У єврейській традиції вино є важливим атрибутом свята, оскільки воно «радує серце». Один з ключових законів Седер Песах - закон про чотири келихи вина, що випивається протягом Седера. Кожен з цих келихів є окремою заповіддю, яку зобов'язані виконувати як чоловіки, так і жінки.
Перший келих ми випиваємо на самому початку Седера, на завершення церемонії освячення цього дня («Кідуш»).
Другий келих випивається в кінці заповіданої розповіді про Вихід з Єгипту («Магід») - перед святковою трапезою.
Третій келих ми п'ємо після проголошення молитви «Біркат а-Мазон», яку ми вимовляємо в подяку за трапезу.
Четвертий келих ми п'ємо після тієї частини «Галеля», яка читається під час Седера, щоб висловити нашу подяку Творцю і проголосити Його нашим Б-гом.
Який розмір келихів?
Мінімальний розмір келихів, що використовуються під час седера, повинен бути таким, щоб туди поміщалося не менше «ревііта» (дослівно «однієї чверті [від лога]») вина. «Ревііт» - це талмудична міра об'єму. При переведенні її в метричну систему думки авторитетів розділилися. «Ревііт» дорівнює 86 куб. см на думку рабба Хаіма Ное. Хазон Іш дотримувався більш суворої думки і вважав, що «ревііт» дорівнює 150 куб. см. Таким чином, келих, в якому міститься менше 86 куб. см вина, є точно некошерним для Седер Песах.
Що пити?
Потрібно пити найкраще вино, кошерне на Песах, яке тільки може людина собі дозволити. Червоне вино краще за біле, якщо тільки біле незначно краще за нього. У ніч Седера є навіть 2 причини переваги червоного: 1. вино більш якісне - це саме червоне; 2. в пам'ять про кров, яку пролив фараон, вбиваючи єврейських дітей.
Вино або сік? Є думка, що в ніч Седера варто брати саме вино. Але відомо про мудреців Тори, які пили сік в ніч Седера. Наприклад, Хазон Іш брав 4 келихи соку. Зазвичай переважна більшість жінок (а вони зобов'язані робити Седер точно так само, як чоловіки) п'ють сік в ніч Седера. Коли п'ють сік, варто брати 100% -ний виноградний.
Скільки пити?
В ідеалі, кожен заповіданий келих повинен бути випитий повністю. Відносно перших двох келихів допускається варіант, коли з келиха випивається більше половини вмісту, але не все. З четвертого келиха необхідно випити як мінімум «ревііт», щоб сказати благословення після нього.
У Мішні сказано, що дозволяється додатково пити вино між першими двома келихами і останніми два, але між третім і четвертим келихами пити вино не можна, оскільки існує побоювання, що людина вип'є і не зможе закінчити Седер.
Як пити?
Пити кожен з чотирьох келихів потрібно «лежачи», тобто спершись на ліву сторону.
Чому келихів саме чотири?
Чотири келихи вина символізують чотири етапи визволення народу Ізраїлю з рабства (а також чотири назви Геули (Визволення) і чотири її аспекти), які мудреці наші побачили в словах тижневого розділу «Ваера»: «... і виведу Я вас і врятую від єгипетського рабства і спасу вас. Міццю великою і страшними карами. І візьму вас народом Собі... і дізнаєтеся ви, що Я - Творець світу, Вс-вишній ваш, який вивів вас з Єгипту» (Шмот, 6:6-7).
Взагалі, значна частина Седера заснована на принципі чотирьохразового повторення: чотири келихи вина, чотири питання на початку Седера в уривку «Ма ніштана...» ( «Чим відрізняється...»), «чотири сини» символізують різні групи в єврейському народі.
Раббі Йегошуа бен Леві сказав: «Чотири келихи відповідають чотирьом чашам в руці фараона (згадуваних Торою в оповіданні про сон царського виночерпаря, Брейшит, 40)». Ось ці згадки: «І чаша фараона в руці моїй», «І вичавив його в чашу фараона», «І подав чашу фараона», «І ти даси чашу фараона до руки його». П'ята згадка про чашу, наведена в кінці розділу: «І він подав чашу фараона» - не є частиною розповіді про сон, а належить власне Торі і лише констатує той факт, що Йосеф правильно розгадав сон виночерпаря. Тому ми «зараховуємо» лише чотири згадки про чаші фараона, зроблені виночерпарем і самим Йосефом, які обидва були рабами фараона. У цих згадках міститься важливий натяк: «Починається період поневолення, і чаша знаходиться в руках фараона, але твої нащадки віднімуть її у нього і подякують Вс-вишньому за порятунок. На честь нього вони будуть випивати чотири келихи - за числом згадок чаші фараона».
