Дев'ятнадцяте число місяця кислев відзначається як "Рош-ГаШана хасидизму". У цей день в 1798 році засновник хасидизму ХаБаДу - раббі Шнеур-Залман з Ляд (1745-1812), відомий також як Алтер Ребе ("старий Ребе") - був випущений на свободу після п'ятидесятитрьохденного ув'язнення в Петропавлівській фортеці. Ця подія була не просто його особистим звільненням, воно стало свого роду вододілом в історії хасидизму, сповістивши початок нової ери розкриття "внутрішньої" Тори.
Поширення вчення хасидизму почалося, в принципі, двома поколіннями раніше. Засновник хасидизму раббі Ісраель Баал-Шем-Тов (1698-1760) розкрив своїм послідовникам сяйво містичного вчення Тори, яке було до тих часів долею лише обраних каббалістів. Ця робота була продовжена його учнем і наступником раббі Дов-Бером, відомим як "Магід з Межиріча", чиє ім'я теж пов'язано з датою 19 кислева: в цей день в 1772 році, за 26 років до звільнення раббі Шнеур-Залмана, Магід повернув свою душу Творцеві. Перед смертю він сказав своєму учневі Шнеуру-Залману: "Цей день - наше з тобою свято".
Раббі Шнеур-Залман пішов значно далі своїх попередників, донісши вчення хасидизму до широких верств єврейства Східної Європи. Що ще більш важливо: раббі Шнеур-Залман заснував новий шлях вчення - ХаБаД - філософію і систему вивчення, медитації та самовдосконалення, що зробила абстрактні концепції містицизму раціонально відчутними і практично застосовними в повсякденному житті.
Ще в період становлення хасидизм став об'єктом протидії, нападок і навіть жорстоких гонінь з боку духовних лідерів литовського єврейства і їх послідовників. Відносно ж раббі Шнеура-Залмана, навіть серед його соратників були ті, хто вважав, що він зайшов занадто далеко в розкритті "душі Тори" досі потаємної.
Восени 1798 року в результаті помилкового доносу, складеного противниками хасидизму, раббі Шнеур-Залман був заарештований за звинуваченням у тому, що його діяльність і вчення загрожують російській монархії, і заточений в Петропавлівській фортеці. На допитах йому довелося викласти царським міністрам основні положення іудаїзму, а також дати пояснення різним аспектам хасидського вчення і практики. Через 53 дня з нього були зняті всі звинувачення і він був відпущений на свободу.
Раббі Шнеур-Залман бачив в тому, що відбувається з ним, відображення того, що відбувається в Небесах. Він сприймав свій арешт лише як відгомін Небесного звинувачення проти розкриття їм сокровенних секретів Тори. І в своєму звільненні він бачив знак того, що в Небесному суді ним отримано виправдувальний вирок. Після виходу на свободу 19 кислева Алтер Ребе подвоїв свої зусилля як по поширенню вчення хасидизму, так і з розвитку самого вчення.
Таким чином 19 кислева є свого роду днем народження хасидизму, моментом, коли йому було дозволено, покинувши материнське лоно "таємного вчення", з'явитися на світло і проявитися як органічній частині вчення Тори і практики іудаїзму.
Джерело: RU.CHABAD.org