Підписатися на розсилку

Пошук

Між тіснинами - три тижні скорботи від 17 тамуза по 9 ава

Період з 17-го тамуза по 9-те ава називають «Бейн ГаМецорім» (між тіснинами) невипадково, адже це період важких трагедій, коли єврейський народ ніби придушений бідами. 17-го тамуза – це день посту, з якого починаються так звані «три тижні скорботи», які завершує інший піст Тіша-бе-Ав – 9-го ава.

У пам’ять про події, пов’язані з руйнування Першого та Другого Храмів, три тижні скорботи відмічені особливими звичаями. Це особливі закони жалоби, встановлені нашими мудрецями, благословенна їх пам’ять.

Частини з них починають дотримуватись вже з 17-го тамуза. У новомісяччя ава вступає у силу ще ряд постанов та звичаїв, причому строгість жалоби наростає з наближенням 9-го ава, коли скорбота єврейського народу по зруйнованому Ієрусалимському Храму досягає своєї кульмінації.

Особливі закони існують також для днів напередодні 9-го ава – дня руйнування обох Храмів, закони самого 9-го ава, а також закони 10-го ава, коли Ієрусалим продовжував палати у вогні.

Закони трьох тижнів скорботи

У ці дні не влаштовують весілля. Дозволено здійснювати заручини і влаштовувати з цього приводу трапези, але тільки до 1-го ава.

Не слухають музику і не грають на музичних інструментах. Єврей-музикант заради заробітку має право грати для неєвреїв до 1-го ава.

Починаючи з 1-го ава, не їдять м’ясо і не п’ють вино. Виняток становлять суботні трапези і трапези, які влаштовують на честь виконання заповіді.

Не вимовляють благословення «Шегехеяну» (спеціальне благословення для особливих радісних подій) навіть у Шабат, тому не купують і не надягають новий одяг і взуття.

Не стрижуться самі і не стрижуть кого-небудь, навіть маленьких дітей.

У останній перед 9-тим ава тиждень не стрижуть нігті. Проте, це дозволено жінці, яка готується до відвідування мікви, і моелю перед вчиненням обрізання.

Протягом усіх цих днів не б’ють дітей, навіть за важкий проступок.

З початком місяця ав вступають у силу додаткові обмеження. У ці дні не будують будинків, що призначені для розваг, а приватне будівництво продовжують лише за гострої необхідності. Не переїжджають у нову квартиру. Якщо єврей веде тяжбу з неєвреєм і чекає судовий розгляд, він повинен постаратися зробити так, щоб суд відклали до закінчення місяця ав або, у крайньому випадку, до 11-го ава.

З 1-го по 9-те ава не їдять м’ясо і навіть страви, приготовані на м’ясному соусі або бульйоні. Той, кому необхідно їсти м’ясо за станом здоров’я, все ж повинен відмовитися від цього, хоча б, починаючи з 7-го ава.

З 1-го по 9-те ава не перуть одяг і не надягають чистий, нехай і випраний заздалегідь (на честь суботи дозволяється переодягнутися у чисту білизну і святковий одяг). Не купують і не шиють новий одяг, навіть у кравця-неєврея.

У ці дні не миються навіть холодною водою. Тому, хто протягом усього року миється щодня, дозволяється митися і у ці дні - навіть гарячою водою з милом.

Протягом трьох тижнів між 17-тим тамуза і 9-тим ава прийнято, на додаток до звичайних щоденних уроків вивчення Тори, вивчати також книги, що описують Ієрусалимський Храм: розділи 40-43 з книги пророка Йехезкеля, трактат Мішни «Мідот» і розділ «Закони про Храм» з кодексу «Мішне Тора» Рамбама.

Цей звичай має глибокий внутрішній зміст: відновлюючи Храм у своїй душі, подумки будуючи його наново, вивчаючи найдрібніші подробиці його внутрішнього устрою і зовнішнього вигляду, ми тим самим наближаємо його реальне відновлення.

Прийнято у період між 1-м і 9-м ава закінчувати вивчення будь-якого трактату Талмуда. На честь цієї події (сіюм) влаштовують трапезу.

Нехай буде завгодно Вс-вишньому, щоб скоріше був побудований Храм і дні скорботи змінилися радісними і веселими святами!

Джерело: toldot.ru