Підписатися на розсилку

Пошук

Цікаві факти про місяць тамуз

Тамуз є четвертим місяцем року, якщо згідно єврейської традиції рахувати місяці року, починаючи з нісана. У Торі тамуз просто називають «четвертим місяцем»,  а саме слово «тамуз», як і назви інших місяців, вавилонського походження. Ці слова були запозичені євреями, які повернулися в Ерец Ісраель після вавилонського вигнання.

Слово «тамуз» являє собою назву відомого язичницького культу бога плодючості, що помирає і воскресає з року в рік. Про це свідчать і слова пророка Йехезкеля про оплакування цього божества біля північних воріт Ієрусалимського Храму: « І ось там сидять жінки, які оплакують тамуза».

Новомісяччя тамуза триває два дні, так як попередній місяць сиван завжди є повним (тобто триває 30 днів). Перший день Рош-ходешу тамуза припадає на 30-е сивана, а другий - на 1-е тамуза. Сам тамуз завжди є неповним місяцем, що складається з 29 днів, тому Рош-ходеш наступного за ним місяця ава завжди триває лише один день. З місяця тамузу починається літо. Три місяці літа – Тамуз, Ав і Елул - відповідають трьом колінам Реувена, Шимона та Гада, які розташовувалися на півдні під час переміщення євреїв по пустелі.

Тамуз – місяць гріха Золотого тільця, створення якого привело до того, що Моше розбив Скрижалі Заповіту. У священній книзі Зогар сказано, що дні місяця Тамузу, як і дні наступного місяця Ава, є небезпечними для євреїв і злі сили  правлять у цей час у всьому світі, тому «щасливий той, кому вдається від них врятуватись».

3-го тамуза Йегошуа зупинив у небі сонце та місяць, і вони не припиняли випромінювати світло протягом 36 годин для того, щоб він міг продовжувати битву з ворогами та перемогти їх. Як сказано: «І заговорив Йегошуа перед Г-сподом у той день, у який передав Г-сподь еморея синам Ізраїлю: «Сонце, біля Гівона - стій, і місяць – біля Аялон!» І зупинилось сонце, і місяць стояв, аж поки мстився народ ворогам своїм» (Йегошуа, 10,12).

Відповідно до «Сефер Йецира», кожному місяцю єврейського року відповідає літера єврейського алфавіту, мазаль (знак зодіаку), одне з дванадцяти колін Ізраїлю, відчуття та частина тіла.

Місяцю тамузу відповідають: літера «хет», мазаль Рак (сартак), коліно Реувена, відчуття зору, частина тіла права рука.

Форма літери «хет» (ח) складається з двох попередніх букв єврейського алфавіту - «вав» (ו) і «заін» (ז). Вони відповідають двом попереднім місяцям - іяру та сивану - і з’єднані зверху тонким «містком». Стосовно відчуття зору форма літери «хет» якби відображає духовне світло, що рухається і ллється з наших очей («вав»), і фізичне світло, яке повертається від об’єкта і яке ми бачимо нашими очима («зайн»). Слово «тамуз» складається з двох складів: перший звучить на івриті як «там» і позначає «з’єднувати разом», «завершувати», другий склад утворюють літери «вав» і «заін», які складають разом «хет».

Місяцю тамузу відповідає мазаль сартан (Рак). Він названий так тому , що група зірок, що займає центральне положення на небі в цей місяць, дещо схожа на рака. Крім того, саме в Тамуза розмножуються водяні раки, тому що тільки в цьому місяці стає по-справжньому тепло і вода достатньо прогрівається.

Однокорінне з «сартан» (рак) слово «серет» перекладається з івриту як візуальна «смуга». Духовне відчуття зору в місяці тамуз - це здатність «бачити матеріальний світ наскрізь», щоб споглядати Б-жественне джерело. Відповідно до цього, слово «сартан» слід розуміти як те, що складається з двох частин: «сар» і «тан» - буквально «прибрати тіло» (щоб відкрити душу), а саме прибрати зовнішню оболонку реальності (за допомогою сили концентрації зору), щоб розпізнати прихований «плід» реальності і життєву силу.

Ім’я Реувен походить від кореня слова «бачити», звідси відчуття тамуза - зір. Дорогоцінний камінь одем (з івриту «червоний») в нагрудній пластині первосвященика - це рубін (від імені Реувен), що є найпомітнішим для ока каменем через яскраво-червоний колір. Червоний колір символізує або падіння людини (на івриті одем пишеться також, як і адам, що означає «людина»), як у випадку з гріхом створення Золотого (червоного) тільця, або повне відродження і виправлення людини, тобто прихід Мошиаха.

Літо (пора року тамуза) - це «свято» для очей. У цей час людина повинна берегти свої очі, щоб бачити тільки хороше (в світі в цілому, в своєму ближньому, зокрема). Здатність охороняти зір і зосереджуватися на тому, що потрібно бачити, - виправлення відчуття зору.

У кінці благословення Ізраїля Моше сказав: «бетах бадад ейн Яаков», тобто «Безсумнівно, очі Яакова самотні» (Дварім, 33:28). Слово «бетах», «безсумнівно», є акронімом трьох слів: «Браха», «тов», «хаїм», що означають «благословення», «добро» і «життя». Це і є три основних точки відродженого зору, як сказано: «Дивись, сьогодні я даю тобі благословення і прокляття. Благословення ...» (Дварім 11:26), і, відповідно: «Дивись, я тобі дав сьогодні життя і благо, і смерть і зло... і ти повинен обрати життя» (Дварім, 30: 15-19).

Тому людина повинна тренувати свій зір як духовний, так і фізичний, щоб бачити тільки внутрішній позитивний рівень реальності, а не зосереджуватися на його негативній зовнішній оболонці.

Ось що означає фраза «без сумніву, очі  Яакова самотні». Відчуття єврейського ока («очі Яакова») - це бачити тільки те, що безсумнівно є Благословенням Вс-вишнього, добром і життям.

Сама по собі права рука і, зокрема, вказівний палець служать для того, щоб вказувати напрям і зосереджувати зір. При читанні сувою Тори є звичай вказувати на кожне слово срібним «пальцем». Також є звичай показувати знаки правою рукою, щоб відзначати нюанси розспіву для того, хто читає Тору.

У місяць тамуз читають наступні тижневі розділи Тори: Корах, Хукат, Балак, Пінхас.

Переклад тексту автора рабина Еліягу Кі-Това.