Підписатися на розсилку

Пошук

Гошана Раба

Гошана Раба - сьомий день свята Суккот, останній день, коли виконуються заповіді про сукку і про "чотири види рослин". 

У кожен день Суккоту після ранкової молитви "Шахаріт" і "Галелю" читається "Гошанот" - вдячні молитви за порятунок Ізраїлю. Моляться повторюють рядки цієї молитви слідом за кантором, тримаючи в руках чотири рослини (гілочки цитрона, мирта, річковий верби і пальмову гілку) і обходячи "біму", піднесення в центрі синагоги, на якому читають сувій Тори. У кожен наступний день Суккота здійснюють на один обхід більше, в останній день - сім обходів. Цей день зветься Гошана Раба - "велике спасіння".

Молитви, які промовляються в Гошана Раба під час семиразового обходу навколо сувою Тори, відповідають семи якостям Вс-вишнього, перерахованим Давидом, коли весь народ пожертвував найцінніше зі свого надбання на будівництво Єрусалимського Храму.

Після читання молитов беруть пучки Арави (вербових прутів) і б'ють ними об підлогу - так поступали священнослужителі в древньому Храмі, коли обходили жертовник. Ця церемонія називається "хібут арава" і означає оновлення віри в Творця і Боже Провидіння.

Хоча Тора ніяк не виділяє Гошана Раба з числа днів "хол гамоед" (шість днів між першим днем свята Суккот і святом Шміні Ацерет), здавна існували звичаї, що відрізняють його і надають йому особливий, святковий характер.

Прийнято спати всю ніч перед Гошана Раба, читати Тікун (збірник молитов і уривків з Тори, складений для читання в той чи інший день року) і вчити Книгу Дварим. У цю ніч також завершують читання Книги Тегілім (Псалмів). Багато богобоязливі люди на світанку занурюються в мікву (басейн для ритуального очищення).

У цей день надягають святковий одяг, причому деякі дотримуються звичаю одягатися в біле, як в Йом Кіпур (Судний день), і запалювати недогарки свічок, які не догоревшей в Йом Кіпур.

У Гошана Раба прийнято незадовго до заходу сонця увійти в сукку (шалаш) і з'їсти там що-небудь, що не влаштовуючи справжню трапезу. Це робиться для того, щоб останній раз в цьому році виконати заповідь "У суцці живіть".

Гошана Раба завершує собою дні небесного суду. Можна сказати, що в Рош ГаШана (Новий рік) на небі виноситься вирок, в Йом Кіпур він скріплюється печаткою, а в Гошана Раба передається для виконання.