Синагога "Турей Загав" ("Золота Роза") належить до сакрального комплексу іудейської дільниці м. Львова, історія якої налічує понад 600 років. Ця родинна синагога зведена у 1582 році видатним італійським архітектором Павлом Римлянином на кошти єврейського мецената та фінансиста короля Ісаака Нахмановича по вул. Бляхарській (тепер це вул. Федорова), являючи собою невеликий зал (9х18 м) з готичним склепінням та багатим ренесансним декором. Синагога впродовж віків залишалася осередком культурного, духовного та освітнього життя львівських євреїв. З нею пов'язане ім'я знаменитого рабина Давида бен Шмуеля ГаЛеві Сегаля, якого ще називають ТаЗ від акроніму його твору "Турей Загав" ("Золоті рядки"), який є одним із найвідоміших коментарів до "Шульхан Аруху". Також ця синагога була домівкою визначних рабинів - світил єврейського закону, зокрема Цві Ашкеназі, Хаїма Рапопорта, Лейба Бернштайна і Якова Орнштайна. Після 1606 р. синагогу назвали "Золота Роза" на честь дружини Нахмана бен Іцхака Нахмановича, яка, згідно з легендою, принесла себе в жертву в боротьбі з католицьким духовенством за синагогу.
До Другої світової війни синагога залишалася відомим на увесь світ центром освітнього та релігійного життя євреїв, доки у серпні 1943 р. не була безжально зруйнована нацистами. Серед вцілілих руїн синагоги двері входу, фрагменти північної, східної (з Арон ГаКодешем) та західної стін, старовинна піч та Нер Тамід. У кінці 1980 - на початку 1990 рр. радянською владою була зроблена спроба консервації руїн, але результатом її стало погіршення стану будівлі. До 2005 р. жодного разу не виникало питання збереження синагоги та не вживалося жодних кроків для її реконструкції.
У 2005 р. зусиллями голови Єврейської релігійної громади "Турей Загав" м. Львова, Директором Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв колишнього Радянського Союзу, директора Наукового центру іудаїки та єврейського мистецтва ім. Ф. Петрякової та Квартири-музею імені Ф. Петрякової піднімається питання про збереження залишків цієї всесвітньовідомої споруди. Протягом цього терміну зусиллями Мейлаха Шейхета було проведено низку робіт, а саме розчищення території синагоги від багаторічного нагромадження сміття, разом з фахівцями часткові археологічні дослідження, за грантом Посла США у співпраці з Інститутом "Укрзахідпроектреставрація" було розроблено програму "Регенерації Юдейської дільниці". Також укладено правову базу збереження синагоги в межах Законодавства України та досягнуто важливого результату - скасування в суді проекту "Простір трьох синагог", який переміг на Міжнародному конкурсі з ознакування об'єктів юдейської дільниці.
У подальшому планується завершити археологічні розкопки, здійснити консервацію збережених руїн синагоги і відзнакувати основні елементи, а після цього відбудувати синагогу згідно з проектом. До іудейської дільниці м. Львова належать також Велика міська синагога, кагальний будинок, Бейт ГаМідраш, миква з лазнею, шхіта, єврейська школа, єврейські кам'яниці, усі ці складові вимагають ретельного дослідження та реставрації.
У прилеглому до руїн синагоги будинку по вул. Федорова, 27 Іудейська Ортодоксальна Релігійна Громада м. Львова продовжує проводити молитви Шабатів та свят, трапези, обряди та уроки Тори, єврейського закону та традиції, реалізувати благодійні програми та здійснювати допомогу членам Громади. Єврейська релігійна громада потребує відбудови синагоги та спрямовує свої зусилля на збереження та реконструкцію іудейської дільниці м. Львова не лише як об'єкту культурної спадщини, а й місця великої святості, осередку релігійного життя та єврейської освіти.
Закликаємо підтримати ідею Громади та сприяти
проекту реконструкції синагоги!