Підписатися на розсилку

Пошук

"Цорі Гілод" - дивом вціліла синагога Львова

Історія львівських євреїв – блискуча та трагічна сторінка історії нашого міста… До початку II Світової війни, 1939 року, у Львові мешкало близько 150 тисяч євреїв, 1944-го, коли радянські війська вдруге увійшли до міста, їх залишилося 820… Оскільки вони були громадянами Польщі, то мали можливість разом з поляками виїхати до цієї країни. Щоправда, після цього сюди почали їхати євреї зі Східної України, Росії, Прибалтики… До війни у Львові було близько 45 синагог, режими та час не пошкодували їх також… Синагога на вулиці Міхновських, 4, одна з, дійсно дивом вцілілих, у полум’ї Катастрофи…

Діюча синагога “Цорі Гілод” на вулиці Міхновських, 4 (фото 2015 р.)

Споруда була зведена 1897 року, і на самому початку належала Мойсею Гріфельду, який був членом іудейської громади “Цорі Гілод”. У 1912 році благодійна громада отримала дозвіл від міського магістра на перебудову будинку Гріфельда під синагогу, після чого в ньому був відкритий молитовний будинок.

Протягом 1923-1925 років, під керівництвом архітектора Альберта Корнблута, проведено реорганізацію та перебудову приміщення.

Синагога “Бейс Аарон ве Ісраель”, вигляд зсередини

Храм розташований у житловій забудові двох вулиць (Братів Міхновських- Хотинської), вирізняється великими вікнами та сецесійним декором. Вона одна з кількох синагог в Україні, у якій зберігся унікальний стінопис Максиміліана Кугеля.

Згідно з дозволом магістрату Львова, товариство пристосувало будинок під молитовню з чоловічим залом (9,65 х 10,2 м.) і жіночим (9,65 х 4,0 м.). У храмі було влаштовано 384 місця для сидіння.

Вид на синагогу з вулиці Міхновських (фото 2015 року)

Центр головного залу прикрасив світильник з кольорового вітражного скла у формі зірки Маген-Давид, стіни вражали дивовижними розписами. Молитовний зал займав площу понад 200 квадратних метрів, і мав дві окремі галереї для жінок, які були прикрашені багатим різьбленням…

В роки нацистської окупації Львова в синагозі на Міхновських, німці зробили склад, адже вона була недалеко від вокзалу. Комуністи, після 1944 року, також залишили там склад…

Внутрішні розписи синагоги на вулиці Міхновських (фото наших днів)

Вже у часи перебудови, 1989 року повернули львівській юдейській громаді “Бейс Аарон ве Ісраель” (“Дім Аарона та Ізраеля).

У перші роки незалежної України, під керівництвом рабина з Ізраїлю Аврума Розенталя були проведені ремонтні роботи. На другому ярусі галерей відгородили кімнату, частину першого ярусу галерей при південній та північній стінах закрили гіпсовими плитами і влаштували канцелярію та кабінет рабина. На партері, на місці центрального проходу влаштували складські та господарські приміщення, до північної стіни добудували кухню та їдальню, а також гуртожиток для учнів єшиви…

Зараз синагога є діюча та рабином синагоги є Мордехай-Шломо Болд.

Автор статті - Євгеній Іпатов