Рав Мордехай Зеєв Оренштайн, який досить тривалий час був головним рабином Львова, народився в Жовкві у 5495 році (1735 р.) у родині рава Моше, парнаса громади. Цікавим є той факт, що рав Моше був онуком великого праведника Хахама Цві, який був головним рабином Львова та головою бейс-діну у Львові, а також очолював єшиву, яка колись знаходилась у будівлі, котру можна побачити по вул. Федорова, 28, а також молився у синагозі «Турей Загав».
Серед інших синів рава Моше також рабин Менахем-Мендл з Жовкви і рав Залман-Мешулам Ашкеназі з Померана.
Відомо, що раббі Мордехай Зеєв був видатним гаоном, що вільно володів усіма гранями Тори. У молодому віці, а саме у 19 років, він був призначений рабином Камінки, пізніше він був рабином у Ямполі.
У 5532 (1772) році його обрали головним рабином Польщі. Рав Мордехай Зеєв одружився на дочці рава Шауля Чаріфа, рабина Олесько. У них був єдиний син, раббі Яаков Мешулам Оренштайн, відомий як Йешуос Яаков.
Після смерті дружини раббі Мордехай Зеєв одружився з дочкою магіда раббі Ельякіма з Любертова. Його другий син, вже від другого шлюбу, народилося декілька дочок і син Моше Йегошуа Гешель, який також став визначним рабином. Його зятями були раббі Ар’є Лейб Катценелленбоген, рабин Бріска; раббі Юдель з Бродів, автор Зіхрон Йегуда; раббі Іцхак Етінга, рабин Львова; раббі Авраам Абіш Ашкеназі з Бродів і раббі Дов-Бер Хайльпрін з Бережан.
У 5538 (1778) році раббі Мордехая Зеєва обрали рабином Львова замість раббі Шломо з Хелма, якого ще називали Міркевес ГаМішна.
Надзвичайна радість охопила раббі Мордехая Зеєва, адже він став рабином того самого міста, що і його дід Хахам Цві, що також керував тією самою громадою. В той же час громада Львова була дуже щасливою мати такого освіченого та видатного рабина.
У Львові поряд з єшивою, головою якої був його дід Хахам Цві, раббі Мордехай Зеєв заснував і свою власну, навчаючи в обох єшивах багато учнів, які невдовзі стали великими постатями Єврейського Народу та рабинами. До дня своєї смерті, до 2 тевета 5547 (1786) року раббі Мордехай Зеєв був рабином Львова. Він прожив 52 роки та похований на Старому єврейському кладовищі у Львові.
Благословенна пам’ять про праведника!
Джерело: chinuch.org