Підписатися на розсилку

Пошук

Духовний зміст маци і хамец

Прихований сенс заповіді про хамец і мацу

Рамхаль визначає духовне значення заповідей про хамец і мацу таким чином: "До Виходу з Єгипту євреї жили серед інших народів як один з них, "народ всередині народу", але з Виходом були визволені і відокремлені. До того часу, всі аспекти тіл синів Ізраїлю були затемнені (духовною) темрявою і скверною, які долали їх. З Виходом євреї були відокремлені від усіх народів, щоб очистити свої тіла і підготувати їх до Тори і служіння Б-гу. Для цього їм було наказано знищити квасне і їсти мацу. Справа в тому, що хліб, призначений в їжу людині, і справді відповідає стану, який Вс-вишній бажає в людині.

Закваска - результат природних процесів в хлібі, що сприяє тому, що він стає легко засвоюваним і смачним. І це також слідує закону, якому належить проявитися в людині: необхідно, щоб і в людині був йецер ара і схильність до матеріального. Але в певний відміряний час євреї повинні утримуватися від квасного і харчуватися мацою, щоб зменшити в собі силу злого начала і схильність до матеріального і наблизити себе до духовного.

Харчуватися ж таким чином постійно неможливо, бо це небажано в цьому світі. Але в певні для цього дні слід дотримуватися цього (утримуватися від квасного), і з його допомогою (євреї) займуть належний ним духовний рівень. В цьому суть "Свята маци". Решта ж заповідей першої ночі свята відповідають деталям того визволення.

Духовні уроки хамец і маци

Кожне єврейське свято є сприятливим часом для виправлення тих чи інших рис характеру або набуття хороших якостей душі. Не є винятком і Песах.

Відомо, що до Песах треба очистити весь дім від квасного - "хамец", а в першу ніч Седера є особлива заповідь - з'їсти "кезайт" маци.

Хамец, як пишуть наші книги, символізує гординю, зарозумілість - גאוה. Це видно і на око - подивіться, як піднімається, розбухає тісто, якщо дати йому постояти. Тоді воно перетворюється в хамец. Згадайте, як виглядають люди, які думають, що вони кращі за інших. Звільняючи свій дім від останніх крихт хамец, ми повинні очистити і своє серце від зарозумілості і зверхності по відношенню до інших людей.

В Песах ми їмо мацу - "хліб бідності", що складається тільки з двох найнеобхідніших компонентів - борошна і води. Все інше, що додається в хлібне тісто - дріжджі, цукор, сіль, всілякі хімікати (в деяких сортах сучасного хліба може міститися до 60 (!) складових) - це надмірність, призначена для того, щоб зробити хліб смачнішим і м'якшим.

Кожна людина складається з двох частин - Б-жественної безсмертної душі і тіла. В цьому відношенні всі рівні. А все інше, що у нас є - таланти, гроші, становище в суспільстві - дано нам Вс-вишнім для того, щоб ми піднімалися духовно. Якщо ж людина починає пишатися своєю перевагою над іншими, вона, не помічаючи того, духовно падає, і виходить, що все отримане тільки зашкодило їй.

В Песах у нас є можливість подумати про те, що ми являємо собою насправді, і для чого нам дано все, що ми маємо. І допомогти собі таким чином позбутися гордині.

Якість же, яку можна набути в Песах - це זריזות, моторність. Розглянемо написання слів "хамец" і "маца". Різниця між складовими їх буквами всього на одну риску, яка, будучи короткою, створює букву ה (в слові "маца" на івриті), а подовжити, перетворює її в ח (в слові "хамец" на івриті). Маца виходить з борошна, яке була в контакті з водою не більше 18 хвилин. В іншому випадку - це вже хамец.

Звідси ми вчимо, що так само буває і з заповідями - מצות, написання у яких таке ж, як у слові "мацот". Кажуть наші мудреці - "якщо з'явилася можливість виконати заповідь - не прогав її!" - מצוה הבאה לידך אל תחמיצנה - бачите, вони використовували слово, однокорінне з "хамец". Якщо людина не поспішила виконати міцву, потім вона може бути зовсім марною. Навіть якщо вона її нарешті виконала, все одно її прохолодне ставлення до неї зменшує заслугу доброго діла. Цілеспрямованість і моторність ж, щоб виконувати заповіді іменується זריזות. Ця якість корисна для всіх, і добре відомо, як її протилежність, ласкаво іменована "лінню-матінкою", заважає і в служінні Вс-вишньому, і в особистому житті. Ледачому погано і на цьому світі, і на тому...

Заборона хамец символізує відмову від матеріальних прагнень, що впливає на нас так само, як закваска на тісто. Адже закваска і хамец, кисле тісто, - це прийнятий символ злого начала, яке наші мудреці завжди називають "закваска в тісті". Тора теж забороняє приносити в жертву "всяку закваску і всякий мед" і тому, що закваска прямо позначає зле начало в людині. Мед же - символ солодкого життя і матеріальних насолод, неодмінних супутників злого начала. Тому вірш говорить: "І всякий, хто їсть хамец - буде відсічена душа його...", - тобто, зле начало знищує душу і відрізає від основи.

Мішна, обговорюючи цю тему, говорить ще ясніше: "Напередодні 14-го нісана шукають хамец при світлі свічки", - під якою тут треба розуміти людську душу, відповідно до сказаного в вірші "Свічка Б-га - душа людська", і при світлі цієї свічки шукають хамец, тобто, вишукують зле начало, щоб відокремити його від себе. Наші мудреці попереджають, що вогонь цієї свічки не повинен бути занадто сильним, щоб не згорів весь дім, тобто, щоб тіло не загинуло, втративши будь-яку матеріальну підтримку. Але він і не повинен бути занадто слабким, тому що тоді неможливо буде розглянути всі щілини і тріщини, помітити всі потаємні гріхи.

Оскільки хамец символізує зле начало, Б-г наказав видалити його з нашого дому і з нашого тіла на всі вісім днів свята, щоб викинути з душі, скасувати в ній зле начало і погані якості.

Джерело: toldot.ru