Що таке хамец? Що саме заборонено в Песах?
Що таке хамец? Той, хто змішав з водою борошно, вироблене з одного з п'яти основних видів злаків, і не спік отримане таким чином тісто протягом встановленого часу, - створив хамец згідно з визначенням Тори.
Про які п'ять видів злаків йде мова? Про хіта (пшеницю), кусемет (полбу), сеора (ячмінь), шиболет-шуаль (овес) і шифон (жито). Слід пам'ятати, що кусемет - вид пшениці, а шиболет-шуаль і шифон - види ячменю.
Наші мудреці встановили, що час, необхідний, щоб тісто перетворилося в хамец, становить 18 хвилин, якщо тісто замішане звичайним чином. Якщо протягом 18 хвилин після того, як в борошно була додана вода, вони стояли без діла (тобто не піддавалися обробці), перед нами безперечний хамец. Час замішування тіста та інших робочих процедур в рахунок 18 хвилин не йде. Однак якщо в ході кулінарних процедур тісто нагрілося, його не залишають навіть на найкоротший час - якщо не хочуть, щоб воно перетворилося в хамец.
Однак тісто, замішане не на воді, а на фруктових соках, або навіть на воді за умови, що воно було покладено в піч до того, як минули встановлені 18 хвилин, хамец не стає. Проте, забороняється замішувати тісто в Песах навіть таким чином, оскільки існує побоювання, що в нього потрапить хоч трохи води, або ж з якої-небудь причини відбудеться затримка, тісто не потрапить в піч вчасно і таким чином перетвориться в хамец, а його хазяїн порушить заповіді Тори.
Забороняється не тільки їсти хамец в Песах, а й пити його розмоченим в будь-якій рідині. Заборонений він і для будь-якого іншого вживання. Виявлений в Песах хамец повинен бути спалений або повністю знищений якимось іншим способом.
Будь-яка, навіть як завгодно мала кількість хамец заборонена в Песах. Більш того, заборонена будь-яка його домішка: навіть якщо мізерно мала кількість його змішається в Песах з тисячу (або в мільйон) раз більшою кількістю дозволеної речовини, хамец не анулюється, і вся суміш виявиться забороненою. Однак, якщо деяка кількість хамец змішається з іншою речовиною до Песах, тобто в той час, коли хамец дозволений до вживання, він анулюється, якщо об'єм іншої речовини в 60 разів перевищує об'єм хамец. В такому випадку ця суміш дозволена до використання в Песах за умови, що хамец «розчинився» в дозволеній речовині і став невидимим і невідрізнимим.
Заборонено вживати в їжу хамец починаючи з полудня (тобто з сьомої сонячної години) 14-го нісана. Той, хто робить це (навіть до настання Песах), переступає заповідь Тори, в якій сказано: «Не їжте при цьому квасного» (Дварім, 16,3). Це означає, що хамец заборонений вже тоді, коли приноситься жертва.
Єврейська традиція формулює цю заборону так: заборона накладається на хамец з того моменту, коли можна приносити пасхальну жертву, тобто з полудня (початку сьомої сонячної години) 14-го нісана. Але це ще не все. Наші мудреці заборонили їсти хамец з початку шостої години для того, щоб ніхто не міг помилково затягнути трапезу і порушити заборону Тори. Тому вже з початку шостої години заборонено не тільки їсти хамец, але і використовувати його яким би то не було чином - протягом шостої години через постанови мудреців, а потім - через заборону Тори. На п'яту сонячну годину накладено більш слабке обмеження: в ній вже не їдять хамец, але ще можна використовувати його в інший спосіб. Це обмеження введене тому, що в хмарний день можна сплутати п'яту годину з шостою. Таким чином, єврейський закон дозволяє їсти хамец 14-го нісана лише до кінця четвертої сонячної години, а протягом п'ятої години його не можна їсти, але можна використовувати для інших потреб (Рамбам).
Ми вже підкреслювали, що мова йде не про звичайні години, що складаються з 60 хвилин, а про сонячні години, тривалість яких залежить від довжини сонячного дня.
Той, хто навмисно з'їдає кезайт хамец в Песах - починаючи з вечора 15-го нісана і до кінця дня 21-го нісана, - підлягає найважчому покаранню - карету (духовному смертному вироку, винесеному Небесами - виключенню душі того, хто провинився з єврейської громади). Про це прямо сказано в Торі: «Всякий, хто їстиме квасне, душа та знищена буде з Ізраїлю» (Шмот, 12,15).
Хамец, що «пережив» Песах у володінні єврея, заборонений до будь-якого використання назавжди. Цей «штраф» накладено нашими мудрецями на тих, хто порушив заповіді Тори «Хай не буде видно» і «Хай не буде знаходитися». Він накладається і на тих, хто залишив незнищений або непроданий хамец помилково або з не залежних від нього причин - щоб нікому не спало на думку залишити в своєму володінні хамец в Песах для того, щоб скористатися ним після свята.
Строгість заборон, пов'язаних з хамец
Як ми вже знаємо, Тора наклала на хамец в Песах більш сувору заборону, ніж на всі інші заборонені продукти.
Вона наклала на нього особливі заборони «Хай не буде видно» і «Хай не буде знаходитися», заборонила не тільки їсти хамец, але і використовувати його будь-яким іншим способом, а того, хто їсть його в Песах, карає каретом. Крім того, наші мудреці наклали заборону на будь-яку, як завгодно малу кількість або частку хамец (що не поширюється на інші заборонені продукти). Тому єврейський народ, трепетно виконуючий заповіді, наклав на себе додаткові заборони в Песах для того, щоб уникнути будь-якого натяку або підозри на хамец.
Не слід нехтувати додатковими заборонами, пов'язаними з законами свята Песах, які накладає на себе та чи інша єврейська громада, навіть якщо ці заборони не належать безпосередньо до забороненого Торою хамец, оскільки єврейський звичай - це невід'ємна частина Тори. Навіть якщо хтось накладе особисто на себе особливі обмеження, пов'язані з Песах, до цього слід ставитися з повагою. Необхідно дозволити таким людям виконувати свої звичаї, навіть якщо обмеження, що випливають з них, є дуже далекими від того, щоб запобігти реальному порушенню заповіді.
Незважаючи на те, що наші мудреці заповідали нам любов до ближнього, як найвищу людську якість, і вчать, що немає благословення тому, хто позбавляє свого ближнього найменшої радості, в Песах багато чудових людей поводяться ніби врозріз з цими правилами. Вони влаштовують кожен для себе окремі трапези, їдять окремо один від одного і навіть не обмінюються посудом - незважаючи на те, що всі вони богобоязливі люди, ретельно виконують заповіді. Наші мудреці постановили, що не слід засуджувати тих, хто поводиться таким чином в Песах, бо вони чинять так не із зарозумілості. Чому наші мудреці такі поблажливі? Через особливу строгість заборон, пов'язаних з законами свята Песах.
Великий Арі писав, що кожному, кому вдасться уникнути найменшого порушення, пов'язаного з нікчемною кількістю або часткою хамец в Песах, Небеса обіцяють, що він уникне і всіх інших гріхів протягом всього року.
Автор статті - раббі Еліягу Кі-Тов