Місяць Ав є п'ятим місяцем року, якщо відраховувати місяці від Нісана, саме «п'ятим місяцем» називає його Тора, де, наприклад, сказано: «І зійшов Аарон ... і помер там сорокового року виходу Ізраїлевих синів із єгипетського краю, п'ятого місяця, першого дня місяця» (Бемідбар, 33,38).
Назва «Ав» вавилонського походження (так само як і назви інших місяців). Цей місяць називають також Менахем-Ав ( «Утішитель Ав»), бо саме в ньому ми чекаємо розради за всі прикрощі, які він нам приніс - перш за все, за руйнування Першого і Другого Храмів.
Існує думка, що ця назва місяця пов'язано з тією обставиною, що Книга Ейха, що оповідає про загибель Храму, складається з віршів, перші літери яких шикуються в алфавітному порядку, і, таким чином, Всевишній дарує розраду всього єврейського алфавіту (алеф-бету) в місяці Ав (це слово складається з букв алеф і бет).
Деякі тлумачать назву «Ав» - ב"א (алеф-бет) - як абревіатуру слів «Едом, Бавель» (אדום, בבל - «Едом, Вавилон») - назви двох держав, які зруйнували обидва наші Храми. Ці держави згадуються в знаменитому псалмі «на ріках Вавилонських», що оплакує зруйнований Храм. Там сказано: «Дочка Вавилона, приречена на руйнування» і «Згадай, Всевишній, синам Едому день Ієрусалиму» (Тегілім, 137).
Існує звичай, згідно з яким той, хто вказує дату на листі, написаному до 9-го Ава, називає місяць просто Авом, а той, хто робить це після 9-го Ава, називає його Менахем-Ав.
У ті часи, коли бейт-дін (єврейський суд) освячував початок нового місяця відповідно до показів свідків, посланці бейт-діну відправлялися у віддалені громади, щоб повідомити їм, коли починається Ав - щоб ті знали, на який день припадає піст.
Новомісяччя Ава завжди триває один день, бо попередній Аву місяць Тамуз є неповним (тобто триває 29 днів). Сам місяць Ав завжди є повним, тобто триває 30 днів - адже він містить день 9-го Ава, який в Книзі Ейха названий Моед - святом. Там сказано: «Призначив Він свято» (Ейха, 1,15). Це означає, що в майбутньому Всевишній перетворить день 9-го Ава в свято - день радості і веселощів.
Рош Ходеш Ав
Рош Ходеш Ав - день «посту праведників» (Тааніт цадікім). Хоча, взагалі кажучи, в Рош Ходеш не прийнято влаштовувати пости, для Рош Ходеш Ава зробили виняток, бо саме в цей день помер первосвященик Аарон. Навіть ті, хто не постить в цей день, зобов'язані привносити в нього певний елемент жалоби - в пам'ять про Аарона.
З настанням Ава
З настанням Ава прийнято ще більш стримувати прояви радості (хоча ми починаємо стримувати їх уже після 17-го Тамуза) - бо в ці дні Ізраїлю не до веселощів. Цей місяць не приносить Ізраїлю щастя, так що той, хто судиться з неєвреями, повинен намагатися уникнути прийняття судового рішення в Аві аж до кінця місяця. У разі, якщо неможливо відкласти винесення вироку до кінця місяця, слід відтягнути його хоча б до виходу 9-го Ава. Точно так само, як забороняється веселитися в ці дні, забороняється і сприяти тому, щоб веселилися інші, або робити вчинки, які б означали якісь прояви радості. У ці дні ми не будуємо будівлі, призначені для веселощів, наприклад, зали одружень, не прикрашаємо і навіть не ремонтуємо наші квартири, не садимо дерева, що доставляють нам задоволення, наприклад, дають затінок або приємний запах. Взагалі, забороняються будівельні роботи, якщо мета їх - розширення будинку, який нам належить. Однак тому, у кого немає свого будинку, дозволяється займатися його будівництвом.
Аналогічно забороняється купувати, шити, в'язати чи вишивати новий одяг, навіть якщо одягнути його ми маємо намір лише після 9-го Ава. Купувати забороняється навіть старий одяг, якщо він сподобався нам своєю красою. Заборона на купівлю одягу є навіть більш суворою, ніж заборона на її використання.
Слід пам'ятати, що всі ці заборони не поширюються на дії, що мають на меті виконання заповіді. Наприклад, дозволяється побудувати зал для одруження чоловіка, у якого ще немає дітей (тобто ще не виконав заповідь «Плодіться і розмножуйтеся»), або купувати для нього одяг.
Якщо існує побоювання, що необхідний людині одяг після 9-го Ава подорожчає, вона може його придбати - зрозуміло, з тим, щоб одягти тільки після 9-го Ава.
