У місяці нісан прийнято благословляти квітучі плодові дерева, а також раз на 28 років сонце.
Біркат ГаІланот
Рамбам пише: Всякий, хто виходить у місяці нісан в поле або сад і бачить там квітучі дерева з набухаючими бруньками, повинен сказати наступне благословення: "Благословенний Ти, Вс-вишній, Б-г наш, Цар Всесвіту, за те, що створеному Тобою світу нічого не бракує, і за те, що Ти створив у ньому прекрасні істоти, прекрасні і добрі дерева, щоб люди могли скористатися ними".
Ми користуємося дещо іншим текстом благословення, однак сефардські євреї використовують текст Рамбама, випускаючи з нього лише два слова (вони промовляють "...прекрасні дерева", випускаючи слова "...і добрі").
Отже, текст благословення для нас:
Коли ми бачимо квітучі дерева навесні, то промовляємо
בָּרוּךְ אַתָּה יְיָ אֱ-להֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, שֶׁלֹּא חִסַּר בְּעוֹלָמוֹ כְּלוּם וּבָרָא בוֹ בְּרִיּוֹת טוֹבוֹת וְאִילָנוֹת טוֹבוֹת, לֵיהָנוֹת בָּהֶם בְּנֵי אָדָם
Транскрипція: Борух ато Адой-ной Елогейну мелех гоойлом, шелой хісар беойломей клюм уворо вей брійойс тойвойс веілонойс тойвойс, лейонейс боем бней одом.
Переклад (для зручності російською мовою): Благословен Ты, Вс-вышний, Б-г наш, Владыка Вселенной, создавший совершенный мир и сотворивший в нем прекрасные создания и прекрасные деревья для наслаждения ими сынов человеческих.
Благословення це промовляють тільки раз на рік і тільки тоді, коли вперше бачать розквітаюче плодове дерево. Це благословення можна промовити і пізніше, але вже не згадуючи при цьому імені і титулу Вс-вишнього.
Благословення вимовляється тільки на плодові дерева - до дерев, що не дають їстівних плодів, воно не відноситься. Воно ніби приурочене до нісана, оскільки більшість дерев квітнуть саме в цьому місяці, однак той, хто побачить квітуче плодове дерево в іншу пору року, також зобов'язаний вимовити благословення. Однак існує думка, що слова Рамбама потрібно розуміти буквально і, отже, це благословення промовляється тільки в нісані.
Згідно Галахи, це благословення не вимовляється в Шабат або святкові дні. У будні його вимовляє тільки той, хто зустріне два або більше квітучих плодових дерев, кожен з яких вже не орла, тобто старше трьох років , але постфактум можна зробити це, побачивши навіть одне дерево.
У будь-якому випадку, це благословення промовляється тільки раз на рік. Неясно, чи повинен промовляти його той, хто не бачив плодових дерев до тих пір, поки на них не з'явилися плоди. Деякі вважають, що його все-таки слід вимовити, проте багато авторитетів заперечують: адже для плодів вже встановлено своє власне благословення, оскільки той, хто бачить їх вперше, має виголосити Шегехеяну, а загальне правило говорить, що якщо виникає сумнів щодо законності проголошення благословення, воно не промовляється.
Благословення сонця
Благословення сонця промовляється тільки в місяці нісан, причому не щороку, а тільки один раз в двадцять вісім років.
У Талмуді сказано: "Наші мудреці вчать: "Той, хто бачить сонце в його періоді, місяць в його величі, зірки на їх траєкторіях і сузір'я в їх порядку, має промовити: "Благословенний Ти... Який створив світ"". Що таке "період сонця"? Абай сказав: "Раз на двадцяти вісім років"" (Брахот, 59,2).
У наш час промовляється тільки благословення на "сонце в його періоді" оскільки час його проголошення легко розрахувати, проміжки між благословеннями завжди однакові і відомі всім. У той же час розрахунки, пов'язані з благословенням "місяця в його величі", "зірок на їх траєкторіях" і "порядку сузір'їв" складні і можуть бути зроблені лише фахівцями. Тому Галаха зобов'язує промовляти тільки благословення сонця.
Ось що пише Рамбам в 10-му розділі "Законів благословень":
"Той, хто бачить сонце вдень в нісані на початку двадцативосьмирічного періоду, який починається на початку ночі з вівторка на середу, тобто вранці в середу, промовляє благословення... Формула цього благословення наступна: "Благословенний Ти, Вс-вишній, Б-г наш , Цар Всесвіту, Який створив світ"".
Це благословення промовляється тільки коли вже видно весь сонячний диск, тобто не на початку сходу сонця, і до третьої години сонячного дня. На думку деяких, той, хто пропустив цю годину, може промовити благословення до полудня, проте інші вважають третю годину дня крайньою часовою межею. Тому той, хто не промовив благословення вчасно, промовляє його в скороченому вигляді, не згадуючи імені Вс-вишнього: "Благословенний Ти, що створив світ". Питання про те, чи вимовляється це благословення в хмарний день, якщо сонячний диск прихований хмарами, викликало серйозні розбіжності в думках між єврейськими мудрецями.
Краще промовляти це благословення при скупченні народу, однак якщо існує побоювання, що сонце сховається за хмарами перш ніж збереться народ, слід вимовити його самому окремо.
Жінки не промовляють цього благословення. За часів пророка Йірмеягу жінки робили кадіння на честь богині неба; тому існує побоювання, що сторонній спостерігач вирішить, що благословення є частиною цього жіночого язичницького культу.
Зазвичай оголошують про це благословення ще звечора попереднього дня, з тим, щоб всі чоловіки взяли участь в ранній ранковій молитві за звичаєм ватікін (тобто на самому світанку) і майбутній церемонії благословення; після раннього закінчення ранкової молитви ватікін всі, хто моляться, виходять на вулицю і спільно промовляють благословення - радісно і при скупченні народу. До і після благословення читаються псалми і інші віршовані тексти. В кінці церемонії промовляються слова подяки Вс-вишньому: "Ми дякуємо Тобі за те, що Ти дав нам дожити до цього дня".
Джерела: Еліягу Кі-Тов "Книга нашого спадку"; www.moshiach.ru