Підписатися на розсилку

Пошук

Синагога товариства шевців «Мелехес Генох»

У подвір'ї будинку на вулиці Балабана, №8 розташована перебудована споруда колишньої синагоги товариства шевців «Мелехес Генох» («Meleches Henoch»).

Від кінця XIX ст. ремісничі та інші юдейські товариства Львова почали будувати свої окремі синагоги. До того вони відкривали свої молитовні при великих синагогах.(1)

Будівництво синагоги всередині подвір'я було пов'язане з певними складнощами, так як архітектору слід було відтворити всі необхідні атрибути синагоги в межах невеликого замкненого простору. У Львові було відомо кілька єврейських культових споруд, розташованих всередині подвір'я.

Збереглись матеріли будівельного відділу Львівського магістрату про синагоги всередині дворів, серед них йдеться і про синагогу "Мелехес Генох".(2)

Проект окремого молитовного будинку для ремісничого товаривства шевців(1) та чоботарів(2), яке очолювали Ґлявсберґ і Лев Шапіро, був розроблений архітектором Леоном Каршевським у 1922 р.
Дозвіл на його побудову цієї невеликої синагоги дав Львівський магістратський Будівельний уряд. Під будівництво була обрана ділянка (№695 2/4), яка розташовувалася у сформованому будинками закритому просторі, в районі, де замешкували юдеї. Будівництво було завершено 1923 року (1), за іншими даними (2) - 1924 р.

Будівля зведена з цегли на прямокутному, витягненому з півночі на південь, плані, розмірами 14,0 х 5,10 м. Західною стіною вона прилягає до сусіднього будинку. Односвітлова брила вкрита схилим дахом з дерев'яними конструкціями. Синагога мала два традиційні входи: до чоловічої і жіночої молитовень. Споруда вирізнялася великими арковими віконними та дверними прорізами на довгому репрезентативному східному фасаді. Кругле вікно на його осі традиційно освітлювало нішу Тори. На відміну від проекту, головний вхід влаштували у зрізаному південно-східному наріжнику. Він був акцентований ґанком з металевими литими колонками.

Синагога була діючою до Шоа. У радянський час, у 1960-і рр. занедбану споруду синагоги пристосували під цех, провівши перебудову: змінили форму віконних та дверних прорізів. Так було змінено первісний вигляд синагоги. Тепер колишня синагога – це скромна споруда без стильових ознак.(1) Місцева жителька каже, що у перебудованій синагозі деякий час містилась шевська майстерня, потім - цех розписування скляних ялинкових прикрас.

А нещодавно приїжджали гості з Ізраїлю, які висловлювали побажання, я так зрозуміла, відновити синагогу, а може, і її діяльність. Вони б хотіли, щоби все подвір'я будинку належало єврейській громаді. Але, наразі, це проблематично, адже там знаходиться 15-ть квартир.

Джерела:
(1) http://www.lvivcenter.org/uk/lia/objects/?ci_objectid=1636. Автор опису – Оксана Бойко. Редактор – Наталка Римська; «Синагоги Львова» Оксана Бойко. ВНТЛ-Класика, 2008, стор.167-168).
(2) http://hi-lvov.narod.ru/LightboxImageSlideshow/LvSinag.html. Йосиф Гельстон "Синагоги Львова". [текст оригіналу поданий на російській мові]

Авттр статті - Влада Левчич