Підписатися на розсилку

Пошук

Кам'яниця Рабинівська

Кам’яниця № 28, як подає М. Балабан, дуже давня: «Відразу належала родині Жолкевських, відомим магнатам. Наприкінці XVI ст. (1590 р.) її купив у Миколая і Станіслава Жолкевських Ізраель Юзефович (Айделєс) і адаптував під вищу талмудичну школу - єшиву. Відтоді кам’яниця називалася «Рабинівською». Ректором єшиви був знаменитий вчений Йегошуа Фальк бен Александр ГаКоген, маршалок жидівського сейму в Любліні (1607 р.). З львівської єшиви вийшли відомі вчені-талмудисти і рабини, серед яких учні Фалька - рабин Бер Ейленбурґ, вчений Авраагам Рапапорт, вчений і рабин Іцхак гаЛеві.

Давня Рабинівська кам’яниця була двоповерховою. У середині XVIII ст. вона належала ордену Кармелітів, однак продовжувала називатися Рабинівською. У 1788 р. кам’яницю купив Зісман Лейба Балабан (Левко Балабан), кагальний бурмістр. Напевно, йому належить реконструкція: тоді надбудували третій поверх та ескарпували кам’яними тесаними блоками стіну партеру.

У1837 р. будівля сильно потерпіла від пожежі, після чого була відбудована і надбудували ще один поверх. У 1864 р. її власник Абрам Бранд провів реконструкційні роботи з заміною сходів за проектом Юзефа Енґеля. В 1908 р. власник кам’яниці Хаїм Розенштрайх провів санацію забудови, збудував нові виходки і партерову сторожівку в глибині подвір’ї (інженер-будівничий Леон Граф). У 1928-1929 рр. проведено ремонт сходової клітки, тильних фасадів, строп в партеровому помешканні (з боку подвір’я), влаштовано кльозетову інсталяцію, в подвір’ї влаштували бетонне мощення. У 1935 р. нові власники кам'яниці Вікторія Ґотфрід і Пепі Вафс відремонтували фасад, Остання реконструкція кам’яниці була проведена 1949 р.

Рабинівська кам'яниця (будинок № 28 по вул. Федорова) на фото початку XX ст.

Рішенням Львівського облвиконкому за №130 від 26 лютого 1980 р. будинок № 28 внесено до реєстру пам’яток.

В 1989 р. на замовлення ЖЕО інститут Укрзахідпроектреставрація провів комплексні наукові дослідження кам’яниці (архітектор О. Ярема). В 2000 р. було розроблено проект реставрації і пристосування під адміністративний будинок (архітектор У. Піхурко) та виготовлено робочу документацію на реставраційні роботи. З будинку відселили мешканців. Однак впродовж 10 років жодних робіт не проводили. Закинений будинок помалу перетворювали на руїну.

1 - кам'яниця під час розбирання (вигляд внутрішнього простору), 2 - фрагмент склеплених пивниць (фото 2011 р.).

В липні 2010 р. пам’ятку почали розбирати, з тим, що на її місці повинен постати готельний комплекс. На парцелі провели археологічні розкопки (2009 р., О. Лазурко) якими було розкрито розпланувальну структуру її забудови. Віднайдено ремісничі п’ечі (ливарські?), зрубні колодязі та інші архітектурно-археологічні об’єкти XIV-XVIII ст.

Джерела:

1.Державний архів Львівської області, ф. 2 Будівельне управління міста Львова, oп. 1, спр. 458.

2. Архів Інституту Укрзахідпроектреставрація, спр. Л-234.

3. Звіт про архітектурно-археологічні обміри на вул. Федорова 28.

4. Могитич Р. Ліктьовий податок / Вісник і-ту Укрзахідпроектреставрація. -Львів, 2009. - Ч. 19.

5. Balaban М. Dzielnica zydowska: jej dzieje і zabytki / Biblioteka Lwowska. - Warszawa, 1990. - T. 111.