Підписатися на розсилку

Пошук

Піст Естер

13-е адара (або 11-е, в разі, коли 13-е випадає на Шабат) - день посту, день Тааніт Естер. Він встановлений в пам'ять про те, як Мордехай, Естер і весь народ Ізраїлю постили 13-го адара, в день, коли «вороги євреїв думали здолати їх, а вийшло так, що самі євреї здолали своїх ворогів; і зібралися євреї в своїх містах...» (Естер, 9).

У цей день сини Ізраїлю постили і просили Вс-вишнього про перемогу в битві зі своїми ворогами. Свого часу Моше теж постив перед боєм з Амалеком. Цей піст означав, що Ізраїль не за допомогою однієї грубої сили сподівається перемогти ворога, але перш за все звертається з молитвою до Небес, і Небеса в милосерді своєму дають йому сили здобути перемогу. Тому і за часів Мордехая Ізраїль постив перед тим, як битися з ворогом, що збиралися його знищити. На згадку про цей піст був встановлений на майбутні часи піст Тааніт Естер - щоб ми пам'ятали, що Вс-вишній знає, коли ми потрапляємо в біду, чує кожного, хто в пості і молитві щиро повертається до Нього, роблячи так само, як наші батьки у важкі часи.

Натяк на піст 13-го адара міститься в Сувої Естер, де сказано: «І вони встановили для себе і для своїх нащадків пости і молитви» (Естер, 9).

Цей піст - Тааніт - був названий на честь Естер тому, що свого часу вона перша почала постити і сказала Мордехаю: «Іди, збери всіх євреїв, які перебувають в Шушані, і постіть за мене; не їжте і не пийте три дні, ні вночі, ні вдень, і я з моїми служницями буду так само постити» (Естер, 4). І хоча Тааніт Естер встановлений в пам'ять про інший піст (адже триденний піст Естер і Мордехая відбувся 13-го, 14-го і 15-го нісана, відразу ж після того, як стало відомо, що Аман 13-го нісана розіслав листи, які зобов'язують вбивати євреїв, а ми постимо 13-го адара в пам'ять про піст перед битвою), тим не менш, ми називаємо його в честь Естер в пам'ять про те, що вона перша вдалася до посту, коли народ Ізраїлю виявився в небезпеці.

Існує думка, що Тааніт Естер встановлено, в першу чергу, в пам'ять про триденний піст 13-го, 14-го і 15-го нісана, але оскільки ми не могли оголосити щорічний пост в радісному місяці нісані, місяці Виходу з Єгипту, коли постити, взагалі кажучи, заборонено, наші мудреці встановили піст 13-го адара, в день, коли євреї зібралися, щоб боротися зі своїми ворогами. Але хоча Тааніт Естер і є пам'яттю про триденний піст, мудреці «пом'якшили» його і встановили лише одноденний піст.

Існує звичай, згідно з яким деякі люди постять в перші два понеділка і перший четвер після свята Пурім на згадку про триденний піст, оголошений Естер. Деякі постять 13-го адара не тільки впродовж дня, як переважна більшість, а й вночі - щоб Тааніт Естер нагадував нам не тільки про піст перед битвою, а й про цілодобовий триденний піст Естер.

Тааніт Естер не є одним з чотирьох постів, встановлених в пам'ять про руйнування Храму, так що він прямо не згадується в ТаНаХу. Тому він у багатьох випадках дотримується не так строго, як інші пости. Наприклад, 13-го адара не постять вагітні та жінки, а також і інші слабкі здоров'ям люди, що страждають під час посту. У молитву в цей день включається уривок Анейну, в Шахаріт ранковій молитві і Мінха читається «Вайехаль», крім того, вранці читаються молитви сліхот (молитви про каяття і прощення), у всіх інших відносинах Тааніт Естер нічим не відрізняється від інших постів.

Якщо день 13-го адара випадає на Шабат, піст переноситься на четвер, 11-е адара, а не відкладається на неділю, тому що це - день свята Пурім. Пости не прийнято переносити на п'ятницю, оскільки п'ятниця безпосередньо передує Шабату. Крім того, в дні посту зазвичай читають сліхот і покаянні молитви, які теж не прийнято читати перед Шабатом. Є ще одна важлива причина: в п'ятницю готується їжа на Шабат, яку необхідно пробувати, щоб вона вийшла смачною, а в піст це неможливо. Тому Тааніт Естер, якщо він випадає на Шабат, переноситься на четвер.

Слід мати на увазі, що піст 10-го тевета - єдиний, який іноді випадає на п'ятницю, але не переноситься на інший день.

У Тааніт Естер не включають Таханун (покаянну молитву) в післяполуденну молитву Мінха. Також надягають перед читанням Мінхи в цей день святковий одяг, тому що читання Мегілат Естер починається відразу ж після цього.

Джерело: toldot.ru

Цього року Піст Естер припадає на

9 березня від 05:38 та триватиме до 19:08!