Раббі Леві сказав: «Чотири келихи відповідають чотирьом земним царствам (які тяжко пригнічували єврейський народ вже після Виходу з Єгипту) - Бавелю (Вавилону), Мідії (державі Ксеркса), Греції і Едому».
Наші мудреці сказали: «Чотири келихи відповідають чотирьом чашам лих, до яких Вс-вишній засудить народи світу, як сказано: «Бо так сказав мені Вс-вишній, Бог Ізраїлю: «Візьми цю чашу з вином гніву з руки Моєї і напувай ним всі народи, до яких посилаю тебе»» (Йірмеягу, 25,15)».
Ось що писав про чотири келихи, які співставлені з чотирма історіями звільнення в різні часи, великий Абарбанель: «Чотири визволення удостоївся Ізраїль. Перше настало, коли Вс-вишній обрав Авраама і його потомство з усіх народів і таким чином створив єврейський народ. Друге - коли євреї були визволені від єгипетського рабства. Третє полягає в тому, що Вс-вишній підтримував нас в довгі роки вигнання і рятував від усіх ворогів, які намагалися нас знищити. Четверте і останнє визволення настане після приходу Машиаха».
Віленський Гаон (раббі Еліягу мі Вільно) писав, що чотири пасхальні келихи пов'язані з чотирма різними світами і епохами: знайомим нам фізичним світом, епохою Машиаха, епохою воскресіння мертвих і «іншим світом», епоха якого настане після цього воскресіння.
Таким чином, той, хто проводить Седер за всіма правилами, удостоїться частки у всіх цих світах. Тому він вже зараз дякує Вс-вишньому за надані йому великі милості.
Келих для пророка Еліягу
Деякі законовчителі вважали, що під час Седера потрібно випити ще один - п'ятий келих вина, в пам'ять про обіцянку Вс-вишнього привести наш народ в Землю Ізраїлю: «...і введу вас в Землю» (Шмот, 6: 8). Інші дотримувалися думки, що так чинити не слід, оскільки обіцяне Вс-вишнім ще не виповнилося остаточно (Псахім, 118а: Риф і Тосафот). Через розбіжності з приводу практичної Галахи (практичного закону) склалася наступна практика: п'ятий келих ми наповнюємо, але не п'ємо - ми його залишаємо на столі, в очікуванні пророка Еліягу, прихід якого сповіщає розкриття Машиаха. Крім того, Еліягу повинен остаточно вирішити всі незрозумілі питання в єврейському законі. На підставі вищесказаного автор книги «Афлаа» робить висновок, що келих пророка Еліягу має «подвійне» призначення: він символізує нашу надію на його швидкий прихід, можливо навіть вночі цього Седера, а також нашу віру в те, що обіцянка Вс-вишнього про завершення нашого вигнання остаточна і навіки реалізується саме з приходом праведного Царя Машиаха.
Наповнивши келих для Еліягу, ми відкриваємо вхідні двері, в якості демонстрації нашої віри в обіцянку Вс-вишнього зробити першу ніч Песаха «ніччю захисту» - «ніччю пильнування Вс-вишнього».
Чаша Б-жого гніву
Згідно думки Меірі, чотири келихи символізують «чотири чаші Б-жого гніву», які повинні пролитися над чотирма царствами, що гнобили єврейський народ з часів руйнування Першого Храму Персія, Вавилон, Греція і Рим. І якщо три перших царства вже втратили свою силу і покинули арену історії, то четверте - Рим - з точки зору єврейської традиції все ще тут. Римська імперія змінює назви і личини, але вона жива і уособлює собою всі сили, які у відповіді за наше вигнання. Вона все ще впливає на долі євреїв і несе в собі загрозу нашому існуванню. Тому ми, наливаючи четвертий келих, просимо Вс-вишнього, щоб гнів Його спрямувався на сили темряви, які присутні в світі, і остаточно їх знищив.
Джерело: toldot.ru