У ніч переддня свята Песах здійснюють бдікат хамец - перевірку всього дому на наявність в ньому хамец. Мудреці постановили, що кожен єврей зобов'язаний зробити бдікат хамец негайно після настання ночі. Вони також заборонили їсти або займатися чим би то не було - навіть вивченням Тори - протягом останніх 30 хвилин перед виходом зірок, а тому, хто почав робити це раніше, вони наказав перерватися відразу ж при настанні виходу зірок.
Той, хто зазвичай молиться Маарів в міньяні, здійснює бдікат хамец негайно після повернення з синагоги додому. Навіть якщо в цей вечір він з яких-небудь причин збирається молитися без міньяна, Галаха дозволяє йому спочатку прочитати Маарів і лише потім приступити до бдікат хамец. Але той, хто, як правило, молиться Маарів без міньяна, зобов'язаний спочатку зробити бдікат хамец і лише потім молитися Маарів.
Перевірці підлягає будь-яке приміщення, в яке протягом року міг потрапити хамец: не тільки їдальня і кухня, а й спальня, горище, підвал, комора, а також машина тощо. Особливу увагу слід приділити огляду кімнати дітей і їх речей, дитячої коляски тощо.
Щоб полегшити огляд, перед бдікат хамец, вдень 13-го нісана, в домі ретельно замітають, особливо під ліжками і іншими меблями, де велика ймовірність знайти хамец.
Уважно перевіряють щілини, дірки і кути кімнат. Вузькі місця або великі отвори досить перевірити лише настільки, наскільки доходить рука. Якщо в таких місцях хамец видно, але витягти його неможливо, замащують це місце (наприклад, глиною).
Бдікат хамец здійснюють також в синагогах - в той самий час, що і в приватних будинках.
Перед бдікат хамец хліб, залишений для їжі вночі і вранці 14-го нісана, ховають в надійне місце, де його не знайдуть діти або тварини: якщо після бдікат хамец хоча б крихти від цього хліба будуть виявлені в тих місцях, які вже були перевірені, бдікат хамец доведеться повторити.
Прийнято в різних місцях будинку ховати 10 шматочків черствого хліба, попередньо загорнувши їх у папір, щоб не розсипалися крихти, і той, хто здійснює бдікат хамец, перевіряючи всі кімнати, знаходить їх. Є кілька пояснень цьому звичаю. По-перше, пошук цих шматочків хамец підтримує інтерес перевіряючого і не дає йому послаблювати увагу. По-друге, наявність хамец, який він знаходить в будинку, нагадує йому про необхідність здійснити також бітуль хамец назавтра, під час спалення хамец. Крім того, з точки зору Кабали, у цього звичаю є різні пояснення. Відповідно до одного з них, ці десять шматочків хамец позначають десять сил нечистоти, які в майбутньому Вс-вишній знищить. Зрозуміло, що хамец, призначений для бдікат хамец, повинен бути заздалегідь розкладений не тим, хто буде здійснювати бдікат хамец, а кимось із домашніх, щоб перевірка вдома не перетворилася в пошук тільки цих десяти шматочків.
Перевіряють наявність хамец при світлі свічки (за звичаєм, воскової), користуючись пташиним пером, яким прочищають щілини і отвори в підлозі і в стінах будинку, а також кути кімнат. Знайдений хамец беруть дерев'яною ложкою і складають в паперовий кульок або мішок.
Перед початком бдікат хамец господар будинку промовляє благословення: "Благословенний... освятив нас Своїми заповідями і наказав нам знищувати хамец'' (Окреме благословення про бдікат хамец не промовляється, тому що ця процедура - не самоціль, але всього лише початковий етап виконання заповіді Тори про знищення перед Песах всього хамец в домі - біур хамец).
Після проголошення благословення до початку бдікат хамец забороняється говорити про що б то не було - навіть про те, що пов'язано з бдікат хамец, а далі, під час всієї процедури, не варто говорити ні про що стороннє.
Рекомендується починати бдікат хамец урочисто, залучаючи до цього всіх домашніх і доручивши кожному з них перевірку певної ділянки будинку. Для цього слід зібрати всю родину, щоб всі почули благословення і відповіли на нього "Амен", а потім, не кажучи ні слова, взялися за перевірку - кожен своєї ділянки. Починати бдікат хамец потрібно з місця, розташованого якомога ближче до місця, де проголошують благословення.
Закінчивши бдікат хамец, кульок із знайденим хамец, пером і залишками свічки кладуть на дерев'яну ложку, все загортають у папір і кілька разів перев'язують ниткою, яку зав'язують вузлом, а потім ховають в надійне місце - але не занадто далеко, щоб завтра не забути це спалити.
Після бдікат хамец здійснюють бітуль хамец, тобто промовляють такі слова: "Всякий хамец і всяка закваска... анулюються і вважаються нічийними, немов порох землі". Однак найголовніше в процедурі здійснення бітуль хамец - це твердо вирішити, що будь-який хамец, що залишився у володінні, але не знайдений під час бдікат хамец, наче не існує більше, і його колишній господар немає на нього ніяких прав.Тому той, хто говорить слова бітуль хамец, зобов'язаний добре розуміти значення вимовлених слів, і якщо він не знає значення всіх слів арамейською мовою (якою слова бітуль хамец надруковані в сидурі), йому краще промовити цю формулу на будь-якій знайомій йому мові. Проте тому, хто прочитав ці слова по сидуру арамейською мовою і знає в загальних рисах їх зміст, постфактум це зараховується як виконання обов'язку навіть в тому випадку, якщо він не розуміє деякі слова.
Назавтра, в переддень Песах, в п'яту сонячну годину (до початку шостої) хамец спалюють. Для цього розводять окреме багаття - оскільки від спалюваного хамец заборонено отримувати яку б то не було користь. Є звичай під час спалювання хамец вивертати кишені свого костюма і чистити їх щіткою. Після того, як хамец обвуглиться і стане непридатним для їжі навіть собаці, промовляють остаточні слова бітуль хамец: "Всякий хамец...", а після них молитву "Хай буде воля Твоя", надруковану в сидурі після тексту бітуль хамец.
Той, хто перед Песах їде зі свого дому, де не залишається нікого, кому можна було б доручити провести бдікат хамец у встановлений мудрецями час, зобов'язаний перевірити весь будинок в ніч перед від'їздом при світлі свічки, не промовляючи благословення, а відразу після закінчення процедури вимовити першу частину слів на бітуль хамец.
Джерело: chassidus.ru