З настанням Ава забороняється прати білизну і одяг - навіть якщо ми маємо намір користуватися ними після 9-го Ава. Однак тому, у кого є тільки одна зміна одягу, мудреці дозволили прати її навіть після Рош Ходеша Ава, але тільки до початку тижня, на який припадає 9-е Ава. В ході цього тижня прати в будь-якому випадку заборонено.
Людина, якій необхідно міняти сорочку щодня (наприклад, через підвищену пітливість), повинна заготувати собі необхідну кількість сорочок заздалегідь - до настання Суботи, яка випереджає цей тиждень.
Дорослим забороняється стригти дітей починаючи з 17-го Тамуза, а з настанням Ава забороняється і прати їх білизну і одяг. Ця заборона не стосується одягу і білизни немовлят, які дозволяється прати навіть в ході тижні, на який припадає 9-е Ава. Однак слід, по можливості, прати їх малими порціями і не публічно.
Забороняється також надягати нове взуття, проте спеціальне взуття, призначене для 9-го Ава (зроблене з пластику або іншого матеріалу), дозволяється надягати в цей день, навіть якщо воно зовсім нове.
У ці дні дозволяється робити заручини, проте забороняється влаштовувати святкову трапезу з цього приводу.
З настанням Ава і до 9-го Ава забороняється їсти м'ясо, пити вино в пам'ять про припинення жертвоприношень і пиття вина в Храмі. Вже давно вкоренився звичай не їсти навіть юшку, в якій варилося м'ясо. Однак в ході трапез, що пов'язані з виконанням заповідей, наприклад, з нагоди обрізання, викупу первістка, завершення вивчення Трактату Талмуда, повноліття дитини і т.д. дозволяється пити вино і їсти м'ясо.
Існує звичай, що забороняє пити вино після читання Біркат ГаМазон або в ході Гавдали, але дозволяється передавати келих з вином дитині, якого (через вік) ще не вчили сумувати про загибель Ієрусалиму, але вже привчають до виконання заповідей. Той, поруч з яким немає такої дитини, повинен сам випити вино Гавдали, проте не повинен пити вино після проголошення Біркат ГаМазон.
З настанням Ава забороняється мити все тіло цілком навіть холодною водою. У ці дні не купаються ні в річці, ні в морі. Однак якщо новомісяччя Ава припадає на п'ятницю, тому, хто протягом всього року миється по п'ятницях (в честь суботи, що настає) гарячою водою, дозволяється вимитися (причому навіть цілком і гарячою водою) і в цю п'ятницю.
Заборона на миття відноситься тільки до того випадку, коли людина миється заради задоволення - як і відбувається в переважній більшості випадків. Однак того, кому необхідно митися з медичних міркувань, наприклад, людині слабкого здоров'я, якому лікар наказав мити все тіло гарячою водою з дня в день, миття дозволяється. Аналогічно, робітникові, що забруднився в ході робочого дня, дозволяється митися так, як він миється протягом всього року.
Навіть напередодні Шабату (Шабат Хазон) забороняється мити все тіло (навіть холодною водою). Дозволяється лише вимити холодною водою обличчя, руки і ноги. Однак людині, що звикла митися щоп'ятниці гарячою водою, дозволяється вимити гарячою водою голову, руки і ноги (але не все тіло) і в цю п'ятницю - однак без мила. Тому, хто занурюється в микву щоп'ятниці, дозволяється зробити це і напередодні Шабат Хазон, однак тому, хто робить так не щоп'ятниці (тобто іноді пропускає занурення в микву протягом року) забороняється занурюватися в мікву напередодні цього Шабату.
Йорцайт 5 Ава
Дата 5 Ава відома як йорцайт Святого Арі, Арі аКадош, великого мудреця Кабали, що жив в 16-му столітті. 5 ава, записане по буквах - ה.א.ב. - як слово "огав", яке вказує на те, що в цей день є сила любити Бога і людей. Рав Іцхак Лурія - Арізаль, відомий як відкривач секретів - став наріжним каменем луріанскої Кабали.
Шабат Хазон
Шабат перед 9-м Авом називається «Шабат Хазон», оскільки саме в цей Шабат в синагогах читається Гафтара Хазон Йешаягу («Видіння Йешаягу"). Це остання з трьох гафтарот, присвячених лихам, які спіткали єврейський народ, які читаються в три Шабати перед 9-м Ава. А протягом семи Шабатів після 9-го Ава читаються сім розділів Шева денехамта - сім «Гафтарот розради». За існуючим звичаєм, Гафтару Хазон читає найбільший знавець Тори з присутніх в синагозі.
