Підписатися на розсилку

Пошук

Зайва літера в Сувої Естер?

В ТаНаХу не буває нічого зайвого, кожне слово і навіть літера мають свій особливий сенс і значення. Читаючи Сувій Естер, можна побачити «зайву» букву в імені одного із змовників, хто вчинив замах на життя царя Ахашвероша. Спочатку сказано (Естер, 2:21) «Бігтан і Тереш», а в продовженні (там само, 6:2) «БігтанА і Тереш», тобто до імені Бігтан додана в кінці літера «алеф».

Нічого зайвого в ТаНаХу немає, а те, що здається нам «зайвим», згідно з простого прочитання (пшат), містить в собі додаткова інформацію, яка розкриває більш глибокий рівень розуміння (те, що називається ремез, драш і сод). При цьому далеко не завжди нам достеменно відомо, що саме ховається під кожним конкретним «натяком».

Давайте наведемо повний текст джерела (Естер, кінець розділу 2): «У той час, що Мордехай сидів біля царської брами, розгнівалися Бігтан і Тереш, два євнухи з варти порогу, і замислили вбити царя Ахашвероша. І стало відомо про це Мордехаю, і повідав він цариці Естер, і повідомила Естер царю від імені Мордехая. І з'ясована була справа, і знайдена, і повішені були обидва вони на дереві, і записані в книзі літописній перед царем».

Цей, здавалося б, другорядний епізод мав згодом велику важливість. Минуло цілих п'ять років, а Мордехай все ще не був винагороджений за надану послугу. Зрозуміло, що, як і всі інші події Пуріма, це теж було не випадково. Таким чином Вс-вишній підготував визволення єврейському народу. Аман запланував прийти до царя рано вранці з проханням повісити Мордехая, але саме в ту ніч царю не спалося, і з літописної книги він дізнався, що Мордехаю ще не виплатили нагороду. Тому, коли вранці Аман з'явився в палаці, саме його і послав цар віддати Мордехаю царську пошану, що стало переломним моментом в ході подій і добрим знаком для євреїв: їх молитви і каяття було прийнято.

Так ось, в літописній книзі було записано «БігтанА і Тереш» (Естер, 6:2) з додатковою літерою «алеф».

Раббі Шломо Елькабец в своєму коментарі «Манот ГаЛеві» пояснює це наступним чином. Про змову Бігтана і Тереша сказано (2:21): «Розгнівався Бігтан і Тереш, два євнухи з варти порогу, і замислили вбити царя Ахашвероша». Чому розгнівався, а не розгнівалися, адже їх було двоє? Тут Писання натякає на той факт, що ініціатором замаху був тільки один з них, а саме Бігтан, згаданий першим, Тереш же противився плану через небезпеку викриття, і тільки потім піддався на вмовляння товариша по службі (докладніше про це розповідається в Талмуді, трактат Мегіла, 13б).

Подібний стиль викладення використовується і в Хумаші (П'ятикнижжі). Коли Ноах, сп'янівши, оголився в своєму наметі, а його син Хам поспішив розповісти про це своїм братам, сказано (Брейшит, 9:24): «І взяв Шем і Йефет одяг, і поклали його на плечі, і пішли, задкуючи, і накрили наготу батька». «Взяв» в однині, оскільки саме Шем першим прокинувся до виконання заповіді, а Йефет тільки приєднався до нього. Про одруження нашого праотця Авраама сказано (там само, 11:29): «І взяв Аврам і Нахор собі дружин...», «взяв», а не взяли! Тому що вони одружувалися з дочками свого брата Арана, який загинув від рук царя Німрода. Взяти в дружини осиротілих племінниць, і тим самим подбати про них найкращим чином, було ініціативою Авраама, тому дієслово «взяв» натякає саме на нього одного.

Але повернемося до сувою Естер. У світлі сказаного пояснює «Манот ГаЛеві», що літера «алеф», яка додається до імені Бігтана при запису інциденту в літопис, була покликана відобразити той факт, що саме він був головним і основним організатором замаху, адже «алеф» - перша літера алфавіту, і її числове значення (гематрія) - одиниця.

Однак все ще незрозуміло чому Мордехай і Естер, що склали сувій, надали всьому цьому такого значення? Адже навіть якщо припустити, що перські літописці були настільки копіткі і відзначили літерою «алеф» головного винуватця, це ще не означає, що треба було оповістити про це увесь єврейський народ на всі його покоління?!

Як відомо, метою написання сувою було поширити знання про чудесний порятунок від рук Ахашвероша і Амана, хоча воно і було завуальовано «випадковою» низкою подій. До речі, саме з цієї причини Ім'я Вс-вишнього не фігурує в сувої в явній формі (а тільки натяк), оскільки вся сутність Пурім - розкрити Провидіння Вс-вишнього в рамках природного ходу речей, який приховує істинного Господаря від поверхневого погляду.

Про змову Бігтана і Тереша йдеться в Талмуді (Мегіла, 13б): Сказав раббі Йоханан: «Вс-вишній привів гнів рабів на їх господаря, щоб зробити диво (порятунок) для праведника». Пояснює «Манот ГаЛеві», що, згідно природного ходу речей, у Бігтана і Тереша не було ніякої вагомої причини робити замах на життя царя і наражатися на небезпеку. Але це було справою рук Вс-вишнього (зрозуміло, враховуюи при цьому і їх негативний вибір творити зло), щоб підготувати визволення для Мордехая. Саме цей момент і хотіли підкреслити укладачі сувою, тому вони відзначили, що спочатку гнівався тільки Бігтан, а Тереш намагався його зупинити, але, тим не менш, вони пішли на замах, виконуючи тим самим вищий план підготувати диво для Мордехая. Виходячи з цього, можна припустити, що додаткова літера «алеф» натякає на «руку» Вс-вишнього, оскільки «алеф» (одиниця) натякає на єдиного Творця, а також на «Алуф» - Господаря і Владику всього сущого.

Інше пояснення літери «алеф» наводиться в Мідраш Талпійот. За словами наших мудреців, писарями царя служили сини Амана, які ненавиділи Мордехая не менш, ніж їхній батько. Тому, записуючи в літописі історію Бігтана і Тереш, в якій основну роль зіграв Мордехай, вони внесли невелику «неточність», а саме: замість того, щоб написати «Бігтан і Тереш» (בגתן ותרש), що говорить про їх обопільну вину, вони написали «Бігтан або Тереш» (בגתן או תרש), тобто один з них. Тим самим ім'я Мордехая буде заплямовано, адже через нього повісили невинну людину! Що зробив Всевишній? Розділив слово «або» (на івриті או) на дві літери ((א ו, так що літера «алеф» долучилася до кінця імені Бігтана, а буква «вав» (що означає «і») до початку імені Тереш, і вийшло « БігтанА І Тереш» (בגתנא ותרש).

Виходить, що і з цього пояснення, дане написання повідомляє нам про «прихованих» чудесах Вс-вишнього і Його безперервну турботу про свій народ!

Раббі Натан Агрес