загальноприйнятим звичаєм, 9-го Ава намагаються не робити ніякої роботи, крім невідкладної, бо робота відволікає людину від жалоби. Ця фактична заборона відноситься до ночі 9-го Ава і ранку цього дня - аж до полудня. Вона не поширюється на кінець дня, проте все ж бажано утримуватися від роботи до кінця посту - щоб ніщо не відволікало людини від жалобних думок.

Вночі 9-го Ава і вранці (до полудня) прийнято сидіти на землі чи на низькому табуреті (висотою не більше трьох тефахів - 24 см).

Слід утримуватися від відвідування публічних місць, людних вулиць і ринків, щоб не вступати в непотрібні розмови, що відволікають від жалоби, а також щоб випадково не опинитися у веселій компанії або вимушено зробити веселощі.

Існує звичай спати 9-го Ава не на ліжку, а на матраці, розкладеному прямо на підлозі. У будь-якому випадку, навіть той, хто спить на ліжку, повинен внести в її лаштунок будь-які зміни. Наприклад, той, хто зазвичай підкладає під голову дві подушки, повинен в цю ніч задовольнятися однією. Існує звичай підкладати камінь під подушку або під матрац в пам'ять про руйнування Храму.

Прийнято починати готувати їжу на вечір (після завершення посту) лише після полудня 9-го Ава.

Не слід палити до полудня, а після полудня можна, але не публічно. 9-го Ава не вдихають запах парфумів або прянощів.

Не потрібно носити красивий, ошатний і новий (або випраний) одяг.

У багатьох громадах прийнято 9-го Ава після полудня приводити будинок в порядок і мити підлогу - як символ майбутнього звільнення, якого ми сподіваємося незабаром удостоїтися. Єврейська традиція стверджує, що саме 9-го Ава народиться Машиах.

Ранкову молитву здійснюють без талес і тфілін, як роблять, коли мертвий ще не похований, бо талес і тфілін - символ краси і розкоші. Їх одягають лише під час надвечірньої молитви Мінха.

Всякий, хто їсть 9-го Ава, не будучи звільненим від посту відповідно до закону, не побачить відновленого і радісного Ієрусалиму. У той же час кожен, хто сумує про Ієрусалим, удостоїться побачити його відновленим і радісним, як обіцяє пророк: "раділи з ним радістю всі, що скорбили про нього (Ієрусалим)" (Йешаягу, 66,10). Не можна ставитися до дотримання посту формально. Відмова від їжі і пиття - справа другорядна, зовнішня, внутрішній сенс посту в іншому. Це час задуматися над своїми вчинками і з чистим серцем звернутися до Б-га.

Увага!!!

У 5776 році піст 9-го Ава починається 13 серпня о 20:43 і скінчиться 14 серпня о 21:17. Сонячний полудень (час, після якого можна робити деякі речі, наприклад, сидіти на високому стільці) буде о 13:28

Легкого Вам посту!