Підписатися на розсилку

Пошук

20 іяра - йорцайт раббі Мордехая Тверського Магіда з Чорнобиля

Ребе Мордехай Тверський (1770–1837), відомий як Чорнобильський Магід, був сином раббі Менахема Нахума Тверського з Чорнобиля та другим Ребе Чорнобильської династії хасидів. Усі його сини були родоначальниками хасидських напрямків та видатниними Ребе, які започаткували гілки хасидизму, які нині налічують тисячі хасидів по всьому світу, зокрема сквирський, чорнобильський та рахмастрівківський напрямки.

Ребе Мордехай народився в Чорнобилі у родині ребецн Сари та раббі Менахема-Нохума з Чорнобиля, котрий був учнем Баал-Шема Това та Межирічського Магіда та автором книги «Меор Ейнаїм».

Ребе Мордехай Тверський одружився на Хаї-Сарі, дочці Ребе Аарона з Карліна; після її смерті він одружився з Фейгою, дочкою рабина Довіда Лейкеса, який був учнем Баал Шем Това. Загалом у раббі Мордехая було вісім синів і одна дочка. Його сини стали видатними заколотамиРебе та приклали значні зусилля по розповсюдженню хасидизму на території України, Росії та Білорусії.

У Ребе Мордехая було багато хасидів, і багато міст призначили його своїм «Магідом Мейшарім». Серед його учнів - раббі Ісраель-Дов з Веледників і раббі Авраам-Дов з Овруча.

Згідно хасидського світогляду, раббі Тверський був одним з 36 цадікім ністарім (прихованих праведників), на яких тримається світ даного покоління. Протягом свого життя Ребе МордехайТверський збирав кошти на благодійність і стільки допомагав людям, проте благодійної допомоги, а перед смертю він пошкодував, що не зміг зібрати більше і допомогти ще більшій кількості людей.

Його думки, вчення та дискурси були опубліковані у його книзі «Лікутей Тора», яку високо оцінили інші відомі хасидські лідери. У 2001 році книгу було перевидано у доопрацьованому виданні з додаванням покажчика під назвою «Лікутей Тора ГаШалем».

Головним лейтмотивом вчення Ребе Мордехая Тверського була важливість чистоти у словах та думках, що було головною умовою для створення правильного зв’язку між душею єврея та Вс-вишнім під час молитви.  Він також говорив про те, що слід молитися за всі єврейські душі, навіть за нечестивих євреїв, адже тим самим вони матимуть більше шансів здійснити тшуву (розкаяння).

Його племінник (онук його зятя раббі Авраама з Коростишева) раббі Ісраель з Ружина назвав одного з своїх синів Мордехаєм, тоді як Ребе Мордехай із Чорнобиля був ще живим, очевидно, всупереч ашкеназькій єврейській традиції, яка не називає дітей іменами родичів за їх життя. При цьому раббі Ісраель пояснив: «Наш дядько з Чорнобиля вже на кілька років вище цього світу, наче його немає в цьому світі».

Душа Ребе Мордехая Тверського покинула цей світ через кілька років 15 травня 1837 р., це було в ту саму дату, коли народився раббі Мордехай Файвіш з Гусятина, на 35-й день сфірат га-омер. Будучи ще живим, Ребе Мордехай підготував своє місце спочинку на околиці села Анатевка (Гнатівка) поблизу Києва. Він обрав таке місце «тому що там немає дому поклоніння ідолам, і звук нечистих дзвонів не порушить мого спокою в могилі». Дійсно, його могила виходить на пагорби з пасовиськами та річку.

Усі вісім синів Ребе Мордехай стали великими хасидськими лідерами в різних містах, а пам'ять Великого Цадика вшановують хасиди з усього світу, з'їжджаючись до Гнатівки та підносячи свої молитви до Вс-вишнього у присутності душі свого Великого Вчителя.