Прийнято читати пасук з тижневого розділу Тори Дварім - «Як же мені одному нести тяготу вашу, тягар ваш і ваші суперечки» (Дварім, 1, 12) - на той самий мотив, що і Книга Ейха (оскільки і він починається зі слова Ейха). У багатьох громадах прийнято читати на цей самий мотив і всю Гафтару Хазон. В інших громадах на цей мотив читають тільки ті фрагменти Гафтари, які є докорами єврейському народу. У Шабат Хазон - навіть якщо він випадає безпосередньо на 9-е Ава і піст переноситься на наступний день - їдять м'ясо і п'ють вино в ході всіх трьох трапез - так само, як і в усі інші Шабати року. Однак в такому випадку не продовжують третю суботню трапезу з тим, щоб вона тривала і після заходу сонця, але закінчують її до того.
Якщо Шабат Хазон випадає на переддень 9-го Ава, завершальна її Гавдала «скорочується»: не вимовляється благословення на прянощі, але тільки благословення «Той, Хто створив джерела вогню». Благословення на вино відкладається до виходу 9-го Ава. Гавдала під кінець 9-го Ава починається не зі слів Гіне Ель йешуаті ("Ось Він, Господь, який рятує мене"), а зі слів "Саврі маранан" ("Уважно, панове"), потім вимовляється благословення над келихом вина і читається фрагмент "відокремлювати святе від буденного". Жінки, які не читають вечірню молитву, повинні вимовити благословення «Благословенний Відокремлюючий святе від буденного» перш ніж приступлять до роботи.
День скорботи 9-го Ава
Наші мудреці сказали: (Мішна, Тааніт, розділ 4): «П'ять трагічних подій відбулися з нашими батьками 9-го Ава». Ось їх перелік.
1.Всевишній постановив, що покоління євреїв, які перебували з Моше в пустелі, не ввійде в Ерец Ісраель, як сказано в Торі: «Ніхто з цих людей, з цього недоброго покоління, не побачить прекрасної землі, яку Я поклявся віддати батькам вашим» ( Дварім, 1,35).
2. Був зруйнований Перший Храм.
3. Був зруйнований Другий Храм.
4. Завойоване місто Бейтар.
5. Зруйнований Ієрусалим був розораний, як сказано в Писанні: «Ціон буде зораний, як поле» (Йірмеягу, 26,18)».
Наших батьків спіткали в цей гіркий день і багато інших лих. Вони тривали і після руйнування Храму. Найбільше з цих лих - вигнання з Іспанії, що сталося в 5252-му (1492-му) році. Іспанський король Фердинанд видав указ, згідно з яким після кінця липня цього року жоден єврей не мав права перебувати на території Іспанії. Потім він надав євреям відстрочку до 2-го серпня, на який в цьому році припало 9-е Ава. Як писав Абарбанель, «в цей самий день всі євреї залишили Іспанію». Вони стали жертвою стихій і здобиччю хижаків і розбійників - як двоногих, так і чотириногих.
Хоча в XX столітті нас спіткало лихо, незрівнянне ні з чим в історії (Катастрофа європейського єврейства), ми досі не забуваємо про жахливу біду, яка спіткала євреїв Іспанії. Їх громада була найщасливішою з усіх єврейських громад Діаспори, найбагатшою і численною - але біда, що її спіткала, знищила її практично повністю. Від неї залишилася лише жменька понівечених людей. Ця громада, перлина Діаспори, припинила своє існування 9-го Ава і ніколи не відродилася. Саме про це говорили мудреці Талмуду (Тааніт, 296): «Нагорода зв'язується з днем нагороди, покарання - з днем покарання».
З законами та звичаями 9-го Ава можна ознайомитися тут.
Наші мудреці вчать: «Перший Храм був зруйнований через три тяжкі гріхи, в яких був винен єврейський народ в тому поколінні. Це ідолопоклонство, кровозмішувння і кровопролиття. У ті часи євреї не впускали жодної можливості вклонитися ідолам. Країна не була захоплена і розорена до тих пір, поки сім послідовних складів суду не віддалися ідолопоклонству. Євреї порушували суботні заборони, не вчили дітей Торі, скасували обов'язкове читання Шма Ісраель вранці і ввечері. Вони не знали сорому один перед одним.
Другий Храм загинув через гріх безпричинної ненависті, через те, що євреї не застерігали один одного, принижували мудреців і прирівнювали незначних до великих, через те, що вичерпалися серед них люди, прихильні до істини, і через те, що вони засновували своє судочинство виключно на буквальному тлумаченні законів Тори, не роблячи поступок один одному».
Справжня тшува приведе до відбудови Храму, приходу Мошиаха, а 9-е Ава перетвориться на свято. Деякі мудреці вважають, що Храм буде відбудований і прийде Мошиах саме у цей день.
