Підписатися на розсилку

Пошук

Бейт гаМідраш на вул. Староєврейській

Бейт Мідраш (Бейт гаМідраш) - будинок мудрості, який складався з бібліотеки талмудичної літератури та навчального залу, а також молитовного залу з Арон гаКодешом та бімою. Перший Бейт гаМідраш у середньовічному Львові був зведений у XVII ст. з дерева. Він стояв між міською синагогою і «Золотою Розою», на тому місці, де в середині XIX ст. постала школа ім. А. Кона (вул. Староєврейська, 43). Наприкінці XVIII ст. з наказу австрійського уряду його розібрали і 1797 р. на сусідній парцелі вимурували новий.

Верхня частина вул. Боїмів (нині - вул. Староєврейська) з Бейт гаМідрашем на рисунку Ф. Ковалишина 1904 р. (Balaban М. Dzielnica zydowska)

У 1870 р. за проектом Й. Міхеля Бейт гаМідраш розбудували: від півночі, з боку подвір'я, добудували великий клас для навчання, а над молитовним залом - ще один ярус з різними божничками. У 1901 р. у північно-західному кутку невеличкого подвір'я, при жіночих галереях синагоги були влаштовані виходки за проектом інженера Мартина Кшивинського. Міський Бейт гаМідраш мав велику бібліотеку юдейської літератури з рідкісними книжками. В серпні 1943 р. будівлю підірвали нацисти, а в радянський час руїни розібрали.

Площа, на якій стояв міський Бейт гаМідраш

Бейт гаМідраш був зведений з каменю і цегли на високому цоколі, отинькований, базований на прямокутному плані. Це була скромна двоярусна споруда у бароковому стилі. Її кубічну брилу вкривав високий бляшаний дах зі стріховими вікнами. Два репрезентативні фасади увінчувалися профільованим карнизом з простим широким фризом. Вхід, що вів з вул. Староєврейської через неширокі двері, був акцентований віконцем з лучковою перемичкою. Аркові вікна, які закривалися дерев’яними віконницями, освітлювали молитовний зал. Другий ярус, який займали цехові божнички, освітлювали прямокутні вікна, оздоблені обрамуванням.

Фрагмент інтер'єру міського Бейт гаМідрашу

Молитовний зал мав дев'ятипільну структуру, характерну для синагог. Його простір перекривали дев’ять піль склепінь, опертих на чотири колони, поміж якими розташовувалася біма. Інтер’єр наповнювали синагогальні елементи: ковальська біма, свічники, дерев’яні лави тощо.

На поч. 1980-х рр. ділянку замостили плитами і бетоном «протрасували» стіни Бейт гаМідрашу. У 2010 р. на місці Бейт гаМідрашу розпочали археологічні роботи (РАС) під керівництвом О. Лазурка. 

Джерела:

  1. Центральний державний історичний архів України у Львові, ф. 186, oп. 8, спр. 629
  2. ЦДІАУЛ, ф. 19 (Йосифинська метрика), on. 12, спр. 2-5;
  3. Державний архів Львівської області (ДАЛО), ф. Будівельне управління міста Львова 2, oп. З, спр. 161.
  4. ДАЛО, ф. 2, on. 1, спр. 459, арк. 30. 
  5. Бойко О. Синагоги Львова. - Львів: Класика, 2008. 
  6. Звіт про архітектурно-археологічні дослідження на ділянці Бейт Мідрашу (РАС). 
  7. Balaban М. Dzielnica zydowska: jej dzieje і zabytki/ Biblioteka Lwowska. - Warszawa, 1990.
  8. Schall J. Przewodnik po zabytkach zydowskich Lwowa. - Lwow, 1935.