В хронології особливо сумних подій єврейської історії 10-е тевета є першим, а потім йдуть 17-е тамуза, 9-е ава і піст Гедалії. У 3336 році за єврейським літочисленням (в 424 році до н.е.) 10-го Тевета почалася облога Ієрусалиму вавилонським царем Навуходоносором. Облога була тривалою і важкою і завершилася захопленням міста і його руйнуванням, спаленням Храму і висилкою євреїв до Вавилону. Пророки того часу постановили, що цей день буде днем молитви і посту для майбутніх поколінь. У єврейській традиції події історичного плану практично завжди трактуються, як такі, що духовну, містичну або релігійну передумову. Ось яке пояснення облозі Ієрусалиму і руйнування Храму дано в Книзі Царів.
Коли євреї прийшли до Ізраїлю, Б-г поставив їм одну основну умову: «Дотримуйтесь ж всіх постанов і всіх Моїх законів, виконуйте їх, щоб не вивергнула вас земля, в яку Я веду вас, щоб ви жили в ній» (Ваікра, 20). З двадцяти одного покоління євреїв, що жили в Ізраїлі до руйнування Першого Храму, лише деякі дотримувалися божественних законів і заповідей - як простий народ, так і священнослужителі перейняли звичаї язичницьких народів, що жили поруч з ними, і наповнили країну ідолами, поклонялися культовим деревам і статуям.
Щоб повернути народ до Тори, Б-г послав йому пророків, але і пророки намагалися бути почутими Ізраїлевими синами марно... «Ще не розгнівався Г-сподь на Свій народ так, що вже не було зцілення» (Діврей ГаЯмім, II, 36). Інакше кажучи, піст 10 тевета Храм, день, коли прийнято згадувати велич і красу Ієрусалиму. Але скорбота все ж не є основним змістом цього дня. 10 Тевета - це ще й день, коли потрібно прагнути виправити свої вчинки, щоб євреї змогли стати свідками відродження міста.
10-го Тевета відбулася ще одна сумна подія, на цей раз лише побічно пов'язана зі знищенням єврейської держави - в цей день був закінчений переклад Тори на грецьку мову. Цю подію релігійна традиція порівнює з побудовою Золотого Тільця, оскільки вважається, що неможливо перекласти Тору на іншу мову, не спотворивши її змісту. У єврейській традиції ця подія описується в такий спосіб. 10-е Тевета - це день загального Поминання.
Птолемей Другий - правитель елліністичного Єгипту, який шукав можливість оспорити Б-жественне походження Тори і природу її законів. Для цього він закликав 72 єврейських мудреця і наказав їм перекласти Тору на грецьку мову. Якби Птолемея дійсно цікавила Тора, він заявив би про своє бажання заздалегідь і надав би мудрецям можливість радитися між собою і створити колективний переклад. Але Птолемей помістив кожного мудреця в окреме приміщення, щоб вони не могли спілкуватися один з одним. Мабуть, його метою було отримання різних тлумачень Тори, адже в грецькій традиції вважалося, що різночитання в перекладі викликані недосконалістю джерела. Але після закінчення роботи виявилося, що всі 72 переклади ідентичні. Навіть в тих місцях, де мудреці вирішили змінити при перекладі прямий сенс Писання, вони діяли абсолютно одностайно. Поява цих перекладів дозволило багатьом народам світу ознайомитися з Торою. Проте, єврейські мудреці розуміли, що переклад не може порівнюватися з оригіналом, що може стати причиною перекручених тлумачень тексту Тори.
Після створення держави Ізраїль 10-е тевета отримало ще один сенс. Головний рабинат Ізраїлю ухвалив, що цей день буде Днем загального Поминання - Днем пам'яті жертв Катастрофи, дата загибелі яких невідома, і тих, по кому прочитати поминальну молитву нікому. Тому під час молитов протягом 10-го тевета прийнято запалювати поминальну свічку і вимовляти поминальну молитву.
Аналогічно і піст Десятого Тевета заснований не в пам'ять про перший день облоги Ієрусалиму. Ця подія, сама по собі - в ряду багатьох інших подій, пов'язаних з руйнуванням Першого Храму. У нас для посту в цей день є більш глибокі і вагомі причини.
«Початок облоги Ієрусалиму, - пише професор Бар-Іланського університету Джеффрі Вольф, - стало переломним моментом у відношенні євреїв до Храму».
У ТаНаХу написано: «Так сказав Вс-вишній Цеваот: Виправте дороги свої й свої вчинки, і Я дам вам (можливість) жити в цьому місці. Не сподівайтеся на брехливі слова тих, хто скаже - «це Храм Вс-вишнього» (книга пророка Йерміягу, розділ 7, ст. 3-4.). І далі йде такий текст: «Красти, вбивати, чинити перелюб, клястися брехливо і служити Баалу, і слідувати за чужими богами, яких ви не знали... А (потім) приходити і стояти перед лицем Моїм у домі цьому, названому іменем Моїм, і говорити: «ми врятовані», щоб (знову, після цього) здійснювати всі ті гидоти. Хіба печерою розбійників став в очах ваших Будинок цей, названий ім'ям Моїм?» (Книга пророка Йерміягу, розділ 7, ст. 9-11).
У своєму зверненні до Ізраїлевих синів, говорячи від імені Вс-вишнього, пророк Йерміягу підкреслює, що євреї були впевнені, що ніхто з людей не може зруйнувати Храм. Вони не розуміли, що «чудодійна» сила Храму проявляється тільки тоді, коли вони виконують закони Творця і ті зобов'язання, які вони взяли на себе перед Ним. Тому і здійснювали проступки, не побоюючись наслідків.
Облога Ієрусалиму похитнула в євреях віру в «беззастережну чудодійну силу» святого міста. Вони втратили відчуття безпеки і почали усвідомлювати, що готовність Творця захистити їх залежить від них самих - від їх поведінки, від їх моралі, від їх чесності і чистоти, від їх прагнення виконувати заповіді Тори. До них прийшло і розуміння, що наявність Храму не може бути «автоматичним порятунком» від бід.
Тридцять місяців по тому - дев'ятого, а згідно одній з думок - сімнадцятого тамуза 3338 року - стіни міста були пробиті, і потім дев'ятого ава був зруйнований Храм, а єврейський народ був вигнаний в Вавилон на 70 років.
Десяте Тевета, або Асара-БеТевет (в 2017 році році випадає на 8 січня) відзначається як день жалоби, посту і каяття. Їжа і питво заборонені зі світанку до настання ночі. Як і в інші дні постів, які тривають лише в денний час (Піст Гедалії, 17 тамуза і Піст Естер), дозволено вмиватися, умащуватися і носити шкіряне взуття - все це заборонено тільки 9 ава і в Йом-Кіпур. Хворі (навіть не так важко), вагітні та жінки, яким важко постити, а також діти звільнені від обов'язку постити. Однак вони не повинні їсти при всіх і в цей день їм слід обмежитися простою їжею.
До денних молитов додають фрагменти, які стосуються Асара-БеТевет і до дня посту. Також читають покаянні молитви Сліхот.
У недавні часи Десяте Тевета було обрано в якості "Дня спільного Кадіша" в пам'ять про загиблих під час Голокосту, дата загибелі яких найчастіше невідома.