Підписатися на розсилку

Пошук

Прихований зміст "семи плодів"

Бо Вс-вишній, Б-г твій, веде тебе до країни хорошої, до країни водних потоків... до країни пшениці, і ячменю, і виноградних лоз, і інжиру, і гранатових дерев, в країну оливкових дерев і меду (Тора, книга Дварім, 8:8)

Наші мудреці розповідають, що спочатку всі дерева були плодоносними (те ж саме буде і в епоху Машиаха). Дерева, що не дають плодів - це ознака недосконалого світу, тому що сенс життя будь-якого дерева - це його плоди.

При тому, що Тора називає людини "деревом польовим" (Дварім, 20:19), а фрукти є головним досягненням дерева, існує сім видів плодів, які є вінцем плодоносіння. Це сім плодів, які виділені Торою як основні символи родючості святої Землі Ізраїлю: пшениця, ячмінь, виноград, інжир, гранат, оливки і фініки.

У 15 день єврейського місяця шват ми відзначаємо Новий Рік Дерев. У цей день ми відзначаємо свято не тільки дерев навколо нас, але і "дерева" нашої душі, використовуючи сім перерахованих вище рослин в якості символу різних компонентів людського життя.

Їжа для душі і тіла - пшениця та ячмінь

 

У Кабалі йдеться, що у кожного з нас є дві душі: тваринна душа, втілення наших природних егоїстичних інтересів, і Б-жественна душа, втілення наших духовних бажань - прагнення вийти за межі власного "Я" і з'єднатися з тим, що незрівнянно вище.

Тваринна душа притаманна всім живим істотам і несе в собі інстинкт самозбереження і продовження роду. Але людина - це не просто надзвичайно розвинена тварина, деякі її властивості унікальні. Це ті самі якості, які ми отримуємо від нашої Б-жественной душі. Там, де ми виходимо за рамки природних егоцентричних потреб і бажань (як вижити в цьому світі, як обзавестися їжею, притулком, грошима, владою і повагою), ми перестаємо бути всього лише представником тваринного світу і починаємо усвідомлювати свою унікальність.

Але це не означає, що ми повинні відкинути тваринну душу заради Б-жественної. Обидві ці душі є необхідною частиною сенсу і мети нашого життя. Розвиваючи у собі  в собі Б-жественне, щоб піднятися над суто тваринним,  ми повинні також удосконалювати і очищати нашу тваринну сутність, розвиваючи конструктивні аспекти власної особистості (такі як впевненість в собі, хоробрість, наполегливість), і одночасно виводячи з себе все егоїстичне і погане.

У Торі пшениця вважається основою людської їжі, в той час як ячмінь - типовий корм для худоби. Таким чином, "пшениця" символізує наше намагання зростити людське в нас, живити наші духовні устремління - суть людської природи. "Ячмінь" же символізує наші старання живити і розвивати нашу тваринну душу - завдання не менш важливе в нашому житті.

Символ радості - виноград

Пшениця і ячмінь, два види злаків серед "семи рослин", є головними елементами нашого внутрішнього устрою. За ними йдуть п'ять фруктів - "десерт" нашого духовного меню, які додають смак і аромат до наших основних старань розвинути тваринну і Б-жественну душі.

Перший фрукт - це виноград, визначальною якістю якого є відчуття радості. Як сказано в притчі Йорама: "моє вино, яке радує Б-га і людину".

Радість - це розкриття. Людина в радості або без неї володіє одними й тими самими душевними якостями: ті ж знання і розумові здібності, та ж любов і ненависть, ті ж бажання і пристрасть. Але коли людина відчуває почуття радості, все це стає набагато яскравішим: усвідомлення інтенсивніше, любов глибша, ненависть гостріша, бажання більш агресивні. Емоції, які в звичайний час не дуже-то й помітні, проявляються в повній мірі. Як говорить Талмуд: "Входить вино - виходить назовні приховане".

Безрадісне життя може бути повним, але це буде нецікаве життя: все, начебто, на місці, але дуже поверхово. Обидві душі містять величезний запас розуміння і відчуттів, які можуть ніколи не вийти назовні, тому що їх ніщо не стимулює. Виноград символізує елемент радості в нашому житті - тієї радості, яка стимулює наші можливості і додає глибину, колір і енергію всьому, що ми робимо.

Символ самовідданості - інжир

Ми можемо займатися якоюсь справою дуже серйозно. Ми можемо навіть робити це з радістю. Але робимо ми це з повною самовіддачею?

Самовіддача - це більше, ніж робити щось правильно, більше, ніж працювати в повну силу. Самовіддача означає, що ми дбаємо про те, що ми робимо, вкладаємо в це самих себе. Те, що ми робимо, впливає на нас самих - добре чи погано.

