Підписатися на розсилку

Пошук

Синагога громади "Леві Ісраель" на вул. Личаківській

У Львові після ІІ Світової війни вціліло лише декілька будівель синагог. Серед них одна будівля, яка навіть не нагадує синагогу за зовнішнім виглядом, і практично мало хто може здогадатися, що майже з кінця 19 ст. там щодня збиралася і молилася велика єврейська громада.

А знаходиться ця будівля на на колишньому Личаківському передмісті за нинішньою фактичною адресою - вул. Личаківська, 225. Ця будівля сільського типу без виражених архітектурних ознак якого-небудь стилю. І зараз, поглянувши на цю будівлю, ми побачимо там крамницю.

Відомості про хасидську єврейську громаду "Леві Ісраель" та її синагогу досить скупі. У пам'яті львів'ян закарбувалося лише те, що збережений наріжний будинок на розі вулиць Личаківської-Глинського — це колишня синагога. Вона стала осередком громадського та релігійного життя єврейської громади Личаківського передмістя. Євреї там оселилися після конституції 1867 року, згідно з якою були ліквідовані обидва львівські гетто і зняті обмеження на проживання євреїв поза межами їхніх дільниць.

Наприкінці ХIХ ст. громада "Леві Ісраель" збудувала невелику муровану синагогу (28,00 х 7,40 м), всередині був молитовний зал, а нагорі на дерев’яному другому поверсі галереї для жінок, були також два окремі входи для чоловіків та жінок. Вікна були простими прямокутними, дах був звичайний, з бляшаною покрівлею. Приміщення синагоги було скромним, але збирало доволі численну єврейську громаду. З 1950-рр. в радянські часи молитовний зал пристосували під актовий зал військової частини, а синагогальні приміщення — під крамницю, замурувавши вікна. У 2002 році північну частину споруди (крамницю) обшили пластмасовою вагонкою. В наші часи активне громадське та релігійне життя личаківських євреїв залишається лише сторінкою історії.

  1. Архітектурно-археологічні обміри 1998 року (Автори — О. Бойко, Л. Дмитрович).
  2. Бойко О. Синагоги Львова. - Львів: Класика, 2008.