Шабат Нахаму
Перший Шабат, що настає після 9-го Ава, - це радісний Шабат майбутньої розради, на який ми покладаємо надію. Ми називаємо її «Шабат Нахаму», бо в цей день в синагогах після читання Тори читається Гафтара Нахаму (буквально: «Втішайте»).
Нахаму - перша з семи Гафтарот розради, перший з семи розділів книги пророка Йешаягу, соответствущих семи наступним один за одним суботах, коли в синагогах читаються такі розділи Тори (з Книги Деварім): Ваетханан, Екев, Р'е, Шофтім, Кі теце, Кі таво, Ніцавім.
В три Шабати, що припадають на три жалобні тижні між 17-м Тамуза і 9-м Ава, читаються три розділи з Писання, що розповідають про бідування, які спіткали єврейський народ. В першу суботу читається перший розділ Книги Йірмеягу Діврі Йірмеягу («Слова Йірмеягу»); в другу - уривок з другого розділу цієї книги, що починається словами Шім'у Двар... ( «Слухайте слово Всевишнього» - Йірмеягу, 2,4). Обидва ці уривки наповнені докорами і пророцтвами про прийдешні лиха, сказаними Йірмеягу. У третю суботу читається глава Хазон Йешаягу («Видіння Йешаягу») - перша глава Книги Йешаягу, також наполенная докорами і пророцтвами про бідування. А після 9-го Ава приходить черга семи «субот розради». Тому ми читаємо в них уривки з Книги Йешаягу, що несуть слова розради.
Ту-Бе-Ав
Ту бе-Ав, або 15 Ава - це День, в який був скасований вирок смерті для покоління пустелі. Покоління, яке покинуло Єгипет, і повинно було залишити цей світ протягом 40-річного мандрування по пустелі. Цей день висловлює радість спокутування і скасування вигнання, самий радісний день у році, про який йдеться в ТаНаХу.
У цей день племенам Ізраїлю дозволено було вступати в шлюб один з одним, і тому цей день символізує єдність і любов. У цей день піднімається Мазаль народу Ізраїлю, місяць досягає свого піку інтенсивності (повний місяць) і сила сонця знижується.
У цей день (так само як і в Мінх попереднього дня) прийнято не читати Таханун. Якщо в цей день влаштовується весілля, наречений не постить, як в інші дні року. Цей день є пам'ятним, бо в нього було вчинено безліч радісних подій в різні часи.
Це день, коли перестали помирати євреї, належали до покоління, засудженому до смерті в пустелі. Це день, коли були скасовані заборони на шлюби між різними колінами. Це день, коли членам коліна Біньяміна було дозволено вступати в шлюби з жінками з інших колін (після драматичних подій в Гів'а). Це день, коли Гоше бен Ела скасував блокаду Ієрусалиму (тобто зняв заслони, поставлені царем Ізраїлю Єровамом на дорогах в Ієрусалим, щоб євреї з Північного царства не здійснювали паломництва в Храм). Це день, коли за часів Храму припиняли рубати дрова, заготовлювані для храмових жертвоприношень. Це день, коли було дозволено поховати євреїв, убитих римлянами в Бейтарі.
У минулі часи цей день був самим справжнім святом, однак зараз, коли Храм зруйнований і скасовано багато радісних днів року, згаданих в Трактаті Тааніт, ми пов'язуємо радість тільки з Торою, якою зайняті безперервно. Тому, починаючи з цього дня і до самого кінця зими, звичай встановлювати додаткові години для занять Торою, в тому числі і вночі - на додаток до звичайних денних годин.
День посту 18-го Ава
18-е Ава згадано в Мегілат Тааніт як день посту, бо в цей день в Храмі за царювання царя Ахаза згас західний світильник. Західний світильник Менори раніше не згасав ніколи - ані в Мішкані, ані в Храмі, збудованому царем Шломо. Коли первосвященик входив, щоб заправити світильники, західний світильник завжди горів, і саме від нього первосвященик запалював інші світильники. Так тривало до часів царя Ахаза, який був великим лиходієм, ніж всі царі - його попередники і всі ті, хто царював після нього. Під час його царювання згас західний світильник Менори, вказуючи, що очі Ізраїлю оповиті темрявою. Письмо розповідає про цю подію такою мовою, нібито Ахаз свідомо згасив світильник (Діврей ГаЯмім II, 28,24, 29,1).
Місяць Ав приніс єврейському народу немало страждань і трагічних подій. Але дух єврейського народу неможливо знищити, і в цьому наша розрада. Надія не залишає наші серця. Дим руйнування не вічний. Надія - передвістя світанку, який поступово призведе до Визволення.