Підписатися на розсилку

Пошук

Шавуот - свято дарування Тори

Свято Шавуот ми відзначаємо в честь найбільшої події в історії людства - Синайського Одкровення. У цей день в 2448 році від створення світу (1312 до н.е.) Всевишній дарував євреям Тору і Десять Заповідей - морально-етичну основу всієї людської цивілізації.

Свято Шавуот висловлює глибоку ідею про те, що фізичне звільнення від рабства і навіть завоювання політичної свободи не мають особливого значення до тих пір, поки не досягнута свобода духовна, заснована на визнанні єдиної влади - влади Вс-вишнього і Його заповідей.

Назва Шавуот, яка дана цьому святу в Торі, буквально означає "тижні" і це обумовлено тим, що його відзначають після відліку семи тижнів, починаючи від другого дня Песаха. У Талмуді вживається також назва Ацерет ( "завершальне свято"), що виражає ідею про те, що день дарування нам Тори нерозривно пов'язаний з днем нашого виходу з рабства.

Шавуот, як і інші наші свята, тісно пов'язаний із Землею Ізраїля. Про це свідчать дві інші його назви: Хаг-гакацир - "свято жнив" - і Йом-габікурім - "день перших плодів", бо він збігається з початком жнив пшениці і збором плодів, які приносили до Єрусалимського Храму в якості жертви подяки.

Закони та звичаї свята Шавуот

Шавуот має статус "свята з Тори" - Йом-Тов; в цей день заборонено все те, що, з точки зору законів суботи, вважається роботою (крім приготування їжі і перенесення вогню).

В часи існування Храму євреї в Шавуот піднімалися до Ієрусалиму і приносили бікурім - перші плоди врожаю. Сьогодні, коли Храм ще не відновлений і ми не можемо відсвяткувати Шавуот так, як це заповідано Торою, головне для нас - це спробувати знову пережити Дарування Тори, відчути його як подію нашого життя.

В першу ніч свята прийнято не спати, а вивчати Тору. Цей звичай носить назву Тікун - в дослівному перекладі "виправлення (світу)". Мудреці Кабали встановили розпорядок занять на всю ніч свята Шавуот, який включає читання уривків з Письмової Тори, Усної Тори, книги Зогар, а також вивчення 613 заповідей. Звичай влаштовувати Тікун грунтується на словах з Зогар, головної книги Кабали, які восхваляють тих, хто не спить вночі в Шавуот, очікуючи час отримання Тори.

У наших предків існував звичай починати навчати маленьких дітей Торі саме в Шавуот. Рано зранку дітей відводили в синагогу, як сказано в Писанні: "І було на третій день, коли ранок настав ..." (Вихід 19:16). Приносили табличку, на якій написані літери алфавіту і кілька окремих віршів. Наприклад: "Моше заповів нам Тору, спадщину громади Яакова" (Дварім, 33: 4). Учитель читав кожну літеру, а дитина повторювала за ним. Учитель клав на табличку трохи меду, а дитина злизувала мед з літер. Пекли спеціальний медовий пиріг, на якому були написані вірші з Тори, і після закінчення уроку дітям давали з'їсти цей торт.

І для дорослих, які раніше не вивчали Тору, найкращий способом відсвяткувати Шавуот є приступити до її вивчення.

Існує звичай прикрашати будинок і синагогу зеленню, квітами, гілками дерев, що нагадують нам про зелень, що росла навколо гори Синай, коли ми отримували Тору. Символічна паралель: сиван - місяць розквіту природи. Дарування Тори - розквіт єврейського народу.

Напередодні свята, запалюючи святкові свічки, вимовляють такі благословення: благословення на запалювання свічок в йом-тов та благословення часу Шегіхіяну.

Увечері з настанням свята влаштовують велику трапезу. Перед нею роблять Кідуш. Вдень також влаштовують святкову трапезу з Кідушем.

У цей день прийнято їсти молочну їжу - в пам'ять про те, що, коли євреї отримали Тору, закони про кошерне м'ясо і про розділення м'ясного і молочного були важкими та незвичними для них і вони деякий час їли тільки молочну їжу. З тих пір, віддаючи данину минулому, на Шавуот перед обідом їдять щось молочне і лише потім в окремому посуді подають святкові м'ясні страви. При цьому слід пам'ятати і дотримуватися законів, що розділяють м'ясний та молочний стіл.

Читання Десяти Заповідей

Головна подія свята - це, безумовно, слухання Десяти Заповідей під час читання сувою Тори відразу ж після ранкової молитви. Всі присутні при цьому встають, заново переживаючи той побожний трепет, який вперше охопив євреїв біля гори Синай. У цей момент важливим є не розуміння священної мови і сенсу заповідей, а сам факт присутності і участі в цих заходах. Тому всі євреї - чоловіки, жінки і діти (включаючи немовлят) - повинні бути в ці хвилини в синагозі і, як три тисячі років тому, чути слова Десяти Заповідей, незалежно від того, розуміють вони священу мову чи ні. Адже їх душі здатні сприйняти святість того, що відбувається!

Ізкор

У другий день свята Шавуот (так само, як і в Йом - Кіпур, Шміні-Ацерет і в останній день свята Песах) після читання Тори, ті, у кого немає когось із батьків, читають поминальну молитву Ізкор за душі померлих родичів і приймають обіцянку зробити пожертву в їх заслугу.

Джерело: chabad.org