Які є види маци?
Маца шмура ( "збережена"), тобто маца, яку охороняли, згадується в Талмуді в трактаті Псахім (38б). Шулхан Арух (Орах Хаім, 453:4) говорить про три рівні охорони маци. Перший і найвищий рівень - для маци використовувалася пшениця, яку оберігали від контакту з водою з моменту жнив. Другий рівень - для маци використовувалося борошно, яке оберігали від контакту з водою з моменту помолу. Третій і найбільш низький рівень - для маци використовувалося борошно, яке просто купили в магазині.
Шулхан Арух говорить, що перший рівень це гідур міцва, тобто виконання заповіді з особливою пошаною, "прикраса заповіді". Другий рівень це те, що потрібно для кошерної маци, яку можна використовувати для проведення седера. Мацу, випечену "на третьому рівні", взагалі не можна назвати шмура. Її можна використовувати тільки в тому випадку, коли абсолютно неможливо дістати борошно, яке мололи спеціально для виготовлення маци.
У чому відмінність прямокутної маци від круглої?
Відмінність прямокутної маци від круглої: прямокутна випікається за допомогою спеціальної машини, а кругла - вручну.
Коли з'явилася машина для випічки маци, з приводу машинної маци виникло два великих питання. Перше: чи є така маца взагалі кошерною на Песах, або ж це хамец ("квасне"). Друге: чи можна зробити машинну мацу з кавоне ле-шем міцва, тобто з наміром зробити мацу, призначену саме для виконання заповіді. Адже тільки з'ївши мацу, випечену спеціально для виконання заповіді, людина виконує обов'язок їсти мацу в перший день Песах.
За обома питаннями виникли розбіжності між рабинами. Наприклад, раббі Хаім з Цанза, автор респонсів "Діврей Хаім", вважав, що машину для випічки маци в більшості випадків неможливо правильно очистити від тіста після закінчення випічки чергової партії маци. Тому наступна партія змішається з тістом, в якому вже почався процес закваски і буде взагалі непридатною для вживання в Песах (Орах Хаім, частина 2, розділ 35). З іншого боку, легендарний ієрусалимський рав - раббі Йосеф Хаім Зонненфельд вважав, що швидка випічка машинної маци гарантує більш високий рівень кошерності.
У питанні про намір теж суперечка: чи можна назвати натискання кнопки, яка запускає машину, "наміром при випічці маци", або ж цього недостатньо, а потрібен намір в кожній конкретній дії, пов'язаній з виробництвом маци. Тут важливо зазначити, що ця суперечка впливає тільки на використання машинної маци під час седера. Навіть якщо вважати, що при натисканні кнопки не може бути належних намірів, все одно машинну мацу можна їсти в Песах.
Сьогодні кожен слідує традиції своєї громади, тому повсюдно використовується як ручна, так і машинна маца.
Геброхтс і маца шруя
Говорячи про різні питання, пов'язані з мацою, слід згадати традицію не їсти так звані геброхтс або маца шруя (в перекладі на російську "вимочена маца").
Багато хасидських дворів дотримуються традиції не змішувати мацу з рідинами навіть під час їжі, побоюючись, що всередині маци залишилися невеликі кишеньки непропеченого борошна, яке може перетворитися в хамец (квасне), змішавшись з водою. Люди, які дотримуються цієї традиції, не їдять традиційні великодні фрикадельки - кнейдлах. Однак інші не бояться цього, оскільки сучасний процес виготовлення маци виключає подібні побоювання.
Яку ж мацу слід купувати на Песах?
По-перше, варто дістати мацу, на якій написано маца шмура мі-ш'ас гатхіна (маца, яку охороняли з моменту помолу) або, ще краще, маца шмура мі-ш'ас гакцира (маца, яку охороняли з моменту жнив). Що ж стосується питань, чи варто Вам вживати машинну мацу, чи можете Ви використовувати таку мацу під час проведення седера, чи варто Вам дотримуватися традиції не їсти геброхтс, - тут існують різні думки. Тому Вам найкраще уточнити дані питання у свого рабина.
Джерело: toldot.ru