Підписатися на розсилку

Пошук

Закони благословень на Ту-Бі Шват

Оскільки в Ту-Бі Шват прийнято їсти багато різних плодів, слід уважно вивчити правила, згідно з якими ми благословляємо плоди до і після їжі, щоб, не дай Б-же, не зробити помилку і не промовити невірне або марне благословення.

Перед тим, як з'їсти плід фруктового дерева, - будь-то в середині трапези чи ні - необхідно промовити наступне благословення:

Борух Ато Адойной Елогейну Мелех ГаОйлом Боре Прі ГаЕц

Благословенний Ти, Вс-вишній, Б-г наш, Владика всесвіту, Який створив плід дерева.

Жодне інше благословення не може його замінити - навіть благословення на хліб, з якого ми починаємо трапезу.

Той, хто збирається з'їсти кілька видів фруктів, повинен почати з найважливішого  з них і, зрозуміло, промовити благословення саме на нього.

Фрукти, якими славиться Ерец Ісраель, є більш важливими, ніж всі інші. Самі вони розташовуються в порядку важливості в такий спосіб: оливка, фінік, виноград, інжир, гранат. Критерієм важливості є близькість назви плода до слова "земля" у вірші Тори (Дварім, 8 - "... в землю пшениці і ячменю, виноградних лоз, інжиру і граната, землю оливкової олії і фінікового соку"). У будь-якому випадку, благословляють (і їдять першим) найважливіший з наявних плодів.

Не благословляють їжу або пиття, якщо вони ще не стоять перед нами. Той, хто промовив благословення до того, як плоди були подані на стіл, повинен буде промовити благословення ще раз. Однак якщо відомо, де знаходиться їжа, і той, хто благословляє заздалегідь мав намір туди перейти, то другий раз промовляти благословення не треба.

Той, хто вже промовив благословення, не повинен промовляти його ще раз, якщо до столу подали інші фрукти. Однак щодо деяких випадків думки наших мудреців розійшлися, тому найкраще заздалегідь вирішити, промовляючи благословення, що воно буде поширюватися як на ті фрукти, які вже стоять на столі, так і на ті, які будуть до нього подані.


Якщо в числі інших плодів є такий, який ми ще не їли в цьому році, то починають з нього, промовляючи при цьому два благословення: Шегехеяну і "Той, Хто створив плід дерева".

Борух Ато Адойной Елогейну Мелех ГаОйлом Шегехеяну Векійеману Вехігіяну ЛіЗман ГаЗе

Благословенний Ти, Вс-вишній, наш Б-г, Владика всесвіту, Який дав нам життя, і підтримував нас, і привів нас до цього дня 

Той, хто помилково не вимовив благословення Шегехеяну на такий плід і вже спробував його, пропустив можливість вимовити його в цьому році.

Не вимовляють Шегехеяну на фрукти, які є продуктом схрещування двох різних видів рослин.

Той, хто має можливість вибрати між кількома видами "нових" для себе в цьому році плодів, починає з найважливішого і благословляє всі ці плоди, коли сказав Шегехеяну один раз (так само як один раз вимовляється благословення "Той, Хто створив плід дерева").

У тому випадку, коли на столі стоять як плоди, на які необхідно вимовити Шегехеяну, так і плоди, які ми вже їли в цьому році, то ми починаємо з "нових" для нас плодів, тільки якщо вони одночасно і більш важливі. Однак якщо на столі стоїть, наприклад, виноград, який ми вже їли в цьому році, і яблуко, яке ми ще не їли, то ми починаємо з винограду, промовляючи тільки "Той, Хто створив плід дерева", а потім переходимо до яблука, промовляючи тільки Шегехеяну . Слід зазначити - в цьому випадку існують і інші поширені звичаї.

Якщо ми їли плоди під час трапези з хлібом, то після її закінчення необхідно промовити Біркат ГаМазон - звичайне благословення після їжі. Якщо ж ми їли фрукти окремо, то якщо серед них були види, якими славиться Ерец Ісраель, необхідно промовити благословення "За землю і її плоди" ("Меайн Шалош"), а якщо їх не було - благословення «Створив безліч істот» ("Боре нефашот работ").

Джерело: chabad.org