Раббі Авраам-Йегошуа Гешель з Апти (1755-1825) був учнем і одним з духовних спадкоємців раббі Елімелеха з Ліженська. Він народився у польському містечку Змігріді Прикарпатського воєводства. Він походив з відомих рабинських сімей, як з боку його батька, так і з боку його матері (серед його предків Магарам з Падуї та реб Шауль Валь Катценелленбоген).
З раннього віку раббі Авраам Йегошуа Гешель подавав великі надії. Він здобув велику популярність як дослідник Талмуду, навчався у раббі Елімелеха з Ліженська і раббі Йехіеля Міхла із Золочева. Ставши одним з головних виразників зростаючого хасидського руху в Польщі, він почав свою кар'єру в якості рабина Кольбушова.
Раббі Авраам-Йегошуа Гешель був рабином і адмором в містечках Кольбушов, Апта, Ясніци і Меджибіж. З 5575 (1815) року він вважався головою адморів свого покоління, для всіх хасидів його слово було законом. Один з лідерів хасидизму в Польщі і Румунії, він прославився своєю лагідністю, людяністю і був прозваний Огев Ісраель ( "Люблячий Ізраїль") - за назвою його збірки коментарів на розділи П'ятикнижжя.
У 1800 році раббі Авраам Йегошуа Гешель прийняв посаду рабина Апти, або Опатува. Незважаючи на те, що він займав посаду рабина у багатьох інших містах, для хасидів він завжди залишався Аптер Равом. У 1808 році він був обраний в якості рабина міста Ясси у Молдавії. В результаті ворожнечі громад там він був змушений покинути свою посаду. У 1814 році раббі Авраам Йегошуа Гешель переїжджає зі своїм двором до Meджибожа, туди, де жив Баал-Шем-Тов, і колиски хасидизму, де він присвятив себе повністю вивченню і поширенню хасидизму.
Одного разу до Ребе з Апти прийшов один бідний єврей. Він дуже переживав за своє фінансове становище, адже як можна видавати власну дочку заміж, коли у її батька в кишені всього один рубль? Проаналізувавши ситуацію, Ребе переконав бідняка погодитися на першу ж купівлю, яку йому запропонують.
Увечері, єврей проходив повз таверну, де наливали свіжий квас. Раптово до нього звернувся купець в блискучих вбраннях. Він рекламував свою крамницю з дорогоцінними каменями.
- Я хочу купити рубін! - сказав єврей.
- Скільки даси? - запитав купець.
- Один рубль...
- Ну, за рубль я можу тобі продати тільки свою частку в Майбутньому світі! - розреготався торговець.
- Добре, я згоден! - сказав єврей.
Тоді чоловіки розписали договір. Купець ледве дійшов додому, оскільки шляхом просто помирав від сміху. Побачивши дружину, він розповів їй про те, що трапилося. Дізнавшись про все, дружина вигукнула: "Завтра йдемо до рабина. Я подаю на розлучення! Хто в своєму розумі побажає жити з людиною, у якої немає частки в Майбутньому світі!"
Купець вибіг на вулицю і розшукав бідного єврея:
- Зроби милість, віддай мені наш договір! - сказав купець.
- Ні за які пряники!
- Прошу тебе!
Бідний єврей не торгувався. Тоді, обидва разом з дружиною купця пішли розбиратися до рабина. Ребе порадив купцеві заплатити за папірець тисячу рублів, а біднякові прийняти пропозицію. Купець повернув свій договір.
Потім Ребе сказав дружині купця: "Коли твій чоловік продав свою частку, вона не коштувала і рубля. А коли він допоміг нареченій, доньці бідняка, отримати придане - його частка виросла в ціні набагато більше, ніж на тисячу рублів!"
Аптер Ребе у своїй книзі "Огев Ісроель" навчав, що кожен тижневий розділ містить в собі вчення "агавас Ісроель". Коли обговорювали з хасидами розділ Балак, один з його хасидів запитав, який же урок любові можна вилучити з "Балак"? Він відповів "Балак- це абревіатура" ве-аhавта ле-рееха ка-моха!"
"Але, Ребе! Ви замінюєте "вав" на "вет", а "каф" на "куф"!" (Ті ж звуки, але різні літери).
Ребе відповів:
-Ти був моїм хасидом стільки років і ти ще не вивчив, що коли доходить до любові до ближнього, до агавас Ісроель, не можна бути надто ретельним в деталях (точності букв-дослівно)?!
Раббі Авраам Гешель Йегошуа за власні кошти купує будинок, який перетворює в бейт-мідраш. Нащадки раббі Авраама Йегошуа Гешеля викладали в цьому бейт-мідраші протягом чотирьох поколінь, аж до смерті прапраонука, раббі Мешулама Зусі, в 1920 році. Сьогодні ця будівля відреставрована, в ній розміщена бібліотека єврейських книг для приїжджих паломників.
Бейт-мідраш раббі Авраама Йегошуа Гешеля
Саме в цей період в його житті, у Меджибожі, він отримав шанування тисяч послідовників, серед яких була низка видатних рабинів доби. Його виразною найголовнішою рисою характеру була його яскраво виражена любов до єврейського народу, який приніс йому ім'я "Огев Ісроель" ("Люблячий Ізраїль").
Також "Огев Ісроель" стала назвою опублікованої збірки його коментарів, розміщених відповідно до тижневих розділів Тори. Ця праця рясніє піднесеними каббалістичними ідеями та інтерпретаціями. Вона є одним з основних хасидських текстів і відображає пристрасну любов Аптер Рава до своїх єдиновірців. Аптер Рав є одним з найвідоміших і улюблених світил на небосхилі хасидської думки.
На смертному одрі, гірко плачучи протягом довгого вигнання, він сказав: "До його смерті раббі Леві Іцхак з Бердичева пообіцяв, що при вході в Майбутній світ він не заспокоїться і не стане сидіти, поки Машиах не прийде. Також не забуду цієї обіцянки".
Він був похований в Meджибожі, поруч з Баал-Шем-Товом. Великий камінь стоїть на його могилі в шатрі на старому єврейському кладовищі. Згідно з однією хасидської легендою, ангели згодом віднесли його тіло і поховали його в Святій Землі, і в єврейському кладовищі в Тверії є камінь, що позначає його передбачувану могилу.
Вважають, що раббі Авраам Йегошуа Гешель з Апти був засновником рабинської династії Меджибіж/Зіньків. На честь засновника династії, його нащадки взяли прізвище Гешель.
Джерела: Me'oros Ha'Tzaddikim; chinuch.org; rabbishimon.com; Мартин Бубер "Хасидские истории. Поздние учителя".