Початково встановлений час для капарот - перед світанком напередодні Йом-Кіпуру, бо в цей період милосердя Вс-вишнього бере гору над Його строгістю.
Однак можна зробити ритуал раніше, починаючи з дня, коли ми постимо в пам'ять про Гедалію.
Для виконання цього ритуалу очищення від гріхів чоловік бере півня, а жінка - курку.
Тримаючи птаха в правій руці, вимовляють уривок «Бней-адам ...» ( «Сини людські ...»), потім піднімають її над головою і роблять рукою обертальні рухи, кажучи при цьому: «Зе халіфату, зе труматі, зе капараті. Зе гатарнеголь ... » («Це - заміна мені; [прийми] це замість мене, це - викуп мій. Нехай долею цього півня ...»). В сефардських громадах уривок «Бней-адам ...» не читають.
Після цього птаха відносять до шойхета (різника). Якщо немає можливості дістати півня або курку, можна замінити їх на іншого кошерного птаха, за винятком голубів; деякі авторитети вважають, що птаха можна замінити живою рибою.
Є й такі, хто проводить цей ритуал, використовуючи замість птаха або риби гроші. У такому випадку замість «Зе гатарнеголь» кажуть «Зе гакесеф йелех лецдака» («Нехай ці гроші підуть на благодійні цілі»).
Людині не слід думати, що, виконавши цей ритуал, він уже заслужив спокутування, - йому треба тільки покаятися в своїх гріхах, ясно уявляючи собі: муки, яких зазнає птах, були б справедливим покаранням йому самому за всі його провини, - і сподіватися на милосердя до нього Вс-вишнього.
Примітка: рав Іцхак Зільбер завжди намагався робити капарот саме на гроші, оскільки головне в капарот, щоб гроші потрапили нужденним, a коли капарот роблиться на курці, за цим складно простежити і крім того, можна порушити міцву «цаар Баал Хаїм» (страждання тварин).
Капарот - обряд спокутування.
Повторюють три рази:
"Людей, що живуть у темряві і в тіні смерті, скованих стражданням і залізом, Він виведе з мороку і з тіні смерті, розрубить їх кайдани.
Дурні страждають через своїх гріхи і беззаконня! Їх душа відкидає будь-яку їжу; наблизилися вони до воріт смерті. (Але коли) взивати до Вс-вишнього в своєму горі - Він позбавить їх від мук. Пошле Своє слово і зцілить, врятує їх від загибелі.
Так подякують вони Вс-вишньому за Його милість і чудеса, вчинені для людей. Якщо є у людини ангел-заступник - один з тисячі - який замовить слово в його виправдання, то Він зглянеться над ним і скаже (ангелу): "Не дай зійти йому в пекло, (бо) Я знайшов спокутування (за його гріхи)".
Здійснюють обряд спокутування (за допомогою півня), вимовляє три рази:
"Ось моя заміна. Це замість мене. Ось мій викуп".
Той, хто робить капарот на гроші, роблять обертальні рухи над головою затиснутими в руках купюрами.
Гроші від капарот потрібно передати нужденним. Якщо капарот жертвується онлайн, то спочатку над головою обертають відповідну суму грошей, потім її жертвують онлайн, а купюри, які обертали над головою, можна використовувати. Щодо суми, на яку робити капарот - чим вона більша, тим краще.
Обряд Капарот не згадується в Талмуді. Він виник в Вавилонії в період гаонім, тобто в період, який безпосередньо слідує за епохою написанням Талмуду. Йдеться про 7-8 століття н.е. Перша згадка обряду ми зустрічаємо в респонсі Рава Сассні Гаона.
Уже в період рішонім (ранніх коментаторів, 11-16 ст. н.е.) виникла суперечка, чи слід дотримуватися цей обряд. Рамбан (Нахманід) і його великий учень Рашбам (раббі Шломо бен Адерет) вважаючи, що це нагадує дії чаклунів, обряд заборонили. Але деякі інші мудреці цього періоду вважали, що слід продовжувати його дотримуватися.
Укладач Шулхан Оруха раббі Йосеф Каро ухвалив, що Капорес робити не слід. Але на думку Рамо (автора коментаря на Шулхан Орух, в якому наводяться ашкеназські традиції) капарот - дуже важливий обряд, який потрібно зберегти.
Намір того, хто виконує обряд капарот, нагадує намір людини, що приносить жертву в Храмі. Людина повинна думати про те, що за гріхи, які вона зробила, їй належить те, що роблять зараз півневі. Крім того, приносячи жертву, людина повинна мати на увазі, що заради виконання волі Вс-вишнього вона готова піти на заклання, як ця жертовна тварину. Це ж можна мати на увазі і при виконанні обряду капарот.
При всьому цьому, дуже важливо не забувати, що капарот - НЕ жертвоприношення. Тора суворо забороняє євреям приносити жертви поза Храмом. Це одна з причин, за якими використовують саме курей або, за деякими традиціями, риб. Ці види непридатні для жертвоприношення, тому небезпека переплутати і зарізати півня в якості жертви зменшується.
При виконанні капароту на півня або на курку слід взяти до уваги наступні моменти:
1. Як вже говорилося, жертвоприношення поза Храмом строго заборонене. Роблячи капарот, потрібно пам'ятати, що це всього лише символ. Це не жертвоприношення і не виконання заповіді. Це всього лише давня традиція.
2. Не можна використовувати одну і ту саму курку для капарота два рази. На жаль, люди, які організовують обряд капарот, часто цього не знають (або навмисно забувають) і змішують курей, що вже використовувалися для капарота іншими людьми, зі «свіжими» курми. Тому для виконання обряду краще купити курку самостійно. Звичайно, це відноситься тільки до тих випадків, коли курей не ріжуть відразу після капарот.
3. Ще одна причина купити курей окремо: організаторам обряду капарот часто не вдається привезти і продати курей, не порушивши заборону "цаар баал хаїм" - знущатися над тваринами.
4. Прийнято різати курей відразу ж після виконання обряду.
5. Оскільки шхіта (кошерний забій) під час обряду капарот часто проводиться вночі і при великому скупченні людей, велика можливість того, що шойхет (різник) помилиться. Тому варто робити капарот тільки, якщо Ви можете самостійно зробити шхіту або у Вас є знайомий шойхет, який зробить шхіту спеціально для Вас. Якщо в результаті виконання обряду хтось з'їсть некошерним м'ясо (не дай Бог), буде порушена заборона Тори. Вийде, що від виконання обряду - набагато більше шкоди, ніж користі!
6. Різати дозволяється, тільки якщо є джерело яскравого світла.
7. Різник зобов'язаний перевіряти ніж перед кожною шхітою. Якщо він цього не зробив - кошерність м'яса знаходиться під сумнівом.
8. Різник повинен перевірити курку після шхіти.
9. Мішна Брура настійливо рекомендує різнику добре виспатися в день перед капарот. Оскільки капарот зазвичай робиться вночі, різник, який не виспався вдень, не зможе відпочити і вночі. Втомлена людина може легко зробити помилку при шхіті.
10. Якщо Ви купуєте курей, не можна спеціально шукати білих. Можна тільки вибрати білих з тих, яких вам запропонують купити.
11. Кур, використаних для обряду капарот, краще з'їсти самому, а гроші (вартість цих курей) роздати бідним.
12. Не можна купувати курей для капарот з грошей, які Ви відокремили як десятину.
13. Якщо Вам не вдається уникнути перерахованих тут проблем, краще зробити капарот на гроші, а ці гроші роздати бідним.