Підписатися на розсилку

Пошук

Тішрей - найбагатший на заповіді місяць календарю

У місяця тішрей три назви: сьомий місяць, місяць могутніх і Тішрей. Тора постійно називає його «сьомим місяцем», маючи на увазі, що він сьомий, якщо вести відлік, як того вимагає єврейський закон, від місяця Нісана. Єврейські джерела стверджують: «Всьому сьомому визначено з небес сприятливу долю». Сам Вс-вишній виділив сьомі по порядку явища, вибрав їх з числа інших і освятив їх Своїм Ім'ям.

Крім того, наші мудреці вбачають зв'язок між словами «сьомий» (з коренем ш-в-а) і «насичений» (з коренем з-в-а). Вони сказали: «Тішрей насичений заповідями. В їх число входять заповіді, пов'язані з шофаром і Йом Кіпуром, суккою і вербовими гілками; і взагалі місяць тішрей насичений подіями - на нього припадають збір врожаю, виноробні роботи, можливість насолодитися плодами землі».

У цьому місяці одинадцять святкових днів: два дні Рош ГаШана (один з них заповіданий Торою, а другий встановлений мудрецями), Судний День - Йом Кіпур, сім днів свята Суккот і один день свята Шміні Ацерет.

Поза Ізраїлем (де, як відомо, до кожного свята, крім Судного Дня, додається ще один день) в тішреї дванадцять святкових днів.

У книгах єврейських пророків він називається також Місяцем могутніх (Ходеш Ейтпанім). Цей вислів було вжито в Книзі Царів (Млахім I, 8): «Зібралися до царя Шломо всі сини Ізраїля в свято, в Місяць могутніх, він же сьомий місяць». Наші мудреці сказали: «Тішрей названий Місяцем могутніх тому, що в ньому народилися наші предки - сильні світу цього».

Мовою Талмуду цей місяць називається тішрей. До руйнування Першого Храму місяці розрізнялися лише за номерами, але, повернувшись з Вавилону, євреї принесли з собою нові власні імена - назви місяців. Назва «тішрей» існує в лінгвістичному контексті загальносемітського кореня ш-р і означає «дозволь і усунь всі наші борги» - тобто говорить про прощення.

Хоча початок кожного нового місяця відзначається і благословляється в синагозі в попередній до нього Шабат, це не відноситься до початку тішрея. Він не благословляється нами, тому що Сам Вс-вишній благословляє його. Він не відзначається з тієї причини, тому що велика частина того, що стосується Рош ГаШана «прихована» і оточена таємницею. Містичний аспект Рош ГаШана вказано в Святому Письмі: «Сурміть в новомісяччя у шофар, в прихований час, в день свята нашого» (Тегілім 81: 4-5). Диявол, донощик не повинен бути попереджений про наближення Рош ГаШана, Судного Дня. Це теж є однією з причин, чому початок місяця не згадується в молитвах на Рош ГаШана. Це також є однією з причин, чому перша частина книги Буття не читається на Рош ГаШана, хоча її і слід було б читати, з огляду на те, що Рош ГаШана є народженням Людини, оскільки Адам був створений на Рош ГаШана.

Перший день тішрея, який є першим днем Рош ГаШана не може випасти на неділю, середу або п'ятницю. Історично, однак, перший Рош ГаШана випав на п'ятницю, шостий день Створення світу. У цей день, Вс-вишній спершу створив худобу і звірів лісових і всіх гадів і комах, і, останньою - Людину. Таким чином, коли людина була створена, він знайшов все готовим для себе. Наші мудреці побачили в цьому порядку Створення вдумливість доброго господаря, який, до запрошення почесного гостя, приводить свій будинок до порядку, запалює багато вогнів, готує хорошу їжу і т. д., таким чином гість знаходить все готовим до свого приходу. Але вони також бачать в цьому дуже глибокодумний урок: якщо людина гідна, з нею поводяться, як з почесним гостем; якщо вона не гідна цього, їй кажуть: «Не пишайся собою; навіть комаха була створена до тебе!».

