Підписатися на розсилку

Пошук

Будинок школи ім. А. Кона

Будинок розташований в колишній міській юдейській дільниці, в межах давніх міських укріплень, на південний схід від Ринку, замикає вулиці Арсенальську та Староєврейську, а також Шклярську (тепер не існує). Будинок є важливим містобудівним елементом історичної забудови міста та юдейської дільниці, зокрема.

Будинок базований на прямокутному плані (19,5 x 9,0 м), триповерховий, вкритий трисхилим бляшаним дахом. Мурований з цегли та каменю, фундаменти кам'яні, перекриття в пивницях півциркульні склепіння, на поверхах - пласкі дерев'яні. Будинок з трьома репрезентативними фасадами, досить стриманої архітектури з елементами класицизму. Ритм прямокутних віконних прорізів підкреслюють його освітній характер.

Парцеля між вул. Арсенальською і Шклярською вже у XVII ст. належала юдейській громаді. Найдавніші відомості походять з XVIII ст. На 1767 р. на ній стояв дерев'яний будинок крамаря Аарона і Маєрка шамеса (служка синагоги). Ще перед 1788 р. на його місці Файвель Мендльович звів муровану кам'яницю. На поч. XIX ст. в її частині була заснована німецько-юдейська початкова школа, яку в 1860 р. організували у загальну нормальну юдейську школу. В 1873 р. будинок, що належав різним власникам, почали пристосовувати на школу (арх. Ю. Енґель, буд. А. Ґоломб). У 1874-1875 рр. замінили ґонтовий дах на бляшаний, влаштували нові парадові сходи (архітектор Міхаель Ґерль). Через те, що в шкільному будинку бракувало приміщень для класів, на школу використовувалися також приміщення сусіднього будинку № 7. У 1889 р. школу перетворили на дівчачу народну школу ім. А. Кона з польською мовою викладання. Авраам Кон - перший рабин львівської поступової синагоги, яка була відкрита 1846 р.; у 1848 р. його отруїли противники реформованого юдаїзму (гаскали). Довголітнім директором школи був дослідник польської літератури Генрік Біґеляйзер. Школа ім. Кона проіснувала до завершення Першої світової війни.

Школа ім. А. Кона і Бейт Мідраш на рис. Ф. Ковалишина 1904 р.

У 1921 р. приміщення школи адаптували на культурно-просвітнє товариство «Тарбут», яке провадило різні навчальні курси (архітектор Зиґмунд Шмукер).

Сучасний вигляд будинку колишньої школи ім. А. Кона

Після Другої світової війни приміщення будинку перетворили на гуртожиток, а у 1982 р. після ґрунтовної перебудови будинок № 3 передали Львівському історичному музею.

Джерела:

  1. Державний архів Львівської області (ДАЛО), ф. 2, oп. 2, спр. 162.
  2. Бойко О. Міська юдейська дільниця, 2008. Машинопис.
  3. Могитич Р. Ліктьовий податок / Вісник ін-у Укрзахідпроектреставрація. - Львів, 2009,- Ч. 19.
  4. Balaban М. Dzielnica zydowska, jej dzieje і zabytki. - Lwow, - T. 3.
  5. Schall J. Przewodnik po zabytkach zydowskich Lwowa. - Lwow, 1935.