Підписатися на розсилку

Пошук

Раббі Меїр бар Цві-Гірш Маргалійот - видатний законодавець і кабаліст

Раббі Меїр бар Цві-Гірш Маргалійот був одним із духовних лідерів покоління та учнем засновника хасидизму Бааль-Шем-Това. Роки його проживання у Лембергу (Львові) відзначені великими справами в Ім'я Вс-вишнього. 

Раббі Меїр бар Цві-Гірш Маргаліот (помер в 5550/1790 р.) є учнем Бааль-Шем-Това, видатним законовчителем і кабалістом, один з духовних лідерів покоління.

Він навчався у свого батька раббі Цві-Гірша, рабина м. Язловіц в Галичині. Хлопчик почав вивчати Талмуд з п'яти років і незабаром прославився як ілуй (вундеркінд).

Ще в дитинстві раббі Меїр познайомився з Бааль-Шем-Товом, який перш ніж «відкритися», був шойхетом (фахівцем по ритуальному забою худоби) в містечку Кошиловіц, розташованому біля Язловіца. Меїр Маргаліот разом зі своїм братом Іцхаком прожив в будинку Бешта протягом декількох тижнів, а потім по секрету повідомив батькові, що цей скромний сільський шойхет «мудріше і богобоязливіше за всіх людей». З тих пір Меїр зберіг свою прихильність до Бешта і згодом став одним з найближчих його учнів і послідовників (Сарей амеа 3:14).

Раббі Меїр Маргаліот був головою рабинського суду в Городенці та Язловіці, а потім - в найбільшому місті Галичини Лемберзі (Львові).

У 5536 (1776) році він очолив громаду Острога, найбільшу на Волині. Поряд з цим останній польський король Станіслав-Август Понятовський спеціальним указом від 21 січня 1776 року призначив його головним рабином України (точніше тих частин України, які ще залишалися під владою польської корони).

Переказ свідчить, що р. Меїр Маргаліот був знайомий з графом Станіславом Понятовським задовго до його сходження на престол - адже місто Язловіц, в якому він виріс, а потім очолював громаду, знаходився у володіннях Понятовських. Одного разу, коли старий граф Понятовський прибув в свою вотчину разом з юним сином Станіславом, син р. Маргаліота, маленький Шауль (згодом головний рабин Любліна), вказав на юного шляхтича пальцем і сказав: «Я бачу в ньому прикмети майбутнього царя». Старий граф, помітивши жест хлопчика, звернувся до раббі Маргаліота: «Зізнайся, що тобі нашептав твій син?! Рабинові негоже брехати». Раббі Маргаліот передав провісні слова дитини, і юний Станіслав Понятовський запам'ятав їх на все життя. Коли пророцтво збулося, король, відвідавши раббі Маргаліота, надав йому знаки особливої пошани і прихильності (Сарей амеа, там само).

Раббі Меїр Маргаліот був одним з найавторитетніших книжників свого покоління. Його численні респонси зібрані в книзі "Меїр Нетівім" ("Той, що освітлює шлях"), в цій книзі наведені також його коментарі до П'ятикнижжя. Праці раббі Маргаліота в галузі Каббали склали книгу "Яхін веВоаз" (яхін і боаз - так називалися два мідні стовпи, що обрамляли вхід до Храму, побудованого царем Шломо - Млахім І 7:21).

Свою владу і авторитет раббі Меїр Маргаліот використовував для поширення хасидського руху. Завдяки його впливу громада Острога стала одним з основних центрів хасидизму.

Р. Меїр Маргаліот був покликаний в Небесну Єшиву десятого іяра 5550 (1790) року.

Джерело: книга "Еврейские мудрецы", видавництво "Швут Амі"