Перша людина Адам була створена дорослою, повноцінною людиною. Він був дуже розумною істотою, і в момент, коли він розплющив очі, він впізнав свого Творця і назвав Його «Царем Всесвіту». І він звернувся до всіх створінь: «Прийдіть і давайте помолимося, схиліться і станьте на коліна перед Вс-вишнім, нашим Творцем!» Таким чином, Рош ГаШана є днем Коронування Творця Всесвіту. Коронування царів проголошується звуком труб. Таким чином, звуки шофару на Рош ГаШана символічно нагадують нам також про Б-жественну Коронацію. З тієї ж причини цей день є днем «амністії» і прощення.

У найперший день свого створення Адам порушив заповідь Вс-вишнього, коли їв із забороненого дерева і був судимий Б-гом. Це вчить нас, що людині властиво помилятися, а Б-жественному прощати».

У день Рош ГаШана народився Каїн, разом з сестрою-близнюком. Авель теж народився в день Рош ГаШана разом з сестрою-близнюком. У Рош ГаШана Каїн теж убив свого брата Авеля, але одразу ж розкаявся. Дізнавшись про силу каяття, Адам теж розкаявся.

У Середні віки в 4773 році (1013) рабин Амнон зазнав мученицької смерті в перший день Рош ГаШана; він є автором урочистої молитви «Унесане тоікеф», яку читають під час молитви Мусаф на Рош ГаШана і Йом Кіпур.

Згідно з текстами мідрашу, води Потопу висохли в день Рош ГаШана. Ті ж джерела стверджують, що наші праотці Авраам, Іцхак і Яаков народилися і померли в цей день. Ми читаємо про народження Ісаака в перший день Рош-ГаШана та про Акедат Іцхак у другий день Рош ГаШана.

Наші праматері Сара і Рівка, а також наша пророчиця Хана, які були бездітними, були наділені потомством, коли їх молитви були почуті на Рош ГаШана.

Другий день тішрея був під час створення світу першим Шабатом. В кінці Шабату, Адам і Хава побачили в перший раз темряву. Вони сиділи, налякані в темряві, поки Адам не спіткнувся випадково на два камені, які зачепили один одного і не створили іскру світла. Після цього він благословив світло. (Тому щосуботи ввечері вимовляється благословення на світло в молитві Авдали).

Згідно з деякими джерелами, Гедалія, син Ахікама, губернатора Іудеї після руйнування Першого Храму був убитий на другий день Рош ГаШана в Міцпі (в 3339 році). Але через свято піст Гедалії було перенесено на 3 тішрея. Для тих євреїв, хто залишився в ті часи у Святій Землі, вбивство Гедалії завдало важкого удару. Це один з чотирьох постів, які мають відношення до руйнування Храму.

У четвертий день місяця тішрей (у 5474 році) помер святий чоловік і містик раббі Йоель Баал-Шем з Остраха. У той же день (в 5581 році) помер раббі Авраам, син Йехіеля Міхель з Вільно, автора відомих книг по єврейському праву і звичаям "Хайе Адам" і "Хохмат Адам".

У п'ятий день тішрея народився Нафталі, син нашого праотця Яакова. Він прожив 133 роки і помер, як стверджують деякі джерела, в той же самий день. У цей день також був схоплений римлянами раббі Аківа і він помер мученицькою смертю зі словами Шма від жорстоких рук римлян в день Йом Кіпур. Він був один з десяти мучеників, які стали жертвами римлян.

Шостий день тішрея є річницею смерті «Дідуся із Шполи», який помер в 5572 році. У сьомий день тішрея народився Звулун, син нашого праотця Якова. У восьмий день тішрея відбулася закладка Першого Храму, побудованого царем Соломоном (в 2935 році). З цього дня жертвопринесення були заборонені в інших місцях. Дев'ятий день тішрея є передднем Йом Кіпуру.

