Підписатися на розсилку

Пошук

Закони запалювання свічок на Хануку

Пише Рамбам: «Під час Другого Храму грецькі завойовники видали укази, спрямовані на викорінення єврейської віри, знищення тих, хто вивчає Тору і виконує її заповіді. Вороги пройшли в Храм, зруйнували в багатьох місцях його стіни і осквернили його святині. Тоді повстали євреї на чолі з первосвящеником з родини Хашмонаім і посадили на престол коена, відновивши єврейське царство, яке тривало потім понад двохсот років до руйнування Другого Храму. 25-го числа місяця кислев загарбники були повністю винищені. Євреї увійшли в Храм, але не знайшли в ньому досить олії, придатного для запалювання свічок Храму, а тільки лише одну маленьку посудину, якої було достатньо для одного дня. Сталося диво, і цієї олії вистачило на вісім днів, поки встигли приготувати нове. Тому встановили мудреці, щоб ці вісім днів, починаючи з 25-го кислева, були днями веселощів і вихваляння Б-га і щоб в кожен з цих восьми вечорів запалювали свічки біля входу в будинки - нагадуванням про диво, і називаються ці дні - Ханука».

При запалюванні свічок збирається вся родина, щоб зробити пам'ять про диво Хануки близькою кожному серцю. У перший день запалюють одну свічку і потім додають по свічці щодня, запалюючи таким чином на восьмий день вісім свічок.

Прийнято, що в родині кожен запалює ханукальні свічки окремо, крім жінки, для якої свічки запалює чоловік. Одружені чоловіки запалюють ханукальні вогні, підперезавшись гартлом. Коли кілька людей запалюють свічки в одному місці, кожен повинен помістити їх окремо, щоб було помітно, скільки свічок запалив кожен з них. Діти, які досягли віку шести-семи років (з якого починають привчати до виконання заповідей), також повинні запалювати свічки самі. У вихідців східних громад прийнято, що одна людина запалює свічки для всіх членів сім'ї.

Найкраще використовувати в якості ханукальних свічок оливкову олію, з якою і сталося диво в Храмі. Свічки або ґнотики повинні розташовуватися рівним рядом. Між свічками повинен бути проміжок шириною хоча б в палець (2,4 см), свічки не повинні бути сплетені з кількох ґнотиків; не можна також помістити в масло кілька ґнотиків без перегородки між ними, щоб не було схоже на факел або багаття.

Не можна користуватися світлом ханукальних свічок: читати або розглядати що-небудь в такому разі, чи запалювати від них інші свічки. Ставлять додаткову свічку, яка називається шамаш, від якої запалюють ханукальні свічки. Шамаш ставлять окремо, або на іншій висоті, щоб ясно розрізняти, скільки ханукальних свічок запалили в цей день.

Маючи на меті прославити чудо Хануки, поміщають свічки біля входу, зверненого на вулицю (а не у внутрішній двір). Слід відразу запалити свічки там, де вони повинні стояти. Не можна запалювати їх усередині будинку, а потім виносити. Якщо на дверях є мезуза, то свічки ставлять по ліву сторону від входу, тоді як мезуза знаходиться праворуч. Якщо у будинку немає виходу на вулицю, запалюють свічки біля вікна, що виходить на вулицю.

Свічки повинні бути розташовані на висоті не менше 3 тфахім (кулаків) і, бажано, не вище 10 тфахім. За звичаєм запалювати ханукальні свічки треба із заходом сонця, за інакшим звичаєм їх запалюють з появою зірок. Якщо хто-небудь не встиг запалити свічки і в цей час - може зробити це і пізніше, поки ще не сплять члени його сім'ї, щоб вони були присутні при запалюванні.

Свічок (або олії) повинно вистачити для горіння принаймні на півгодини після появи зірок. Потрібну кількість олії готують заздалегідь. Не можна спочатку підготувати меншу кількість, а потім додавати по мірі необхідності. Треба розташувати свічки так, щоб їх не загасив вітер.

У перший вечір запалюють крайню справа свічку, а потім додають по одній свічці зліва кожен день (ставлять свічки справа наліво), запалюючи їх зліва направо.

Бути присутнім при запалюванні свічок у синагозі недостатньо, щоб виконати міцву, потрібно потім запалити свічки вдома.

Людина, що знаходиться в гостях, і дружина якого не запалює свічки вдома, може таким чином виконати міцву: хазяїн дому дарує йому частку в своїх свічках або продає за мінімальну грошову суму. Гість повинен в такому випадку слухати сказане хазяїном благословення на запалювання свічок. Людина, яка не збирається заночувати в гостях, повинна запалити свічки вдома.

У п'ятницю запалюють ханукальні свічки перед суботніми. Оскільки в такому випадку вони повинні горіти довше звичайного, слід приготувати свічки більшого розміру або більшу кількість олії, щоб вони горіли принаймні півгодини після появи зірок. Звичайні кольорові ханукальні свічки недостатні для запалювання напередодні Шабату. Бажано помолитися Мінху до запалювання ханукальних свічок.

У Шабат треба остерігатися, щоб вітер не загасив ханукальні свічки, коли відкривають двері.

Під кінець Шабату запалюють ханукальні свічки після появи зірок за звичаєм запалювати їх до авдали, за іншим звичаєм - після неї. Бажано заготувати свічки або олію і гнотики до Шабату, щоб запалити їх відразу ж після його завершення.

У Хануку їдять молочні продукти, в пам'ять про те, що Йегудіт, дочка Первосвященика Йоханана, дала воєначальнику греків сир, щоб викликати спрагу, а потім вино, приспала його цим, після чого відрубала йому голову. Дізнавшись про це, військо греків тікало.

Оскільки диво сталося завдяки жінці, то прийнято, що жінки припиняють домашню роботу на півгодини, коли горять свічки.