Інжир, плід четвертий з "семи рослин", це також "плід Дерева Пізнання Добра і Зла", який з'їли Адам і Хава, зробивши тим самим перший в історії гріх. Як пояснюється у вченні хасидизму, знання (даат) якогось об'єкта передбачає тісну причетність до цього об'єкта (як у словах "і Адам пізнав свою дружину"). Гріх Адама стався через те, що він не міг примиритися з тим, що існують деякі речі, від яких він повинен триматися на відстані. Він хотів пов'язати себе з усім, що створено Вс-вишнім, пізнати кожен куточок Б-жественного світу. Навіть зло, навіть те, що Творець оголосив таким, що лежить за межами дозволеного. Цей плід був найбільшою руйнівною силою в історії людства.

Однак, на відміну від інших плодів, інжир є повністю їстівним - він віддає нам усього себе.

Інжир, в його не менш сильному творчому вияві, є можливістю глибокої особистої участі в кожній позитивній справі - можливість з'єднатися з тим, що ми робимо.

Символ добрих справ - гранат

"Губи твої - наче червона нитка", - говорить цар Шломо, прославляючи любов Б-жественного нареченого і Його нареченої - народу Ізраїлю, - "Твої уста милі; твоя скроня - як часточка граната в твоєму волоссі". Як пояснює Талмуд, гранат є символом істини про те, що "навіть "пусті" серед вас сповнені хороших вчинків, як гранат сповнений насіння".

Гранат - це не тільки зразок цілого, що містить багато деталей, але також пояснення того феномену, як людина може бути пустою і в той же час може бути сповненою хороших вчинків.

Гранат - це дуже комірчастий фрукт: в кожному гранаті є сотні насінин, закритих м'якоттю, розділених між собою товстою перегородкою. Аналогічно до цього, людина може робити добрі справи, багато добрих справ, і тим не менше вони можуть бути ізольованими діями, що не впливають на його сутність і характер. Вона може володіти багатьма хорошими якостями, і все ж вони не стають її суттю. Вона може бути переповнена добрими вчинками, при цьому залишаючись морально і духовно порожньою.

І якщо інжир являє собою можливість повного співпереживання і ототожнення себе з нашими вчинками, то гранат - це його протилежність. Він символізує нашу можливість перехитрити самих себе і діяти на рівні, який перевищує наш внутрішній духовний рівень. Це здатність домагатися речей, несумісних з нашим станом на даний момент.

Гранат - це лицемірство в найблагороднішій формі, небажання примиритися зі своїм духовним і моральним станом, визначеним нашими нинішніми якостями. Бажання діяти благородніше і вище, ніж те, якими ми є насправді.

Символ боротьби - оливка

Для більшості з нас життя - це боротьба. Ми боремося, намагаючись проявити своє я, вириваючись з-під впливу оточення. Ми боремося, намагаючись знайти свою половинку, а потім боремося за те, щоб зберегти сім'ю. Ми боремося, виховуючи наших дітей, а потім боремося з ними, коли вони дорослішають. Ми боремося, намагаючись заробити побільше грошей, а потім боремося з комплексом провини за наше благополуччя. І все це накладається на постійний процес боротьби тваринного і духовного в нас, боротьби між нашими внутрішніми інстинктами і прагненням перевершити себе і доторкнутися до Б-жественного.

Оливка уособлює в нас те, що розкривається і розквітає в боротьбі, впивається боротьбою, не мислить життя без боротьби. Точно так само, як оливки, говорять наші мудреці, дають олію тільки під пресом, так і ми проявляємо краще в нас тільки під тиском життєвих випробувань і внутрішніх протиріч.

До того ж, оливка символізує вміння досягати результату шляхом наполегливої роботи, адже оливки самі по собі дуже гіркі, їх неможливо їсти, а їх перетворення дає змогу зробити їх їстівними. Так само і ми, змінюючись, досягаємо кращого результату і перемагаємо у важкій боротьбі.

Символ досконалості - фінік

Точно так само, як інжир є протилежністю граната, оливки в нас контрастують з сьомим фруктом - фініком, який уособлює собою світ, спокій і досконалість. Незважаючи на те, що ми проявляємо краще в собі під тиском негараздів, в той самий час в нашій душі є потенціал, здатний повноцінно проявитися лише тоді, коли ми перебуваємо в стані миру з самими собою, коли ми досягаємо балансу і гармонії суперечливих компонентів нашої душі.

Як сказано в Тегілім (92:13): "Цадик (праведник) розквітне, як фінікова пальма". У  книзі Зогар говориться, що деякі види фінікових пальм починають плодоносити тільки після 70 років життя. Людський характер складається з семи основних якостей, кожна з яких в свою чергу складається з десяти підкласів. Таким чином, цадик, який "розквітає" після 70 років - це плід абсолютного спокою, продукт душі, кожен аспект і нюанс якої був очищений і доведений до повної гармонії з самим собою, з ближніми і з Б-гом.

Хоча маслини і фініки описують протилежні особливості характеру, обидві ці особливості співіснують гармонійно  в кожній людині. Бо навіть коли ми боремося з усіх сил, ми можемо знайти розраду і підтримку в незворушній досконалості, яка прихована в глибині нашої душі. І навпаки, перебуваючи в стані повного спокою, ми завжди можемо кинути виклик самим собі, який підштовхне нас до ще більших досягнень.

Джерело: Meaningful Life Centre