Підписатися на розсилку

Пошук

23 елула - йорцайт видатного раббі Урі зі Стреліска

23 елула весь єврейський світ відзначає йорцайт видатного рабина Урі бен Пінхаса з Стреліск (Нові Стрілища), який був хасидським лідером свого покоління та передовим учнем Ребе Шломо з Карліна.

Раббі Урі зі Стреліска (1757–1826) жив у Східній Галичині в той період, коли хасидизм вже значно поширився. Праведник народився у місті Янів або поблизу нього у родині бідного ремісника. Його головним учителем хасидизму, як вже зазначалося вище, був раббі Шломо з Карліна, який на той час жив у Людмирі. Після того, як у 1792 році російські солдати вбили раббі Шломо, Урі бен Пінхас став лідером групи хасидів у Львові. Пізніше він переїхав до Стреліска, де продовжував очолювати хасидський двір, хоча не створив власного офіційного рабинського суду.

Раббі Урі славився своїм стилем молитви, сповненим вогню, надзвичайним запалом та ентузіазмом. Десятки тисяч євреїв відвідували його міньян і приєднувалися до нього в молитві. Його особистий стиль молитви пробуджував їх до розкаяння та добрих справ. Кожен день перед тим, як піти помолитися, раббі Урі щоразу прощався зі своїми домашніми, наче він йде назавжди, на випадок, якщо його душа покине тіло під час молитви у своєму звичному екстатичному пориві. Також він попереджував свою родину, що рукописи в шухляді його стола не його, а належать його вчителю раббі Шломо з Карліна.

Раббі Урі навчив своїх послідовників-хасидів працювати над своїм серцем і боротися з будь-якою жагою до грошей і матеріальної наживи. Хасиди у містечку Стрілища вирізнялися своїми бідністю та аскетизмом, серед них взагалі не було жодного заможного єврея. Згідно з хасидською традицією, сам раббі Урі жив у крайній бідності.

Раббі Урі якось сказав: «Хто сказав, що потрібно молитися від цілого серця? Можливо, краще молитися з розбитим серцем».

Молитва була основним аспектом духовного світу раббі Урі. Він був відомий своєю довгою молитвою, а також її емоційним та екстатичним характером. За це його назвали Сараф, що перекладається «Вогняний ангел». Він також наголосив на важливості молитви учням, оскільки він бачив у молитві суть релігійного служіння людини. У збірниках вчення раббі Урі та в традиціях, що зберігаються про нього, можна також знайти значні застереження щодо популяризації Каббали та щодо вчинення чудес. Ці фактори могли лягти в основу критики, яку він висловив проти кількох важливих хасидських діячів свого часу, включаючи раббі Цві-Гірша з Жидачева та раббі Меіра з Перемишлян.Духовні бесіди та релігійну спадщину раббі Урі, збережені у формі афоризмів і коротких висловлювань, зібрав його учень Зеєв Вольф Шейнблум зі Львова в книзі «Імрей Кадош» («Вислови святої людини»), яка була видана 1870 р. Пізніше, у 1928 р., була видана розширена версія цієї книги «Імрей Кадош ГаШалем».

Улюбленим учнем раббі Урі був раббі Йегуда Цві зі Стратина, який пізніше став видатним хасидським лідером і чудотворцем після того, як душа раббі Урі покинула цей світ.

Одного разу до раббі Урі навідався раббі Шалом, який згодом став відомий як «ГаСаар Шалом» та засновник династії Белзьких Ребе. Раббі Шалом мав звичку робити незвичайні рухи та вигуки під час молитви. Сидячи біля тішу (церемоніальна, громадська трапеза) раббі Урі, він зробив розмашистий рух і вигукнув: «Ой, Татте!»- «О, Небесний Батьку!». Стреліскер Ребе, як це було за його звичаєм, заревів і вигукнув арамейською мовою: «А може, він не твій батько?» Раббі Шалом розумів, що у раббі Урі ще є уроки, які допоможуть йому у духовному зростанні. І так він пробув у Стрілищах цілий рік.

Рабин Урі зі Стреліска зробив таку заяву за два дні до своєї смерті. «На небі є чотири окремі суди - Сангедрін з 71, менший Сангедрін з 23, небесний Бейс-Дін і земний. Великий раббі Міхл із Золочева служив в одному з цих бейс-дінів, але оскільки він був таким пунктуальним і суворим щодо заповіді бріт-міли, він був підвищений до великого Сангедріну. Він залишив вакантне місце в бейс-діні, яке чекає на праведника, який посяде його».

Люди, які почули тоді його слова, навіть не мали ніякої гадки про те, що він віщує власну неминучу смерть. Але через два дні, на 23 -й день місяця елул, раббі Урі повернув душу своєму Творцю.

Напис на місці поховання Праведника раббі Урі у Нових Стрілищах

Коли раббі Урі помер, він не залишив наступника продовжувати його справу, оскільки його син Шломо помер через чотири місяці після смерті батька. Деякі його послідовники приєдналися до двору раббі Ісроеля з Ружина, інші - за учнем раббі Урі, Йегудою-Цві Брандвейном (1780–1844), який вважався його духовним наступником і заснував династію Стратинських Ребе.

Дізнатися більше про особливу заповідь раббі Урі зі Стреліска, яку все життя він виконував з особливим духовним устремлінням – перейти за цим посиланням.

Нехай Пам'ять про Праведника буде Благословенною!