Запрошуємо Вас приєднатися до Єврейської Релігійної Громади Турей Загав !
Допомога ближньому і благодійність - це найважливіші складові єврейського життя, одна з основ, на яких тримається світ, як кажуть наші мудреці. Це найважливіша заповідь Тори, без виконання якої просто неможливо уявити собі справжнього єврея! Цар Давид свого часу говорив, що наш народ відрізняють три основних якості: милосердя, сором'язливість і прагнення допомагати один одному. За готовністю не замикатися у своїх проблемах, а шукати можливість допомогти іншому, можна впізнати єврея і сьогодні. У всіх наших справах кожен день всі ми потребуємо удачі і благословення, всім нам необхідна підтримка і допомога Вс-вишнього. Здоров'я, заробіток, сім'я і діти, відносини з іншими людьми, мир і безпека, щастя в особистому житті, успіх в справах, реалізація планів - в цих та інших сферах ми дуже вразливі і потребуємо допомоги Вс-вишнього.
Цдака є заповіддю Тори, яка наказує (Дварім, 15): «Не роби жорстоким свого серця, не закривай руки перед бідним братом ... Давати ти повинен йому, і нехай не буде прикро твоєму серцю, коли даєш йому, бо за це благословить тебе Вс-вишній в будь-якій справі ... Розкрий свою руку перед твоїм братом - бідним та нужденним».
На Йом-Кіпур ми промовляємо: «Тшува, тфіла і цдака відводять поганий вирок Небес (прийнятий на Небі за наші гріхи)». Як бачимо, благодійність є найважливішим елементом нашого виправлення. Мудреці вчать, що тому, хто милосердний, Вс-вишній теж виявить милосердя. Тому вважається, що всякий, хто допомагає бідним, ніколи не збідніє. Той, хто уникає надавати допомогу, є грішником, навіть якщо зовні він цілком побожний, оскільки здатність до співчуття є критерієм моральності душі.
Сам акт допомоги вважається корисним як для того, хто бере, так і для того, хто дає пожертву. Один римлянин запитав раббі Аківу, який завідував касою для цдаки: «Якщо Вс-вишній любить бідних, чому Він Сам не допомагає їм?». Мудрець відповів: «Щоб зробити милість тому, хто дає».
У будь-якій громаді здавна влаштовували обов'язковий збір коштів в різні каси: для купівлі бідним їжі, розподілу грошових коштів, прийому гостей, допомоги учням йешив тощо.
Побожні люди намагаються давати цдаку так, щоб приймаючий не знав, від кого отримує, а даючий не знав, хто йому допомагає, - щоб не завдати шкоди почуттю його гідності. Втім, наскільки важливо допомагати іншим, настільки ж важливо намагатися не залежати від чужих: «Терпи будь-яку нужду, але не звертайся за допомогою, якщо можеш допомогти собі сам» (Рамбам). Тому найвищим ступенем є такий вид допомоги, коли бідного підтримують не грошовим подарунком, їжею або одягом, а дають йому можливість самостійно прогодувати себе - позичають гроші для відкриття справи, влаштовують на роботу тощо.
Кожен єврей зобов'язаний виконувати заповідь про цдаку в залежності від своїх можливостей. Навіть бідняк, який сам користується матеріальною допомогою від інших, теж зобов'язаний робити це. Більш того: оскільки гроші, які він віддає як цдаку, йому самому життєво необхідні, в очах Вс-вишнього це має набагато більше значення, ніж великі пожертвування багатого.
Виняток становить людина, заробіток якої настільки малий, що його ледве вистачає на її власний прожиток: цей єврей звільнений від обов'язку виконувати заповідь про цдаку. І так само той, хто обтяжений боргами, спочатку зобов'язаний повернути гроші своїм кредиторам, а потім вже використовувати свої гроші для виконання заповіді про цдаку.
Оскільки слово «цдака» походить від того самого кореня, що й слово «справедливість» на івриті, то це означає, що справедливість вимагає від єврея давати пожертви. Причин цьому дві: по-перше, людина віддає не своє майно, а довірене йому Б-гом для передачі іншим людям; по-друге, оскільки всі люди в задоволенні своїх потреб залежать від Вс-вишнього, але Він, безумовно, нікому нічого не винен, то і людина, за принципом «міра за міру», зобов'язана повернути свій «борг», даючи пожертви іншим, навіть якщо вона нічого їм не винна.
Під цдакою ми розуміємо не лише матеріальну допомогу. Поділитися часом, досвідом або навіть просто доброю справою – це все також форми цдаки.
Підтримайте Єврейську Релігійну Громаду «Турей Загав»!
Ми дуже Вам вдячні за будь-яку допомогу!!!