Підписатися на розсилку

Пошук

20 адара - йорцайт раббі Йоеля Сіркіса, тестя ТаЗ

Раббі Йоель Сіркіс (або БаХ, за назвою його твору "Бейт Хадаш") народився у 1561 р. в Любліні та є видатним посеком та законодавцем Галахи. Усе життя він прожив у Європі, будучи провідником ідей єврейського релігійного вчення і єврейського освітянства.

У віці чотирнадцяти років він відправився навчатися в єшиві раббі Нафталі Цві Гірша Шора, найвидатнішого учня раббі Іссерлеса. Пробувши там деякий час, він відправився до Брест-Литовська, де він навчався в ієшиві раббі Фебуса. Ще в юності його запросили стати рабином Пружан, недалеко від Слоніма. Пізніше він був рабином  Луків, Любліна, Меджибожа, Белзу, Шидловки, і, нарешті, Брест-Литовська і Кракова, змінивши на посаді в кожному з двох останніх місць свого вчителя раббі Фебуса.

Цікавим є те, що у 1618 році раббі Йоель Сіркіс став рабином Кракова. Згідно з легендою, до цього в Брест-Литовському громада звинуватила його одного разу у тому, що він не навчався після опівночі, адже у його вікні не горіло світло.

 «БаХ» був прихильником Кабали. Він також піддав критиці тих, хто покладався виключно на Шулхан Арух для галахічних рішень, а не на Талмуд і гаонів. Він був тестем раббі Давида ГаЛеві Сегаля (ТаЗ) зі Львова, який часто звертається до нього в своєму коментарі "Турей Загав" до Шулхан Арух.

Відомо, що раббі Йоель Сіркіс сумнівався стосовно доцільності використання маскарадних костюмів на Пурім, адже боявся, що євреї можуть переступити заборони Тори стосовно одягу. Він писав: "Краще, коли євреї вони грішать ненавмисно, ніж вони грішитимуть навмисно...  але кожен богобоязливий чоловік повинен попередити свою сім'ю і всіх, хто буде слухати його голос, що вони не повинні переступати заборонену негативну заповідь на Пурім" (БаХ на Тур Йоре Деа, 182).

Найбільш відомою працею раббі Йоеля Сіркіса є "Бейт Хадаш" ("Новий Дім") - це є головний коментар на чотири частини "Арба'а Турім" ("Тур") раббі Яакова бен Ашера, що є другим після коментаря Бейт Йосеф. В роботі представлені і пояснюються основоположні принципи Тори, записані в Мішні, Вавилонському і Ієрусалимському Талмуді і головних коментарях.

 "Гагахот ГаБаХ" ("Нотатки БаХа") є твором, в якому висловлені пропозиції для текстових виправлень в Талмуді і Раши, поряд із скопійованим автором власне текстом Талмуду.  А також нотатки БаХа наведені в дужках всередині коментарів Раши.

Також відомими є його праці "Мешив Нефеш", що є коментарем до книги Рут (видана у Любліні 1616 р.), "Тшувот ГаБах" (респонси), "Беурей ГаБаХ леПардес Рімонім", що є пояснення уривків великого кабалістичного твору раббі Моше бен Яакова Кордоверо.

 Раббі Сіркіс помер 1640 року та похований в Кракові.

Джерело: Me'oros Ha'Tzaddikim; chinuch.org; MyHeritage; jewishencyclopedia.com

Благословенна пам'ять про праведника!