Десятим днем тішрея є Йом Кіпур (Судний День). Він не може припасти на неділю, вівторок або п'ятницю. У цей день наш патріарх Авраам зробив собі обрізання у віці 99 років (в 2047 році). Згідно з іншими джерелами, це сталося на другий день Рош ГаШана, а на думку третіх, це мало місце в 13 день місяця нісан.

У Йом Кіпур (в 2449 році після Виходу) Мойсей спустився з гори Синай і приніс другі кам'яні скрижалі з Десятьма Заповідями і щасливу звістку про прощення Б-гом гріха Золотого Тельця.

Під час святкування закладки та освячення Храму царем Соломоном не було посту на Йом-Кіпур згідно наказу Вс-вишнього, але цей день був присвячений святкуванню цієї великої події. Також у Йом-Кіпур народився раббі Йегуда ГаНасі, укладач Мішни. 

Після Йом-Кіпуру ми святкуємо свято Суккот, яке завершується напівсвятковим днем Гошана раба та святами Шміні Ацерет та Сімхат Тора, після чого у місяці немає свят.

Місяцю тішрей відповідає мазаль Терезів. Він схожий за формою на дві чашечки ваг, з'єднаних ланцюжком, що їх зрівноважує. У цьому місяці Вс-вишній судить весь світ, зважуючи вчинки його мешканців. На Його вагах вимірюються людські гріхи і заслуги.

Ми знаємо, що цар Давид сказав Вс-вишньому: «суєтні люди і брехливий рід людський - якщо його покласти на терези...».

Ці слова прокоментував раббі Хія від імені раббі Леві: «Всі ті дурниці і дрібниці, якими зайняті сини Ізраїлю протягом усього року, наче покладені на Терези» - вони прощаються Вс-вишнім під знаком Терезів, в місяць тішрей». (Мідраш Танхума).

Щороку в перший день місяця тішрей Творець судить вчинки людини і встановлює їй нагороду або покарання за підсумками минулого року. У цей день Ашем відкриває три книги: книгу праведників, книгу лиходіїв і книгу середніх. Праведникам присуджується прожити ще один рік, лиходіям - померти, а середнім, у яких є і міцвот і гріхи, Творець світу надає можливість покаятися в своїх помилках і повернутися до свого Творця, зробити тшуву. Таким чином, початок місяця тішрей (Рош ГаШана) - це початок суду над людиною і надання їй можливості виправитися. І аж до 10 тішрея - Йом Кіпуру є у людини така можливість схилити чашу терезів на свою сторону, прийнявши однозначне рішення - більше ніколи не повторювати своїх помилок.

Чому ж Йом Кіпур називається святом? З простої причини, ми постимо і проводимо весь цей день в молитвах, звернених до Творця. У цей день ми, євреї, відчуваємо надзвичайну близькість до Б-га, і не сумніваємося, що Отець наш небесний простить нас і запише в Книгу довгого і щасливого життя.

Тішрей найнасиченіший святами місяць. Після Йом Кіпуру євреї відразу ж приступають до будівництва шалашів, адже через чотири дні починається свято Суккот. Це свято символізує постійну турботу Вс-вишнього про свій народ.

І, незважаючи на те, що вже початок осені і в будь-який момент може піти дощ, наш народ демонструє всьому світу свою довіру до Творця, ми переселяємося з наших квартир в шалаші. Ми знаємо, нічого поганого з нами не станеться.

Свято Суккот триває сім днів і відразу ж після його закінчення починається свято, яке називається Сімхат Тора (Радість Тори). У цей день ми радіємо з того, що є єдиним народом, що володіє скарбом під назвою Тора.

Джерела

1. Еліягу Кі-Тов "Книга нашого спадку"

2. Арьє Шерцер "Місяць Тішрей"

3. Н. Ізаксон "Місяць Тішрей в єврейській історії"